Wg danych porównywarki Mubi, w czerwcu 2023 najniższe stawki OC płacili właściciel aut marki Trabant (296 zł), najwyższe – Ferrari (1304 zł). Jak marka i model auta wpływają na cenę polisy? Jak obniżyć wysoką stawkę nawet o 40%?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jaki sposób marka i model auta wpływają na cenę OC,
 • kierowcy jakich aut płacą najwyższe i najniższe składki,
 • co zrobić, aby obniżyć cenę polisy nawet o 40%.

Na stawkę OC wpływa co najmniej kilkanaście czynników. Jednymi z najważniejszych są marka i model pojazdu. Dlaczego?

Marka i model auta a cena OC

Zawierając umowę z konkretnym klientem, ubezpieczyciel szacuje potencjalne ryzyko kolizji. Jeśli jest wysokie – stawka OC rośnie, jeśli jest niskie – spada. Wpływ na kolizyjność ma nie tylko doświadczenie kierowcy i dotychczasowa historia szkodowości, ale również marka i model użytkowanego przez niego auta.

Przykład:
Mariusz jest właścicielem kilkuletniego Audi A4 z silnikiem o pojemności 1 968 cm3. Lubi szybką, brawurową jazdę i często wciska „gaz do dechy”. Andrzej jeździ niewielkim Suzuki Swift z silnikiem o mocy 1 328 cm3. Używa auta głównie w mieście i podczas weekendowych wycieczek po Polsce.

Auto z dużym silnikiem jest wręcz stworzone do osiągania imponujących prędkości i sprzyja brawurze za kółkiem. Miejski model z małym lub średnim silnikiem wspiera odpowiedzialną, przepisową jazdę. Prawdopodobieństwo kolizji spowodowanej przez Mariusza jest więc zdecydowanie większe niż w przypadku Andrzeja. A to znajduje odzwierciedlenie w cenach OC.

Ważny profil kierowcy

Kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko techniczne parametry pojazdów. Zaglądają także do obszernych statystyk wypadkowych (również historycznych). Dzięki nim mogą stworzyć profil kierowcy dla każdej z marek.

Porada Eksperta:
“Auta marki Dacia, Kia czy Skoda wybierają zazwyczaj dojrzałe osoby, często pozostające w związkach małżeńskich i mające dzieci. Jako odpowiedzialne nie tylko za siebie, jeżdżą z reguły bezpiecznie i odpowiedzialnie. Młodzi, złaknieni adrenaliny kierowcy często użytkują dynamiczne, sprzyjające brawurze auta – Audi, Mercedesy czy BMW. Zdecydowanie częściej niż starsi kierowcy powodują więc wypadki – wyjaśnia ekspert naszej porównywarki.”

Auta z najtańszym OC

Jak wynika z danych porównywarki Mubi, w czerwcu 2023 najniższą składkę OC płacili właściciele aut marki:

 • Trabant: 296 zł,
 • UAZ: 349 zł,
 • Buick: 437 zł.

Kolejne miejsca rankingu z najtańszym ubezpieczeniem OC zajęły odpowiednio:

 • Isuzu: 450 zł,
 • Acura: 489 zł,
 • FSO/FSM: 499 zł,
 • Daihatsu: 523 zł,
 • Lada: 525 zł,
 • Smart: 536 zł,
 • Tesla: 537 zł.

Porada Eksperta:
“Młodzi kierowcy poszukujący swojego pierwszego auta powinni rozważyć wybór modelu z czołówki naszego rankingu. Auto z dużym silnikiem w połączeniu z brakiem zniżek za bezszkodową jazdę i zwyżkami za wiek będzie skutkować naprawdę drogim OC – tłumaczy nasz ekspert.”

Auta z najdroższym OC

Koszt polisy OC w czerwcu 2023 najbardziej obciążył portfele posiadaczy aut marek:

 • Ferrari: 1304 zł,
 • Ram: 1259 zł,
 • Aston Martin: 1199 zł.

Porada Eksperta:
“Młody kierowca, który jest jedynym właścicielem BMW, Lexusa lub Dodge’a może zapłacić za OC nawet kilka tysięcy złotych. Zwłaszcza jeśli sięgnie po pierwszą lepszą polisę, nie porównując dostępnych na rynku ofert – dodaje specjalista.”

Planujesz zakup auta? O tym musisz pamiętać

 • Jeśli planujesz zakup auta, weź pod uwagę nie tylko jego cenę, ale również koszty użytkowania – średnie spalanie, dostępność części zamiennych i koszt ubezpieczenia. To właśnie wydatki ponoszone w długofalowej perspektywie, będą dla Ciebie kluczowe na co dzień. Jesteś młodym kierowcą i nie masz zniżek za bezszkodową jazdę? Wybierz miejskie auto ze średnim lub małym silnikiem. Koszt ubezpieczenia takiego pojazdu będzie zdecydowanie niższy niż koszty polisy dla Ferrari, Rama czy Astona Martina.
 • Skutecznym sposobem na obniżenie składki, nawet jeśli nie masz jeszcze auta (a nawet prawa jazdy), może być także rejestracja jednośladu. Jeśli zarejestrujesz na swoje nazwisko skuter (lub staniesz się jego współwłaścicielem), za każdy rok bezszkodowej jazdy, ubezpieczyciel naliczy Ci zniżkę. Większość towarzystw umożliwia przeniesienie takich rabatów na OC auta. Jeśli po kilku latach zrobisz prawo jazdy i kupisz samochód, będziesz miał już na swoim koncie kilkadziesiąt procent zniżki.
 • Jeśli nie chcesz rezygnować z zakupu wymarzonego, dynamicznego auta, rozważ współwłasność. Jeśli uczynisz właścicielem auta doświadczonego kierowcę ze świetną historią szkodowości, a sam staniesz się współwłaścicielem, obniżysz stawkę OC nawet o kilkadziesiąt procent. Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę nie tylko Twoje zwyżki, ale również wysokie zniżki doświadczonego właściciela. Pamiętaj jednak, że jeśli któryś z Was spowoduje wypadek, ucierpi na tym historia szkodowości obu kierowców.

Masz już auto?

Jeśli masz już samochód, wcale nie musisz przepłacać za OC! Nawet jeśli użytkujesz Ferrari, Rama czy Astona Martina.

 • Aby znaleźć najtańsze OC, nawet dla auta z dużym silnikiem, porównaj ceny polis przy pomocy porównywarki ubezpieczeń. Jak to zrobić? Zasada działania porównywarki jest banalnie prosta. Aby poznać ceny polis w kilkunastu towarzystwach, musisz jedynie wypełnić krótki formularz i zaznaczyć potrzebne zgody. W ciągu kilkunastu sekund porównywarka przedstawi Ci zróżnicowane cenowo oferty wraz z zakresem dodatkowych świadczeń, np. assistance czy NNW. Jeśli któraś z propozycji spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. Porównywarka działa w 100% online, jest całkowicie bezpłatna, a przedstawione przez nią stawki nie są wyższe od tych, proponowanych bezpośrednio w towarzystwach. Dzięki niej oszczędzisz więc nie tylko pieniądze, ale również czas.
 • Znajdź współwłaściciela z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę. Ze współwłasności możesz skorzystać w dowolnym momencie użytkowania auta. Jeśli jesteś obecnie jego jedynym właścicielem, musisz sporządzić akt darowizny (tylko w ten sposób możesz przekazać część udziałów aucie innej osobie), a następnie odwiedzić urząd skarbowy i wypełnić formularz PCC-1. W ciągu 30 dni od momentu podpisania aktu darowizny, potrzebna będzie wizyta w wydziale komunikacji i wpisane danych współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Aby tego dokonać potrzebne są: dowody osobiste obu stron, dowód rejestracyjny auta kartę pojazdu (jeśli została wydana), akt darowizny i ubezpieczenie OC. Kiedy dopełnisz formalności, poinformuj ubezpieczyciela o zmianie statusu własności auta.
 • Wykup ubezpieczenie ochrony zniżek. Jeśli jeździsz autem z dużym silnikiem i boisz się, że drobna kolizja spowoduje wzrost ceny OC… wykup polisę ochrony zniżek. Dzięki niej ubezpieczyciel przymknie oko na spowodowaną przez Ciebie szkodę i nie uwzględni jej, kalkulując stawkę na kolejny rok.
 • Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC – sprawdź czym warto jeździć!

  Podsumowanie:

  • Na stawkę OC wpływa co najmniej kilkanaście czynników. Jednymi z najważniejszych są marka i model pojazdu.
  • Jak wynika z danych porównywarki Mubi, w czerwcu 2023 roku najniższą składkę OC płacili właściciele aut marki: Trabant (296 zł), UAZ (349 zł) i Buick (437 zł).
  • Najwięcej ubezpieczenie kosztowało posiadaczy pojazdów ze znaczkiem – Ferrari (1304 zł), Ram (1259 zł) i Aston Martin (1199 zł).
  • Aby obniżyć wysoką cenę polisy, znajdź współwłaściciela, zarejestruj na siebie skuter, wykup ubezpieczenie zniżek i porównaj dostępne na rynku oferty przy pomocy porównywarki ubezpieczeń.

  Loading...