OC przyczepy to wydatek, który nie nadszarpnie Twojego budżetu. Wiedza o ubezpieczeniu samochodu jest powszechna. Co z kierowcami, którzy poruszają się motocyklem lub skuterem lub chcą wykupić polisę lekkiej przyczepki? Ubezpieczenie OC pojazdu innego niż auto to formalność i stosunkowo niewielki koszt.

OC przyczepy samochodowej

Przyczepka, mimo że nie należy do obowiązkowych elementów wyposażenia gospodarstwa domowego, przydaje się w wielu sytuacjach. Nawet tak prozaicznych, jak przewiezienie nowej kanapy czy ziemi na działkę. Zanim zaczniesz z niej korzystać, wykonaj 3 kroki.

Krok 1 – Przegląd przyczepy

Zanim zarejestrujesz przyczepę inną niż lekką (o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 750 kg), musi ona przejść jednorazowy przegląd. Koszt badania technicznego przyczepy ciężarowej (rolniczej) do 1,5 t to 40 zł.
Warto wiedzieć:
Przyczepy lekkie o DMC do 750 kg nie podlegają obowiązkowym badaniom technicznym.

Krok 2 – rejestracja przyczepy

Przyczepkę samochodową dopuszczoną do ruchu należy zarejestrować we właściwym Wydziale Komunikacji (starostwie). Opłata wynosi 121,50 zł (w przypadku przyczepy lekkiej jest to kwota pomniejszona o 50 zł za przegląd – 71,50 zł). Na tę kwotę składa się:

 • dowód rejestracyjny przyczepy – 54 zł;
 • tablice rejestracyjne na przyczepę – 40 zł;
 • UWAGA!
  Opłaty tej można uniknąć, jeśli pojazd został nabyty na terenie tego samego powiatu, w którym mieszkasz i zostawisz dotychczasowe tablice rejestracyjne.

 • znaki legalizacyjne (naklejki na tablice) – 12,50 zł;
 • pozwolenie czasowe,
 • opłata ewidencyjna – 1,50 zł.

Rejestracja przyczepy samochodowej może być czasowa, tak samo, jak w przypadku auta. Zaleca się jednak wyrobienie stałego dowodu rejestracyjnego od razu. Dokumenty, które musisz złożyć w urzędzie to:

 • wypełniony wniosek o rejestrację;
 • dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny lub faktura VAT);
 • wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji zwalniającej z homologacji.

Krok 3 – opłacenie OC przyczepy

Dzień rejestracji to ostateczny termin na wykupienie polisy OC. Korzystanie z przyczepki po drogach publicznych bez obowiązkowego ubezpieczenia grozi dotkliwą karą finansową.
Warto wiedzieć:
Podczas ciągnięcia podłączonej do auta przyczepy obowiązuje OC samochodu. Nie zwalnia to jednak z obowiązku nabycia polisy przyczepki.Brak ważnego ubezpieczenia przyczepy skutkuje zabraniem dowodu rejestracyjnego przez organ kontrolny i zakończeniem jazdy z przyczepą. Ponadto za brak ważnego OC grożą kary finansowe nakładane przez UFG.

Co wpływa na cenę OC przyczepy?

Wysokość składki OC przyczepki samochodowej wynika z kilku czynników. Wpływają na nią m.in.:

 • wiek przyczepy;
 • ładowność przyczepy;
 • dane właściciela;
 • historia ubezpieczenia posiadacza i jego zniżki.

Najtańsze OC na przyczepę zaczyna się już od 40–50 zł za rok ochrony. Wyższe ceny są dla przyczepek o większej masie, a pakiet OC+AC można kupić tylko za 200–300 zł.
Nie ma więc sensu za nie przepłacać. Porównywarka ubezpieczeń OC pomoże Ci wybrać najlepszą opcję w kilka minut!

UWAGA!
Przed zakupem przyczepy sprawdź, czy Twoje auto wyposażone jest w hak holowniczy. Jeśli go nie ma, zamontuj go i zalegalizuj na stacji kontroli pojazdów.

OC motocykla i skutera

Obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla i skutera nie różni się zakresem od polisy samochodowej. Jego cena jest jednak znacznie niższa, a wynika to z kalkulacji oceny ryzyka przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Nieprawdziwe jest twierdzenie, że jednoślady powodują najwięcej wypadków na drogach. Policyjny raport o wypadkach w 2022 r. wskazuje, że motocykliści spowodowali 770 wypadków, w których zginęło 101 osób, a 759 zostało rannych, co stanowi 4% wszystkich zdarzeń drogowych. Według zestawienia danych policji samochody przyczyniają się do znacznie większej liczby wypadków (72% ogółu), w których jest nieporównywalnie więcej rannych (74,2%) i ofiar śmiertelnych (69,6%).

Proces zakupu ubezpieczenia OC skutera i motocykla wygląda tak samo jak w przypadku samochodu. Jeżeli pojazd jest używany, ważna polisa przechodzi na nowego właściciela i kończy się wraz z upływem okresu. Możesz ją kontynuować lub wypowiedzieć i samodzielnie zawrzeć polisę na siebie. W przypadku nowego pojazdu konieczna jest również jego rejestracja i zakup obowiązkowego OC.

OC skutera i motocykla – do 50 cm3 najtaniej

Jednym z najważniejszych czynników w wyliczaniu OC pojazdu jest pojemność silnika. Najtańsze oferty polisy znajdziesz dla skuterów z niewielkim motorem. Więcej zapłacisz za motocykl, którego pojemność jest większa.

W zależności od modelu możesz spodziewać się różnicy w cenach ubezpieczenia. Z danych internetowej porównywarki Mubi wynika, że w czerwcu 2023 najtańsze było ubezpieczenie motocykla turystycznego, którego średnia cena wyniosła 363 zł. Najdroższa polisa była z kolei dla posiadaczy motorowerów – 698 zł.

Gdzie znaleźć najtańsze OC?

Poszukując korzystnego OC pojazdu innego niż auto, możesz skorzystać z internetowych porównywarek. Przedstawią Ci kilkadziesiąt propozycji kilkunastu ubezpieczycieli dostępnych na polskim rynku, a Ty będziesz mógł wybrać najtańszą.

Porada eksperta:
“Pamiętaj, że każde OC ma ten sam zakres, niezależnie od ceny, gdyż jest regulowane ustawą. Nie przepłacaj za ubezpieczenie i wybierz najkorzystniejszą opcję z mubi.pl.”

Podsumowanie:

 • OC przyczepy to koszt 40–150 zł rocznie, a pakiet z AC wynosi do 200–300 zł.
 • Aby kupić OC przyczepy, dokonaj przeglądu, zarejestruj ją, a potem znajdź ubezpieczenie w korzystnej cenie.
 • Auto musi być wyposażone w hak holowniczy. Jeśli nie ma go standardowo, doposaż w niego swój samochód i uzyskaj homologację.
 • Najtańsze OC mają motocykle z silnikiem o pojemności powyżej 1 litra. Najwyższa składka jest w przypadku jednośladów zasilanych motorem o pojemności poniżej 521 cm3.
 • Koszt ubezpieczenia motocykla turystycznego to średnio 363 zł, natomiast motoroweru 698 zł.
 • Proces zakupu ubezpieczenia OC jednośladu jest taki sam jak w przypadku samochodu osobowego.
 • Najtańsze OC znajdziesz, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Najlepsze oferty znajdziesz na mubi.pl!

Zakup OC wiąże się z formalnościami, jednak jest niezbędny, aby zgodnie z prawem posiadać pojazd mechaniczny. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z zasadami ubezpieczenia przyczepy, motocykla czy skutera oraz na znalezienie najkorzystniejszej oferty.

53,40
Loading...