Od 2004 roku na dowodach rejestracyjnych widnieje kod Aztec. Kod zawiera zaszyfrowane informacje z dokumentu.
Posługiwanie się kodem Aztec może skrócić wyliczenie składki OC w kalkulatorach internetowych nawet do kilkudziesięciu sekund!

Musisz ubezpieczyć pojazd? Składkę ubezpieczenia OC możesz obliczyć przy pomocy kalkulatorów na stronach internetowych ubezpieczycieli bądź skorzystać z takich narzędzi jak kalkulator OC AC Mubi, w którym porównasz ofertę wielu firm ubezpieczeniowych. Podczas kalkulacji wymagane jest podanie określonych danych na temat pojazdu.

Zastosowanie kodu Aztec jest sposobem na przyspieszenie i ułatwienie wprowadzania danych, a w konsekwencji całego procesu obliczania składki OC. Możliwość skorzystania z takiego kodu pojawiła się już w niektórych kalkulatorach ubezpieczeń.

Czym jest kod Aztec?

Aztec to alfanumeryczny dwuwymiarowy kod kreskowy. Został opracowany w 1995 roku przez Andrew Longacre’a oraz Roberta Husseya, pracujących dla firmy Welch Allyn. Natomiast w 1997 został opublikowany przez firmę AIM na licencji w ramach domeny publicznej.

Nazwa kodu kojarzy się z Aztekami. Całkiem słusznie! Środkowy element kodu z wyglądu przypomina bowiem piramidę schodkową widzianą od góry. Takie piramidy budowali mieszkańcy Mezoameryki: Majowie, Olmekowie, Toltekowie czy wreszcie Aztekowie.

Przykładowy kod aztec

Kod Aztec zbudowany jest w następujący sposób. Kod ma kształt kwadratu, w którego centrum znajduje się rdzeń. Na rdzeń składają się ciemna kropka otoczona jasną, a następnie ciemną ramką. Liczba ramek różni się w wersji pełnej i kompaktowej. W kodzie kompaktowym znajdują się dwie jasne i dwie ciemne ramki, zaś w pełnym po trzy ramki każdej barwy. Rdzeń otaczają warstwy kodujące dane.

Kod Aztec pozwala na graficzny zapis określonych informacji (nawet do 3832 znaków!). Odczytuje się je później przy pomocy wizyjnego czytnika kodów kreskowych. Orientacja jest dowolna.

Zakodowany dowód rejestracyjny

Kod Aztec na dowodach rejestracyjnych pojawił się w 2004 roku, kiedy to wprowadzono nowy wzór dokumentu. Kod znajduje się na stronie 6 i są w nim zakodowane informacje na temat pojazdu oraz jego właściciela. Jakie? Właściwie wszelkie informacje znajdujące się na dokumencie m.in. :

  • numer dowodu rejestracyjnego;
  • organ wydający dokument;
  • rodzaj pojazdu;
  • numer karty pojazdu;
  • numer rejestracyjny;
  • data pierwszej rejestracji na świecie;
  • imię i nazwisko/firma właściciela;
  • adres właściciela;
  • marka pojazdu;
  • model pojazdu;
  • typ pojazdu;
  • numer nadwozia/podwozia VIN;

Przykładowy dowód rejestracyjny samochodu

Kod Aztec nareszcie w użyciu

Choć od wprowadzenia kodu Aztec na dowodach rejestracyjnych minęło już 15 lat, wydaje się, że niewielu posiadaczy pojazdów z niego skorzystało. Kierowcy przeważnie o kodzie nie wiedzą, nie pamiętają o jego istnieniu bądź nie znają zastosowania. W internecie pojawiły się nawet głosy krytyczne na temat zbyt rzadkiego wykorzystania kodu.

Przykładowo Tomasz Bodył, dziennikarz TVN Turbo, wskazuje, że kody Aztec mogłyby ułatwić pracę Policji czy rejestrację w systemie ViaToll. Stosuje je bowiem straż graniczna, część stacji kontroli pojazdów i niektórzy dealerzy.

Okazuje się, że kody Aztec mogą być przydatne w trakcie wyliczenia składki ubezpieczenia OC. Wystarczy zeskanować kod z dowodu rejestracyjnego zamiast ręcznie wpisywać dane w formularz kalkulator.

Skanowanie zamiast wpisywania

Bywa, że kody Aztec są sczytywane przez agentów ubezpieczeniowych, którzy omijają w ten sposób żmudny proces uzupełniania danych w trakcie przygotowania polisy. Czy można samodzielnie korzystać z kodu Aztec? Tak, używając go w trakcie obliczania składki ubezpieczenia OC.

Wystarczy zeskanować graficzny kod z dowodu rejestracyjnego przy pomocy smartfona lub tabletu, a mobilna wersja kalkulatora OC wykorzysta zakodowane dane. Aparat samoczynnie wychwytuje kod i wykonuje zdjęcie. Informacje są dekodowane. W ten sposób wszelkie wymagane dane na temat pojazdu oraz jego właściciela są pobierane przez kalkulator na potrzeby wyliczenia składki OC.

Ponadto umieszczony w aplikacji mobilnej kalkulator może przekazać zeskanowane informacje z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i w ten sposób uzyskać informacje na temat historii ubezpieczeniowej. Informacje z UFG zostaną uwzględnione w wyliczeniu wysokości składki OC.

Opcja skanowania kodów Aztec znajduje się w aplikacjach mobilnych, które obsługują kalkulatory OC następujących ubezpieczycieli:

  • Aviva;
  • Benefia;
  • Concordia;
  • LINK4;
  • mtu24.

Aztec nie tylko w aplikacji mobilnej

Allianz proponuje wykorzystanie kodu Aztec przez aplikację Messenger. Aby z niego skorzystać, zeskanuj najpierw specjalny kod QR Messengera (na przykład z plakatu czy ulotki towarzystwa). Następnie trzeba zeskanować kod Aztec z dowodu rejestracyjnego i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących pojazdu: czy auto jest sprowadzane z zagranicy i jaki ma przebieg oraz o planowany okres ochrony ubezpieczeniowej. Do finalizacji procesu i zakupu polisy OC dochodzi jednak u umówionego agenta, którego albo sami wybraliśmy, albo znajduje się w okolicy.

Z kolei kalkulatory mtu24 oraz You Can Drive pozwalają na skanowanie kodu Aztec z poziomu strony internetowej po zainstalowaniu aplikacji iSkaner. Jeśli jej nie masz, możesz ją pobrać na telefon z AppStore lub GooglePlay. W celu skojarzenia urządzenia należy zeskanować telefonem znajdujący się na stronie kod QR.

A jeśli nie masz urządzenia pozwalającego na korzystanie z aplikacji mobilnej, takiego jak smartfon czy tablet? Ciekawym rozwiązaniem może być strona internetowa LINK4, która umożliwia zeskanowanie kodu Aztec za pomocą kamerki internetowej podłączonej do komputera lub załączenie pliku graficznego z zeskanowanym wcześniej kodem.

Bezpośrednio po zeskanowaniu kodu Aztec lub wgraniu zeskanowanego obrazu, w systemie automatycznie pojawiają się dane z dowodu rejestracyjnego. Aby przejść do kalkulacji składki OC wystarczy, że udzielisz jeszcze kilku informacji:

  • Czy jesteś jedynym właścicielem w dowodzie rejestracyjnym;
  • Data rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej;
  • Średni roczny przebieg (w km);
  • Sposób użytkowania;
  • Rok uzyskania prawa jazdy przez właściciela;
  • Wiek najmłodszego kierowcy;
  • Czy pojazd będzie użytkowany za granicą;
  • Rok od którego pojazd jest ubezpieczony w Polsce;
  • Rok nabycia auta.

To wszystkie pytania, na które musimy odpowiedzieć. Jest ich niewątpliwie mniej w porównaniu do standardowej procedury bez zastosowania kodu Aztec.

Zakodowane zalety

Oto główne zalety kodu Aztec:

  • szybkość – skanowanie trwa dużo krócej niż wyszukiwanie informacji w dowodzie rejestracyjnym i wpisywanie ich kolejno do formularza. Dane na temat pojazdu są wczytywane nawet w ciągu kilku sekund;
  • bezbłędność – uzupełniając formularz w internetowym kalkulatorze łatwo o pomyłkę. Wprowadzając dane ręcznie można na przykład popełnić jakąś literówkę czy też przestawić cyfry w numerze VIN. Kod Aztec pozwala uniknąć pomyłek.
33,67
Loading...