Możliwość nabycia auta za podejrzanie niską cenę od razu uruchamia w głowie lampki ostrzegawcze. Czy w przypadku samochodów z licytacji komorniczych jest się czym martwić? Chciałbyś kupić samochód i szukasz jak najlepszej oferty. Dowiedziałeś się, że dokładnie taki pojazd, jakiego potrzebujesz, będzie wystawiony na aukcji w świetnej cenie. Zdrowy rozsądek każe Ci jednak zachować czujność.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego auta trafiają na licytacje komornicze;
  • jak znaleźć licytację komorniczą samochodu;
  • kto może brać udział w licytacji auta;
  • jak wygląda licytacja samochodu;
  • jakie są mocne i słabe strony zakupu auta na licytacji.

Zastanawiasz się, co w ogóle robi samochód na licytacji komorniczej? Czy coś z nim nie tak? Ma jakąś wadę i dlatego tam trafił? Nic z tych rzeczy. Poznaj mechanizm, który za tym stoi. Sprawdź auto z licytacji komorniczej – czy to się opłaca?

Samochody, tak jak każda część majątku zadłużonej osoby lub firmy, mogą zostać zajęte przez komornika i tym samym trafić na aukcję. Auta licytowane są bardzo często, ponieważ stanowią istotną składową majątku. Jeśli uda się wylicytować taki pojazd, uzyskana za niego kwota idzie na pokrycie długów, dzięki czemu wierzyciel może liczyć na odzyskanie swojej należności.

UWAGA!
Zdarzają się także licytacje porzuconych aut. Są ściągane z parkingów, lasów lub po drobnych kolizjach. Często niewiele wiadomo o ich przeszłości.

Licytacje komornicze samochodów w okolicy – gdzie szukać?

Jest kilka miejsc, gdzie znajdziesz informacje o aukcjach pojazdów razem z namiarami:

  • portal Krajowej Rady Komorniczej – www.licytacje.komornik.pl;
  • lokalna prasa/portale internetowe;
  • strona internetowa komornika;
  • ogłoszenia w sądzie;
  • ogłoszenia w lokalu właściwego organu gminy.

Najwygodniejszym sposobem jest ten pierwszy, bo znajdziesz tam odpowiednio skategoryzowane ogłoszenia z całego kraju (sekcja: ruchomości; kategoria: samochody osobowe). Można wyszukiwać również po dacie lub miejscu licytacji. Każde ogłoszenie zawiera cenę wywoławczą oraz dane na temat przedmiotu aukcji, niektóre również zdjęcia.

Czy mogę wziąć udział w takiej licytacji?

Licytacje komornicze mają charakter publiczny, więc są ogólnodostępne dla każdego, kto zechce się na nich pojawić w charakterze widza. Co jednak jeśli chcesz nie tylko obserwować, ale również wziąć czynny udział w aukcji?

Do spełnienia jest w gruncie rzeczy tylko jeden warunek: musisz wpłacić wadium. Jest to kwota wynosząca dokładnie 10% wartości licytowanego przedmiotu, w tym przypadku samochodu, i trzeba ją zapłacić najpóźniej w dniu poprzedzającym aukcję. Jeśli przegrasz licytację, jest Ci w całości zwracana. Kiedy wygrasz, zalicza się ją na poczet kwoty, jaką będziesz musiał zapłacić za auto. Jeśli natomiast wycofasz się z zakupu, wówczas musisz pogodzić się z utratą wadium.

Czy są jakieś sytuacje, gdy mimo chęci nie możesz wziąć udziału w licytacji komorniczej? Tak, jeśli zaliczasz się do konkretnego grona osób.

Nie możesz licytować samochodu wtedy, gdy:

  • jesteś dłużnikiem;
  • jesteś komornikiem;
  • jesteś osobą z najbliższej rodziny (małżonek, dziecko, rodzice, rodzeństwo) dłużnika lub komornika;
  • pełnisz swój urząd przy licytacji;
  • jesteś osobą opieszałą (wygrałeś wcześniej inną licytację i nadal nie zapłaciłeś ustalonej kwoty).

Jeśli nie zaliczasz się do powyższych osób, nie chcesz tylko obserwować i wpłaciłeś wadium – możesz zaczynać licytację!

Licytacja komornicza samochodu – jak przebiega krok po kroku?

Licytowanie samochodu wygląda dokładnie tak samo, jak każdego innego przedmiotu. Najpierw komornik podaje cenę wywoławczą, a potem uczestnicy deklarują kolejne kwoty, próbując się nawzajem przebić. Wszystko może potrwać zaledwie chwilę lub ciągnąć się bardzo długo – nie ma ustalonych ram czasowych.

Koniec następuje wtedy, gdy żaden licytant nie podaje kwoty wyższej niż ta, która padła jako ostatnia. Zostaje jeszcze tylko ogłoszenie zakończenia licytacji przez komornika – jest to tzw. przybicie, w momencie którego zwycięzca aukcji staje się właścicielem licytowanego samochodu i ma obowiązek zapłacić ustaloną kwotę (20% od razu, reszta może być następnego dnia).

Proste? Owszem, ale wszystko może się bardzo skomplikować, jeśli poprzedni właściciel samochodu lub inny z licytujących wniosą skargę na przebieg aukcji. Musi ona zostać rozpatrzona przez sąd, a dopóki do tego nie dojdzie, auto nie może zostać wydane nowemu nabywcy. Jeśli nie uda się dokończyć formalności w ciągu 7 dni, zwycięzca licytacji ma prawo odstąpić od zakupu, uzyskując pełen zwrot kosztów.

Samochód z licytacji komorniczej – jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?

Co zatem przemawia za kupnem samochodu w drodze licytacji komorniczej? Podstawową zaletą, która przyciąga wielu chętnych, jest oczywiście cena. Znane są przypadki, gdy udaje się wylicytować samochody za nawet połowę ich wartości rynkowej. Pytanie tylko, czy warto z tego powodu ryzykować?
Zagrożenie związane z takim sposobem nabycia auta jest bowiem znaczące, a polega przede wszystkim na braku dokładnej wiedzy kupującego o stanie technicznym pojazdu.

Licytanci nie mają możliwości sprawdzenia wszystkich istotnych informacji (choćby takich, które wpływają na ubezpieczenie komunikacyjne), zajrzenia pod maskę czy odbycia jazdy próbnej. Wiedzą tylko tyle, ile podano w ogłoszeniu.

Jest to więc swoisty zakup kota w worku, tym bardziej ryzykowny, że nie będą Ci przysługiwać roszczenia z tytułu rękojmi, a jeśli dodatkowo licytacja zostanie zaskarżona, czas oczekiwania na samochód może się znacznie wydłużyć.

Podsumowanie:

  • Samochody osobowe trafiają na aukcje po zajęciu przez komornika. Środki z ich zakupu idą na pokrycie długu.
  • Na licytacjach występują auta poleasingowe lub porzucone w różnych miejscach. Zdecydowanie lepiej kupić pojazd, którego historia jest udokumentowana niż takie, na temat którego niewiele wiadomo.
  • Aktualne licytacje komornicze znajdziesz w internecie (m.in. na stronie Krajowej Rady Komorniczej) oraz w sekcji ogłoszeń sądowych lub władz lokalnych.
  • Każdy może wziąć udział w licytacji pod warunkiem uiszczenia wadium, czyli wpłacenia 10% wartości licytowanego pojazdu najpóźniej w przeddzień aukcji. Przedmiotu nie mogą licytować jedynie: dłużnik oraz jego rodzina, komornik i osoby organizujące licytacje, a także opieszali licytanci.
  • Licytację wygrywa ten, kto zaproponuje najwyższą cenę i nie zostanie przebity. Na miejscu trzeba zapłacić 20% wartości wylicytowanego auta, a pozostałą część można dopłacić następnego dnia. W przypadku zaskarżenia aukcji do sądu lub przedłużenia formalności powyżej 7 dni, zwycięzca może odstąpić od zakupu auta, otrzymując zwrot poniesionych kosztów.

Loading...