Jak wybrać najlepsze AC? Porównujemy AC firm ubezpieczeniowych

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia AC wymaga poświęcenia mu odrobiny czasu. Oferty firm ubezpieczeniowych są różnorodne, a różnice te dotyczą zarówno zakresu ochrony, jak i jej ceny. Najlepiej znaleźć taką polisę, w której stosunek jednego do drugiego będzie najkorzystniejszy. Na takie porównania potrzeba czasu – jak wybrać szybko najlepsze Autocasco?

Jak porównywać ubezpieczenia AC?

Aby porównanie AC było miarodajne, trzeba:

  • porównywać ubezpieczenia Autocasco o tym samym zakresie, ale różnych cenach,
  • porównywać oferty AC stworzone dla tego samego samochodu i kierowcy.

Cena, a zakres AC – jeżeli porównasz ubezpieczenie swoje i sąsiada, wniosek nie będzie miarodajny. Nawet jeżeli mielibyście identyczne modele samochodów, wasza historia ubezpieczeniowa może się różnić. Jedno z dwojga może mieć więcej szkód na koncie.

Porównując ubezpieczenia AC, najpierw wybierz interesujący Cię zakres ochrony. Może chcesz uniknąć płacenia za ubezpieczenie All Risks i wystarczy Ci ubezpieczenie od kradzieży, pożaru i szyb?

Unikaj sugerowania się wyłącznie ceną, bo może się okazać, że najtańsze AC nie dorównuje Twoim wymaganiom.

Różnice w zakresie ochrony autocasco

Standardowe Autocasco zapewnia ochronę finansową kierowcy na wypadek szkód spowodowanych między innymi przez:

  • nieznanego sprawcę,
  • dzikie zwierzę, które nagle wybiegło na drogę z lasu,
  • siły natury.

Ochrona finansowa może obejmować także kradzież auta, jego części lub wyposażenia. Ubezpieczenie na wypadek kradzieży może być osobną ofertą lub elementem Autocasco.

Najczęściej osobno jest dostępne ubezpieczenie szyb i opon, które można mieć nawet od kilku złotych miesięcznie.

Suma ubezpieczenia Autocasco jest zależna od wartości rynkowej samochodu. Każda szkoda oznacza, że od sumy ubezpieczenia zostanie odjęte odszkodowanie. Jeśli masz wyjątkowe szczęście do stłuczek, pod koniec okresu ochrony może się okazać, że pozostała suma nie wystarczy na pokrycie ostatniego odszkodowania.

Haczyki w umowach ubezpieczeń AC

„Haczyki są zawsze!” – tak uważają klienci.

Najczęściej Ci, którzy przeglądają umowy ubezpieczeń AC pobieżnie, pomijając istotne zapisy. Po szkodzie czują się… poszkodowani, bo firma ubezpieczeniowa informuje, że odmawia wypłaty pieniędzy.

Na podstawie zapisu w wyłączeniach odpowiedzialności, które kierowca winien znać, a widzi je po raz pierwszy.

Dzięki dokładnemu przeczytaniu umowy będziesz wiedzieć, za co dokładnie płacisz i kiedy dostaniesz odszkodowanie. Jednak czytanie wielostronicowego OWU może być nużące – na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Podpowiadamy!

Definicje - wyjaśniają, jak firma ubezpieczeniowa rozumie pojęcia zawarte w umowie.

Przykład: to, że polisa obejmuje szkody wyrządzone przez siły natury, nie oznacza, że zniszczenie samochodu w wyniku powodzi jest powodem do wypłacenia odszkodowania. Niektórzy ubezpieczyciele wyłączają powodzie – zwłaszcza na terenach regularnie zalewanych – z zakresu ochrony.

Wyłączenia odpowiedzialności - sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania, bo zdarzenie nie jest objęte jej ochroną finansową.

Podstawowa lista wyłączeń zawiera takie sytuacje jak:

  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
  • wykorzystanie auta do popełnienia przestępstwa,
  • efekt rażącej niedbałości ubezpieczonego, czyli np. kradzież samochodu w wyniku pozostawienia przez kierowcę kluczyków na ladzie w sklepie spożywczym,
  • prowadzenie samochodu przez młodego kierowcę, który nie został zgłoszony jako użytkownik pojazdu przed zawarciem umowy.

Mimo że wyłączenia odpowiedzialności często się powtarzają, ich liczba zależy od firmy ubezpieczeniowej.

W ubezpieczeniu AC All Risks odszkodowanie należy się za szkody spowodowane we wszystkich sytuacjach, które nie są wpisane do wyłączeń odpowiedzialności, więc ich lista mogłaby być bardziej precyzyjna.