Porównanie OC. Jak porównywać OC, aby nie stracić co najmniej kilkuset złotych?

Każdy chce płacić jak niższe OC. Dowiedz się zatem, jak i kiedy zrobić rynkowe porównanie OC, by zaoszczędzić. Zobacz również, dlaczego małe OC nie zawsze jest korzystne.

Dlaczego warto porównywać OC?

Nie ma innego sposobu na znalezienie ubezpieczenia z najniższą składką, jak właśnie porównanie OC większości firm na rynku (np. porównywarka ubezpieczeń mubi Ci w tym pomoże).

Porównanie OC w Internecie – weź pod uwagę jak najwięcej ofert

W Polsce istnieje 50+ towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy OC. Trudno udawać się do wszystkich po kolei, prosząc o wyliczenie składki. Nawet jeśli skontaktujesz się z multiagentem współpracującym z wieloma firmami, to i tak istnieje ryzyko pominięcia korzystnej oferty.

Towarzystwa jak mogą ułatwiają nam życie i udostępniają informacje o swoich ofertach w internecie. Dzięki temu skracają lejki sprzedażowe (szybciej docierają do klientów), a także przyspieszają i ułatwiają załatwianie formalności. Skorzystaj z tej możliwości i zanim udasz się do konkretnej firmy, przedstawiciela czy multiagencji – najpierw porównaj OC w dostępnych kalkulatorach i porównywarkach online.

Najważniejsze zalety porównywarki OC:

 • znajdziesz najlepszą/najtańszą polisę w krótkim czasie;
 • załatwisz formalności zdalnie (możesz kupić polisę przez internet, a dokumenty przesłać pocztą);
 • dostaniesz natychmiastowy dostęp do większości, jak nie wszystkich ofert na rynku polis OC;
 • brak pośredników i niższa składka (nawet do 15 %taniej).

Porównanie ubezpieczeń online na izi.pl to pierwszy krok do znalezienia jednej z najlepszych ofert.

Autocasco lub assistance w pakiecie z OC – taniej i bezpieczniej!

Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie auta w kolizji z Twojej winy, musisz mieć nieobowiązkowe AC. Najkorzystniej będzie wybranie łączonego pakietu OC + AC u tego samego ubezpieczyciela. Wszystko dzięki rabatom za lojalność i wyższej kwota zakupu. Trudno oszacować, ile skorzystasz na pakiecie OC+AC, bo to zależy od danej firmy i aktualnej oferty. Średnio zapłacisz ok. 10-20% mniej.

Pamiętaj, że sama cena pakietu OC+AC nie ma żadnego znaczenia, dopóki nie poznasz warunków umowy, zapisów o zakresie ochrony i wyłączeniach.

Jeśli często wyjeżdżasz za granicę, sprawdź, czy podana cena uwzględnia wydanie Zielonej Karty – dokumentu zapewniającego ochronę na terytorium państw spoza Unii Europejskiej.

Najniższa dostępna składka OC i AC może się nie opłacać przez zbyt wąski zakres ochrony.

Porównując pakiety OC + AC, zwróć szczególną uwagę na:

 • wymagane zabezpieczenia przed kradzieżą;
 • maksymalną wartość pojazdu (niektóre umowy wykluczają auta o rynkowej wartości kilkuset tysięcy złotych.);
 • markę samochodu (ubezpieczyciele prowadzą własne rankingi bezpiecznych aut – ubezpieczenia niektórych marek aut różnią się diametralnie między firmami);
 • terytorium, na którym obowiązuje ochrona (czy otrzymasz odszkodowanie, gdy spowodujesz wypadek za granicą);
 • warunki assistance i NNW (w jakich okolicznościach należy się pomoc na drodze lub pokrycie strat).

Kiedy porównywać ubezpieczenie OC?

Nie ma sensu porównywać OC online 2 czy 3 miesiące przed faktycznym zakupem. Od lat średnie ceny ubezpieczeń wahają się nie tylko w skali roku, ale nawet miesiąca. Kiedy obserwujesz spadek i widzisz, że OC będzie jeszcze tańsze niż rok temu, przyczyny mogą być dwie: dobra kondycja rynku lub agresywna walka cenowa.

Być może nie wiesz, ale na ogólne ceny polis wpływają zdarzenia na drogach i suma wszystkich wypłaconych odszkodowań w ostatnim czasie. Jeżeli w danym roku kierowcy wyrządzili dużo szkód, których koszty poniosły firmy ubezpieczeniowe – OC rośnie wszędzie. Wynika to z odgórnych zaleceń, które mają na celu ochronę towarzystw przed bankructwem. Jest to również w interesie poszkodowanych kierowców, którzy nie muszą się obawiać niewypłacania odszkodowań.

Im więcej wypadków na drogach, tym wyższe składki OC.

Kiedyś najniższe składki oferowały mniejsze i słabo znane firmy – dziś niekoniecznie. Trzeba wziąć pod uwagę typową walkę konkurencyjną pomiędzy ubezpieczycielami. Kiedy towarzystwa mają ogólnie dobrą kondycję finansową, mogą sobie pozwolić na niższe składki. Obniżają ceny OC, oferując znaczne rabaty, dzięki czemu pozyskują więcej klientów. Paradoksalnie bardzo niskie składki OC mogą zaszkodzić kierowcom. Przykładowo: w danym roku zapłacisz mniej, ale już w kolejnym podwyżka będzie o wiele większa, niż się spodziewasz.

O czym musisz pamiętać, przymierzając się do porównania ubezpieczenia OC online?

 • Najtańsze oferty najprawdopodobniej znajdziesz w internecie;
 • ubezpieczenie możesz kupić, przechodząc do transakcji bezpośrednio z porównywarki OC online. Jeśli strona jest szyfrowana i prowadzona przez solidną firmę, jest to bezpieczny sposób na zakup OC,
 • kupując OC+AC w pakiecie w jednym towarzystwie, zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych na składce;
 • zawsze czytaj umowę, zakres ochrony, warunki wypłaty odszkodowania, wyłączenia i i zapisy przy gwiazdkach;
 • porównaj OC w miesiącu, w którym chcesz je kupić – w styczniu cena składki może być o wiele wyższa lub niższa niż w listopadzie.