Porównywarki OC opierają swoje wyliczenia na wielu informacjach podanych przez kierowców.
Wśród pytań jakie zobaczysz w formularzu nadal znajduje się to o płeć, chociaż czasy, w których wpływała ona na wysokość składki OC, dawno minęły. Dlaczego ubezpieczyciele nie biorą już pod uwagę tego typu danych? Jak wyglądają ceny ubezpieczeń u kobiet, a jak u mężczyzn?

Dawno, dawno temu… płeć kierowcy miała wpływ na cenę ubezpieczenia

Do 2012 roku kobiety płaciły znacznie mniej za ubezpieczenie OC niż mężczyźni. Nie był to jednak wymysł ubezpieczycieli, bo w wyliczaniu składki TU kierowały się mniejszym ryzykiem spowodowania kolizji przez panie. Kobiety zawsze były znane z ostrożnej, dużo bezpieczniejszej jazdy, dlatego też do dziś stanowią zdecydowaną mniejszość wśród sprawców zdarzeń drogowych.
Dobrze obrazują to roczne raporty policyjne, dotyczące wypadkowości, opublikowane na policja.pl. Biorąc pod uwagę malejącą całkowitą liczbę wypadków drogowych, procentowy wzrost liczby tych spowodowanych przez panie (w ubiegłym roku 22,2%) nie świadczy o tym, że jeżdżą one mniej odpowiedzialnie. Wręcz przeciwnie. W porównaniu z 2001 rokiem, w 2018 roku spowodowały one ponad 1000 wypadków mniej.

Gdyby płeć, a co za tym idzie – liczba zdarzeń spowodowanych przez kobiety, nadal miała wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej, panie sporo zaoszczędziłyby na zakupie ubezpieczenia OC.

Trybunał Sprawiedliwości zakazał różnicowania cen OC ze względu na płeć

Już w 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, którym zakazał ubezpieczycielom uzależniania wysokości składki bezpośrednio od płci kierowcy. W efekcie od 21 grudnia 2012 roku ceny polis dla kobiet znacznie poszły w górę, aby wyrównać się z tymi oferowanymi mężczyznom.

Dlaczego podjęto taką decyzję? Wyrównanie składki kobiet i mężczyzn miało zapobiec dyskryminacji tych drugich, którzy przez długie lata byli skazani na znacznie wyższe koszty ubezpieczania pojazdów. Chociaż ubezpieczyciele stosują się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości, to wielu z nich, co widać chociażby w porównywarkach OC.

Dlaczego ubezpieczyciele nadal o to pytają?

Chociaż ubezpieczyciele nie mogą już brać pod uwagę płci kierowcy w wycenianiu ubezpieczeń samochodu, to mają pełne prawo wykorzystywać ten czynnik chociażby do celów marketingowych. Oczywiście tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę w formularzu.

Dziś ceny polis komunikacyjnych dla kobiet i mężczyzn nie różnią się już tak bardzo

Ceny ubezpieczeń dla kobiet i mężczyzn są do siebie już bardzo zbliżone. W czerwcu 2019 roku na Mubi.pl panie płaciły średnio 868,06 zł za OC, a panowie 861,13 zł, czyli niecałe 7 zł więcej. Minimalna różnica między tymi stawkami zależy nie tyle od samej płci, co od cech charakteryzujących kobiety i mężczyzn za kierownicą.

Cena OC a historia jazdy

Patrząc na szkodowość obu grup kierowców, widać wyraźną dysproporcję (kobiety powodują ⅕ zdarzeń, mężczyźni – ⅘). Skoro to panowie w większości są sprawcami wypadków, automatycznie wielu z nich z taką historią nie może liczyć na atrakcyjne zniżki, jak ci jeżdżący bezwypadkowo. Dlatego proponowane im składki mogą być nieco wyższe.

Cena OC a marka samochodu

Pokaż mi swój samochód, a powiem Ci, kim jesteś. Jak powszechnie wiadomo, towarzystwa ubezpieczeniowe w wyliczaniu składki kierują się w dużej mierze marką samochodu. Na czele listy pojazdów niosących największe ryzyko szkody znajduje się BMW, za ubezpieczenie którego na Mubi.pl zapłacisz średnio 1071,69 zł. To tę markę najczęściej wybierają brawurowi kierowcy (zwykle młodzi, początkujący mężczyźni), którzy chcą pochwalić się swoim nabytkiem i umiejętnościami przed kolegami. Tymczasem średnia cena polisy wolniejszych pojazdów to 762,70 zł.

Jeszcze przed zakupem auta możesz zorientować się, ile będzie kosztowała Cię jego eksploatacja, zwłaszcza ubezpieczenie. W tym celu wykonaj orientacyjną kalkulację w porównywarce OC. O tym, jak zapłacić mniej za ubezpieczenie dowiesz się na https://klaro.pl/najtansze-oc/.

Cena OC a pojemność silnika

To samo dotyczy mocy silnika. Kiedy panie stawiają na praktyczny wymiar samochodu, panom zależy na rozwijaniu dużych prędkości. Dlatego to mężczyźni decydują się zazwyczaj na auta o większej pojemności silnika, który im to umożliwi, a tym samym narażają się na wyższą składkę.


Loading...