44% samochodów osobowych jeżdżących po polskich drogach na koniec 2022 roku miało 16 lat – tak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Zatem zdecydowaną większość samochodów można uznać za dość wiekowe pojazdy. Czy kupienie ubezpieczenia AC starego samochodu jest problematyczne? Ile maksymalnie lat może mieć auto, aby objąć je autocasco? Dowiedz się, jak zaoszczędzić na AC wiekowego samochodu!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wiek auta wpływa na cenę AC?
 • W jakim wieku samochód nie kwalifikuje się do AC?
 • W jaki sposób naprawiane są stare auta w ramach AC?
 • Na czym polega kosztorysowa likwidacja szkody z AC?
 • Czy i jaki udział własny występuje w AC starych aut?

Wiek samochodu a cena AC

Czemu wiek auta ma wpływ na cenę ubezpieczenia auta? To oczywiste – im starsze auto, tym większe ryzyko awarii. A im większe prawdopodobieństwo uszkodzenia podzespołów, tym wyższe ryzyko wypłaty wysokiego odszkodowania. Aby zrekompensować ten czynnik, ubezpieczyciele oferują wyższe stawki zarówno OC, jak i AC w przypadku właścicieli starszych modeli. Młode auta, prosto z salonu czy kilkuletnie, są bezpieczniejsze i mniej awaryjne. Stąd cena pakietów OC i AC jest niższa. Nie znaczy to jednak, że nie da się wcale objąć starego auta ubezpieczeniem AC, ale składka może być zaporowa.

Pakiet AC – ile maksymalnie lat może mieć samochód?

To, czy uzyskasz AC na wiekowe auto, zależy od ubezpieczyciela. Niektórzy oferują pakiet AC jedynie dla aut, które mają mniej niż 10 lat. Jednak ze względu na to, że starych aut jest coraz więcej na drogach, wielu ubezpieczycieli przesunęło granicę wieku auta do 12 czy 16 lat.

Ciekawostka: Dość trudno jest Ci kupić ubezpieczenie AC dla auta 25-letniego czy starszego, o ile nie ma ono statusu kolekcjonerskiego czy zabytkowego. Posiadacz takiego pojazdu jest zmuszony pytać u wielu towarzystw o pakiet AC: “Do ilu lat jest dostępny i w jakiej formie?”. Ze znanych ubezpieczycieli PZU nie ma oficjalnie limitu na wiek auta.

Pakiet AC dla starego auta – zamienniki

Jeśli już uda Ci się znaleźć AC dla starego auta, musisz się przygotować na pewne ograniczenia ochrony. Po pierwsze, ubezpieczenie auta starego będzie miało wysoką amortyzację części. Co to oznacza? W przypadku uszkodzenia pojazdu raczej nie dostaniesz nowych części lub ekwiwalentu ich ceny rynkowej.

Otrzymasz albo środki równe np. połowie ceny rynkowej nowej części, albo zamienniki. W pierwszej sytuacji będziesz musiał dołożyć z własnych pieniędzy, aby kupić nową część lub poszukać za otrzymaną kwotę używanej części. W przypadku naprawy z użyciem zamienników ubezpieczyciel wymieni uszkodzoną część na nieoryginalną i tańszą.

Ubezpieczenie AC starego samochodu – kosztorys

Drugim częstym zapisem, który pojawia się w umowie AC dla wiekowych aut, jest rozliczanie napraw metodą kosztorysową. Oznacza to, że naprawa nie będzie wykonana przez ubezpieczyciela. Jeśli dojdzie do szkody, towarzystwo wyceni ją według własnych kryteriów i zaproponuje Ci rekompensatę w postaci danej sumy. Możesz ją zaakceptować i samodzielnie dokonać naprawy za otrzymane odszkodowanie. Raczej nie uda Ci się przeforsować zmiany tego zapisu – ubezpieczyciele standardowo stosują metodę kosztorysową dla starych pojazdów.

AC starego samochodu – udział własny

Zwróć koniecznie uwagę na zapis o udziale własnym w ubezpieczeniu auta. Czym jest udział własny? To procentowo lub kwotowo wyrażony Twój udział w naprawie danej szkody. Np. auto jest wycenione na 10 tysięcy złotych, udział własny wynosi 15%. Dochodzi do kradzieży i ubezpieczyciel wypłaca ci 8500 złotych, czyli 85% wartości auta. Dzieje się tak dlatego, że 15% jest Twoim udziałem i tym samym nie przysługuje Ci pełna suma odszkodowania.

Obniżenie ceny AC starego pojazdu

Jeśli chcesz mieć niższą cenę AC, to warto zgodzić się na udział własny. Im będzie on większy, tym niższa składka za polisę. Jednak w takiej sytuacji w przypadku szkody otrzymasz niższe odszkodowanie.

Samodzielnie musisz zdecydować, co bardziej Ci się kalkuluje. Inną metodą na tańsze AC jest okrojenie pakietu do AC mini, nazywanego także minicasco. To tzw. autocasco z ograniczoną odpowiedzialnością. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w przypadku kradzieży oraz szkody całkowitej, jednak awarie czy stłuczki częściowe nie są już objęte ochroną.

PODSUMOWANIE

 • Im starsze auto, tym może być wyższa cena AC.
 • Niektórzy ubezpieczyciele nie oferują AC dla aut powyżej 10, 12 czy 16 lat.
 • Jeśli auto ma powyżej 20 czy 25 lat, a nie jest zabytkowe czy kolekcjonerskie, może być trudno znaleźć na nie pakiet AC.
 • Pakiet AC dla starego auta ma przeważnie zapis o metodzie kosztorysowej likwidacji szkody lub naprawie na częściach zamiennych.
 • Udział własny w odszkodowaniu obniża cenę AC, ale zmniejsza także wartość odszkodowania.
 • Inną metodą na obniżenie ceny ubezpieczenia OC jest wykup jedynie podstawowej wersji AC – minicasco obejmującego kradzież i szkodę całkowitą.
35,00
Loading...