Porównywarki OC opierają swoje wyliczenia na różnych informacjach podanych przez kierowców. Jedną z nich jest o płeć właściciela i głównego kierowcy. Chociaż czasy, w których wpływała ona na ceną OC, dawno minęły, nadal ta kwestia pozostaje istotna. Dlaczego ubezpieczyciele nie biorą już tego pod uwagę przy wyliczeniu składki? Jak kształtują się ceny polis u kobiet, a jak u mężczyzn?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy płeć ma wpływ na stawki OC?
  • Co Europejski Trybunał Sprawiedliwości sądzi różnicowaniu cen za OC ze względu na płeć?
  • Z czego wynikają obecne różnice w cenach polis komunikacyjnych?

Płeć kierowcy a cena ubezpieczenia

Do 2012 roku kobiety płaciły znacznie mniej za ubezpieczenie OC niż mężczyźni. Nie był to jednak wymysł ubezpieczycieli, bo w wyliczaniu składki towarzystwa kierowały się mniejszym ryzykiem spowodowania kolizji przez panie. Kobiety dały się poznać jako bardziej ostrożni kierowcy, charakteryzujący się bezpieczniejszym stylem jazdy jazdy. Do dziś stanowią też zdecydowaną mniejszość wśród sprawców zdarzeń drogowych.

Dobrze obrazują to roczne raporty wypadków, publikowane przez polską policję. Biorąc pod uwagę malejącą całkowitą liczbę wypadków drogowych, procentowy wzrost liczby tych spowodowanych przez panie (w 2023 roku 23,3%) nie świadczy o tym, że jeżdżą one mniej odpowiedzialnie. Wręcz przeciwnie.

Gdyby płeć, a co za tym idzie – liczba zdarzeń spowodowanych przez kobiety, nadal miała wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej, panie sporo zaoszczędziłyby na zakupie ubezpieczenia OC.

Trybunał Sprawiedliwości UE – zakaz różnicowania cen OC ze względu na płeć

Już w 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, którym zakazał ubezpieczycielom uzależniania wysokości składki bezpośrednio od płci kierowcy. W efekcie od 21 grudnia 2012 roku ceny polis dla kobiet znacznie wzrosły, aby wyrównać się z tymi oferowanymi mężczyznom.

Dlaczego podjęto taką decyzję? Wyrównanie składki kobiet i mężczyzn miało zapobiec dyskryminacji tych drugich, którzy przez długie lata byli skazani na znacznie wyższe koszty ubezpieczania pojazdów. Ubezpieczyciele mają obowiązek stosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości.

Dlaczego ubezpieczyciele nadal o to pytają?

Chociaż ubezpieczyciele nie mogą już brać pod uwagę płci kierowcy w wycenianiu ubezpieczeń samochodu, to mają pełne prawo wykorzystywać ten czynnik chociażby do celów marketingowych. Oczywiście tylko, gdy wyrazisz na to zgodę w formularzu.

Polisy dla kobiet i mężczyzn – brak diametralnych różnic w cenach

Ceny ubezpieczeń dla kobiet i mężczyzn są do siebie już bardzo zbliżone. We wrześniu 2023 roku na mubi.pl panie za OC płaciły średnio 704 zł, a panowie – 714 zł, czyli tylko 10 zł więcej. Minimalna różnica między tymi stawkami zależy nie tyle od samej płci, co od cech charakteryzujących kobiety i mężczyzn za kierownicą.

Cena OC a historia jazdy

Patrząc na szkodowość obu grup kierowców, widać wyraźną dysproporcję (kobiety powodują 1 na 4 zdarzenia). Skoro to panowie w większości są sprawcami wypadków, automatycznie wielu z nich z taką historią nie może liczyć na atrakcyjne zniżki, jak ci jeżdżący bezwypadkowo. Dlatego proponowane im składki mogą być nieco wyższe.

Cena OC a marka samochodu

Pokaż mi swój samochód, a powiem Ci, kim jesteś. Jak powszechnie wiadomo, towarzystwa ubezpieczeniowe w wyliczaniu składki kierują się w dużej mierze marką samochodu. Na czele listy pojazdów niosących największe ryzyko szkody znajduje się BMW, za ubezpieczenie którego na mubi.pl zapłacisz średnio 894 zł. To tę markę najczęściej wybierają brawurowi kierowcy (zwykle młodzi, początkujący mężczyźni), którzy chcą pochwalić się swoim nabytkiem i umiejętnościami przed kolegami. Tymczasem średnia cena polisy wolniejszych pojazdów to 560 zł (z silnikiem o pojemności poniżej 1.0 l).

Jeszcze przed zakupem auta możesz zorientować się, ile będzie kosztowała Cię jego eksploatacja, zwłaszcza ubezpieczenie. W tym celu wykonaj orientacyjną kalkulację w kalkulatorze OC.

Cena OC a pojemność silnika

To samo dotyczy mocy silnika. Panie stawiają raczej na praktyczny wymiar samochodu, tymczasem panom zależy również na dynamice. Dlatego to mężczyźni decydują się zazwyczaj na auta z silnikiem o większej pojemności, który umożliwia im osiąganie większych prędkości, narażając siebie i innych na większe szkody, a tym samym większą składkę ubezpieczeniową.

PODSUMOWANIE

  • Do niedawna kobiety płaciły znacznie mniej za ubezpieczenie obowiązkowe OC. Wynikało to głównie z trzykrotnie mniejszej liczby wypadków drogowych powodowanych przez panie.
  • Kilkanaście lat temu Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakazał różnicowania cen OC ze względu na płeć. Od tej pory różnice w cenach straciły na znaczeniu, choć statystycznie mężczyźni nadal płacą więcej za polisy komunikacyjne.
  • Wyższe stawki za OC wśród mężczyzn bierze się w głównej mierze z tego względu, że częściej wybierają szybkie samochody i powodują więcej kolizji, przez co tracą zniżki.

Loading...