OC przyczepy to wydatek, który nie nadszarpnie Twojego budżetu. O ubezpieczeniu samochodu mówi się dużo i głośno.

Co z kierowcami, którzy poruszają się motocyklem, skuterem lub chcą wykupić polisę lekkiej przyczepki? Ubezpieczenie OC pojazdu innego niż auto to trochę formalności i stosunkowo niewielkie koszty.

OC przyczepy

Przyczepka, mimo że należy do obowiązkowych elementów wyposażenia gospodarstwa domowego, przyda się w wielu sytuacjach. Nawet tak prozaicznych, jak przewiezienie nowej kanapy czy ziemi na działkę. Zanim zaczniesz z niej korzystać, wykonaj 3 kroki.

Krok 1 – Przegląd

Zanim zarejestrujesz przyczepkę lekką (do 3,5 tony), musi ona przejść jednorazowy przegląd. Jego koszt to 50 zł.

Krok 2 – rejestracja

W Urzędzie Komunikacji musisz zarejestrować przyczepkę, co wyniesie Cię około 120 zł. Na tę kwotę składa się:

  • dowód rejestracyjny przyczepki,
  • tablice rejestracyjne,
  • znaki legalizacyjne,
  • pozwolenie czasowe,
  • opłaty ewidencyjne.

Rejestracja może być początkowo czasowa, tak samo, jak w przypadku auta. Zaleca się jednak wyrobienie stałego dowodu rejestracyjnego od razu. Dokumenty, które musisz złożyć w Urzędzie to:

  • wypełniony wniosek o rejestrację,
  • dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT),
  • wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji zwalniającej z homologacji.

Krok 3 – opłacenie OC

Dzień rejestracji to ostateczny termin na wykupienie polisy OC. Korzystanie z przyczepki bez ubezpieczenia grozi karą finansową.
Na cenę OC przyczepy wpływa kilka czynników, m.in. wiek przyczepy, jej ładowność, dane właściciela i posiadane przez niego zniżki. Najtańsze oferty OC zaczynają się już od 40 – 50 zł za rok. Wyższe ceny są dla przyczepek o większej masie, a pakiet OC+AC można kupić za 200 – 300 zł.
Nie ma więc sensu za nie przepłacać. Porównywarka ubezpieczeń OC pomoże Ci wybrać najlepszą opcję.

WSKAZÓWKA: pamiętaj, aby przed kupnem przyczepy sprawdzić, czy auto wyposażone jest w hak holowniczy. Jeżeli nie, obowiązkowo należy go zamontować i zalegalizować na stacji kontroli pojazdów.

OC motocykla i skutera

Obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla i skutera nie różni się zakresem od polisy samochodowej. Jego cena jest jednak znacznie niższa, a wynika to z kalkulacji oceny ryzyka przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Mitem jest twierdzenie, że jednoślady powodują najwięcej wypadków na drogach. Według zestawienia danych policji samochody przyczyniają się do znacznie większej ilości wypadków.

Zakup ubezpieczenia OC skutera i motocykla wygląda tak samo jak w przypadku samochodu. Jeżeli pojazd jest używany, ważna polisa przechodzi na nowego właściciela i kończy się wraz z upływem okresu. Możesz ją kontynuować lub wymówić. W przypadku nowego pojazdu obowiązkowa będzie również jego rejestracja i zakup OC.

OC skutera i motocykla – do 50 cm3 najtaniej

Jednym z najważniejszych czynników w wyliczaniu OC pojazdu jest pojemność silnika. Najtańsze oferty, już od 40 zł, znajdziesz dla skuterów. Więcej zapłacisz za motocykl, którego pojemność jest większa. W zależności od modelu możesz spodziewać się ofert od 90 do 100 zł.

Gdzie szukać taniego OC?

Poszukując korzystnego OC pojazdu innego niż auto, możesz skorzystać z internetowych porównywarek. Przedstawią Ci kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt propozycji od ubezpieczycieli, a Ty będziesz mógł wybrać najtańszą. Pamiętaj, że każde OC ma ten sam zakres, niezależnie od ceny. Nie ma więc sensu za nie przepłacać.

Podsumowanie

1. OC przyczepy to koszt 40 – 50 zł rocznie, w pakiecie z AC wzrasta do 200 – 300 zł.

2. Aby kupić OC przyczepy, musisz: dokonać przeglądu, zarejestrować ją, a potem opłacić ubezpieczenie.

3. Auto musi mieć hak holowniczy.

4. Najtańsze OC mają pojazdy do 50 cm3 pojemności.

5. Koszt ubezpieczenia skutera to 40 zł, motocykla 90 – 100 zł.

6. Proces zakupu ubezpieczenia OC motocykla i skutera jest taki sam jak w przypadku auta.

7. Najtańsze OC znajdziesz, korzystając z internetowych porównywarek ofert.

Zakup OC wiąże się z formalnościami, jednak jest niezbędny, aby zgodnie z prawem korzystać z pojazdu. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z zasadami ubezpieczenia przyczepy czy skutera oraz na znalezienie najlepszej oferty.

43,00
Loading...