Przydatność do użytku każdego pojazdu kiedyś się kończy. Co zrobić, gdy koszt napraw i codziennej eksploatacji przewyższa wartość pojazdu? Sprawdź, jak prawidłowo zezłomować zdezelowany samochód.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • W jaki sposób pozbyć się niesprawnego pojazdu?
 • Jakie dokumenty pozwalają zezłomować auto?
 • Kto płaci za złomowanie samochodu?
 • Czy trzeba wyrejestrować zezłomowy pojazd?

Złomowanie auta – sposób na pozbycie się problemu

Przychodzi czas, kiedy samochód traci swą sprawność, a koszt naprawy okazuje się wyższy od jego wartości. Starego auta nie możemy tak po prostu porzucić. Nie wystarczy również pozostawienie pojazdu na złomowisku. Natomiast demontaż samochodu na własną rękę jest nielegalny. Złomowanie samochodu musi odbyć się zgodnie z odpowiednimi procedurami.

Gdzie można zezłomować samochód?

Należy starannie dobrać miejsce, w którym chcemy zezłomować nasze auto. Złomowania możemy dokonać jedynie w legalnie działającej stacji demontażu lub punkcie zbierania pojazdów. Wymóg legalności jest bardzo istotny. Stacja demontażu czy punkt zbierania pojazdów powinien legitymować się zezwoleniem marszałka województwa.

Jakie dokumenty są potrzebne do zezłomowania pojazdu?

W trakcie złomowania należy przedstawić dokumenty potwierdzające naszą tożsamość oraz informacje na temat pojazdu. Są to więc:

 • dowód osobisty lub inny równoważny dokument;
 • dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu (jeśli ją wydano) lub inny dokument, który potwierdza dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym.

Ponadto, złomowany samochód musi mieć numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy.

Pracownicy stacji demontażu unieważniają dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Wydają również oświadczenia o ich unieważnieniu, jak i zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. Zaświadczenie wydawane jest w trzech sztukach – po jednym dla właściciela, stacji demontażu i wydziału komunikacji.

Złomowanie pojazdu – kwestie finansowe

Wiekowe samochody częstokroć przysparzają swym właścicielom jedynie problemów natury finansowej. Często Notorycznie się psują, a ich naprawa sporo kosztuje. Ubezpieczenie starych samochodów okazuje się przeważnie droższe od ubezpieczenia nowych aut. Ponadto, sprzedając stary pojazd raczej nie otrzymamy dużej zapłaty. Jeśli auto jest niesprawne, będziemy mieli problem ze znalezieniem kupca.

Tymczasem na złomowaniu samochodu można jeszcze zarobić! Złomowane pojazdy przeważnie wycenia się na podstawie ich masy własnej wpisanej do dowodu rejestracyjnego oraz ich ogólnego stanu. Właściciel samochodu otrzymuje zazwyczaj 0,5 zł-1 zł za każdy kilogram. W ten sposób można uzyskać kilkaset złotych.

Złomowany samochód powinien być kompletny. Oznacza to, że jego masa nie może być mniejsza niż 90% masy wpisanej do dowodu. Jeśli pojazd waży o 10% mniej niż wskazuje na to waga widniejąca w dowodzie rejestracyjnym, to pracownicy stacji demontażu mają prawo do pobierania opłat. Wysokość takiej opłaty to 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu

Po złomowaniu pojazdu należy go wyrejestrować w wydziale komunikacji. Mamy na to 30 dni. Do wyrejestrowania potrzebne są następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości (dowód osobisty lub dokument równoważny);
 • dowodu rejestracyjny;
 • karta pojazdu (jeśli była wydana);
 • tablice rejestracyjne;
 • zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu.

Od 1 stycznia 2020 roku za niewyrejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni od demontażu grozi kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Więcej o procedurze wyrejestrowania pojazdu przeczytasz tutaj.

Fakt wyrejestrowania zezłomowanego samochodu należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej, aby nie doszło do automatycznego przedłużenia umowy ubezpieczenia OC. Ponadto przysługuje nam zwrot części składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej (od momentu zezłomowania do przewidywanego końca umowy ubezpieczenia). Jeśli chcemy uzyskać zwrot, powinniśmy należy przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o zezłomowaniu lub wyrejestrowaniu pojazdu i podać numer konta do przelewu.

Więcej na temat formalności przy złomowaniu samochodu przeczytasz w artykule: Jak zezłomować samochód, aby odzyskać pieniądze za opłacone, ale niewykorzystane ubezpieczenie OC?

Podsumowanie:

 • Złomowanie to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się niesprawnego auta. Powinno się odbyć w legalnej stacji demontażu lub punkcie zbierania pojazdów (złomowisku).
 • W trakcie złomowania pojazdu potrzebny jest dokument potwierdzający naszą tożsamość (np. dowód osobisty), dowód rejestracyjny pojazdu oraz karta pojazdu.
 • Za złomowany samochód otrzymujemy kwotę, której wysokość zależy od masy pojazdu i jego stanu. Złomowany pojazd powinien być kompletny (ważyć 90% masy wpisanej do dowodu rejestracyjnego). Za każdy brakujący kilogram stacja demontażu może pobrać opłatę w wysokości 10 zł.
 • Zezłomowany pojazd należy wyrejestrować w wydziale komunikacji. Jest na to czas 30 dni.
15,00
Loading...