Wyjeżdżasz za granicę własnym samochodem? Pamiętaj, że nie w każdym kraju wystarczy Ci posiadanie polskiego OC. W niektórych państwach będziesz potrzebował specjalnego dokumentu potwierdzającego aktualność Twojego ubezpieczenia, czyli Zielonej Karty. Chcesz wiedzieć, gdzie nie powinieneś się bez niej ruszać i jak ją zdobyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zielona Karta – ubezpieczenie OC za granicą

Jak wiadomo, każdy samochód musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dotyczy to zarówno pojazdów poruszających się po polskich drogach, jak i tych wyjeżdżających za granicę. Wielu kierowców zastanawia się przy tym, jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu przy zagranicznym wyjeździe. Czy jest potrzebna dodatkowa polisa?

Odpowiedź zależy od kierunku podróży. Do większości krajów europejskich można dziś wjechać z polską polisą OC, nie obawiając się, że gwarantowana przez nią ochrona przestanie działać po przekroczeniu granicy. W niektórych państwach, w tym również sąsiadujących z Polską, potrzebny jest jednak dodatkowy dokument zwany Zieloną Kartą.

Co to jest Zielona Karta? Możecie spotkać się z różnymi nazwami, np. Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym lub Międzynarodową Kartą Ubezpieczenia Samochodowego. Najprościej będzie jednak powiedzieć, że Zielona Karta OC to dokument, który potwierdza za granicą, że masz wykupione ważne ubezpieczenie samochodu w Polsce. Dlaczego to takie ważne?

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz autem np. na Ukrainę i zapomniałeś wyrobić sobie Zieloną Kartę. Aby poruszać się po tamtejszych drogach, będziesz musiał nabyć ubezpieczenie graniczne, ponosząc przy tym dodatkowe koszty. Zielona Karta Ci ich oszczędzi, a przede wszystkim zagwarantuje, że w razie spowodowania wypadku za granicą, Twój ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie tak samo, jakby zdarzenie miało miejsce w Polsce.

Zielona Karta – gdzie potrzebna?

Zielona Karta to zatem wygoda, bo nie trzeba kupować nowego OC przy każdym przekroczeniu granicy oraz bezpieczeństwo, bo nie zostaniesz obciążony kosztami likwidacji szkody w razie spowodowania wypadku. Zanim jednak zaczniesz szukać informacji, jak ją zdobyć, upewnij się, czy na pewno jej potrzebujesz. Zielona Karta jest bowiem wymagana tylko w 13 krajach, mimo że System Zielonej Karty tworzy aż 48 państw.

Skąd taka różnica? Za działanie Systemu Zielonej Karty odpowiadają Biura Narodowe zrzeszające firmy ubezpieczeniowe z różnych państw (wśród nich jest PBUK – Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych), z których wiele jest jednocześnie sygnatariuszami porozumienia wielostronnego. Jego konsekwencją jest m.in. to, że kraje, które je podpisały, honorują ubezpieczenie OC zawarte w kraju rejestracji pojazdu, co w konsekwencji wyklucza potrzebę posiadania Zielonej Karty.

W praktyce oznacza to, że Zielona Karta nie jest potrzebna w:

 • państwach należących do Unii Europejskiej;
 • państwach należących do Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA);
 • Andorze, Bośni i Hercegowinie, Serbii, San Marino, Monako, Gibraltarze, na Wyspach Owczych, Normandzkich i Wyspie Man.

Listę krajów, w których Zielona Karta jest wymagana, tworzą natomiast:

 • Albania,
 • Azerbejdżan,
 • Białoruś,
 • Czarnogóra,
 • Iran,
 • Izrael,
 • Maroko,
 • Mołdawia,
 • Macedonia,
 • Rosja,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Ukraina.

Warto zapamiętać tę kraje, ponieważ oprócz kilku egzotycznych kierunków, znajdują się tu również nasi wschodni sąsiedzi (Białoruś, Rosja, Ukraina), a także będące częstymi kierunkami wyjazdów zagranicznych Polaków państwa bałkańskie (np. Czarnogóra).

Nie zapominaj, że Zielonej Karty będziesz potrzebować nawet w przypadku, gdy tylko przez dany kraj przejeżdżasz, np. jadąc do Grecji trasą wiodącą przez Albanię lub Macedonię. Przez dłuższy czas problem mieli też turyści wybierający się do chorwackiego Dubrownika, do którego droga prowadzi przez Bośnię i Hercegowinę, ale że kraj ten dołączył w październiku 2020 roku do porozumienia wielostronnego, Zielona Karta nie jest tam już wymagana.

A co z krajami, które nie należą do Systemu Zielonej Karty? Przed wjazdem do nich konieczne jest wykupienie tzw. ubezpieczenia granicznego, co wiąże się z dodatkowymi, często wysokimi kosztami. Na szczęście jedynym krajem europejskim, w którym taki wydatek będzie konieczny, jest Kosowo. Aby wjechać samochodem na jego teren trzeba kupić OC graniczne na 15 dni (za 30 euro) lub 30 dni (41 euro).

Gdzie i jak można dostać Zieloną Kartę?

Jeżeli wiesz, że czeka Cię podróż do lub przez jeden z wymienionych wyżej krajów, w których potrzebna jest Zielona Karta, powinieneś się o nią postarać. Nie jest to nic trudnego, ale wiąże się to z kilkoma zasadami, o których musisz pamiętać.

 1. Zieloną Kartę można wyrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz wykupione OC dla swojego samochodu.
 2. Zielona Karta to fizyczny dokument wydrukowany na zielonym papierze, wydawany w języku polskim i angielskim lub francuskim oraz przedzielony perforacją na dwie części (dolną oddajesz drugiej stronie wypadku lub kolizji za granicą).
 3. Zielonej Karty nie da się wyrobić na granicy (tam dostępne jest tylko ubezpieczenie graniczne) ani kupić szybko online, ponieważ aby okazać ją do kontroli musisz mieć ją w ręce, nie na smartfonie lub laptopie.
 4. Zielona Karta nie jest wydawana bezterminowo. Minimalny czas jej obowiązywania to 15 dni, a maksymalny 12 miesięcy, ale najpóźniej do końca okresu ważności ubezpieczenia OC samochodu.
 5. W razie zgubienia Zielonej Karty, możesz złożyć wniosek o duplikat, ale pamiętaj, że jest on płatny, a jego wystawienie może być obarczone dodatkowymi warunkami.

Pamiętając o tym wszystkim, powinieneś też mieć świadomość, że sam proces wydania Zielonej Karty może trochę potrwać. Wszystko zależy w tej kwestii od ubezpieczyciela, dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinieneś jak najszybciej skontaktować się z nim mailowo lub telefonicznie, informując, do jakiego kraju się wybierasz i na jak długi czas będzie Ci potrzebna Zielona Karta.

Niektóre towarzystwa wydają dokument od ręki, inne jednak wysyłają go pocztą, co może znacząco wydłużyć oczekiwanie na dostarczenie. Jeżeli więc planujesz zagraniczny wyjazd, nie czekaj ze złożeniem wniosku o Zieloną Kartę na ostatnią chwilę, lecz zrób to nawet kilka tygodni wcześniej.

Zielona Karta – cena u różnych ubezpieczycieli

Po pytaniu o to, gdzie wyrobić Zieloną Kartę, zwykle następuje kolejne: ile to kosztuje? Tutaj mamy dobrą wiadomość – w większości towarzystw ubezpieczeniowych zupełnie nic! Wszystko zależy od konkretnej firmy i jej polityki w tym zakresie. Są towarzystwa, w których Zieloną Kartę można uzyskać bezpłatnie, jako dodatek przy zakupie OC lub AC, ale są też takie, które żądają dodatkowej opłaty.
Zieloną Kartę otrzymasz gratis:

 • do ubezpieczenia OC w Avivie;
 • do ubezpieczenia OC w Benefii;
 • do ubezpieczenia OC w Compensie;
 • do ubezpieczenia OC w Generali;
 • do ubezpieczenia OC w InterRisk;
 • do ubezpieczenia OC w LINK4;
 • do ubezpieczenia OC w Proama;
 • do ubezpieczenia OC w PZU;
 • do ubezpieczenia OC w Uniqa (dodatkowa opłata w razie wyjazdu ubezpieczonego do Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Maroka, Rosji, Tunezji lub Turcji).

A w których towarzystwach do Zielonej Karty trzeba będzie dopłacić?

 • Allianz,
 • Ergo Hestia,
 • HDI,
 • mtu24,
 • Warta,
 • Wiener.

Cena Zielonej Karty różni się w poszczególnych towarzystwach i najczęściej jest ustalana indywidualnie dla konkretnego klienta. Na przykład w Warcie wysokość składki zależy od rodzaju pojazdu, miejsca zarejestrowania/użytkowania pojazdu, okresu ubezpieczenia i sposobu opłaty (istnieje możliwość rozłożenia opłaty na raty). Pamiętaj, że od opłacenia Zielonej Karty (lub pierwszej raty za nią) może zależeć jej aktywacja. Jeżeli otrzymałeś Zieloną Kartę bezpłatnie, jej aktywacja nastąpi po przekroczeniu granicy.

Zielona Karta online – ile to kosztuje?

Jak już zaznaczaliśmy, nie ma możliwości szybkiego zdobycia Zielonej Karty, gdy np. przypomnisz sobie o takiej potrzebie w trakcie podróży. Nie znaczy to jednak, że dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC za granicą w ogóle nie można dostać online. Używając kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych Porównywarki OC AC, możesz wygodnie sprawdzić, które towarzystwa oferują polisy z bezpłatnym dodatkiem w postaci Zielonej Karty, a także wybrać najkorzystniejszą ofertę i kupić ubezpieczenie przez internet.

Ile może kosztować ubezpieczenie OC wraz z Zieloną Kartą? Zobaczmy na przykładzie 35-letniej pani Katarzyny z Krakowa, która ma prawo jazdy od 10 lat i dotąd nie spowodowała żadnej szkody. Aktualnie jeździ kilkuletnią Skodą Octavią z silnikiem o pojemności 1395 cm3, którą parkuje w indywidualnym garażu. Pani Katarzyna ma też męża, który czasem korzysta z jej auta oraz dwójkę małych dzieci.

 • 503 zł – koszt ubezpieczenia OC z pakietem assistance po wypadku i kradzieży w Polsce oraz bezpłatną Zieloną Kartą w LINK4;
 • 520 zł – koszt ubezpieczenia OC z pakietem assistance po wypadku w Europie oraz bezpłatną Zieloną Kartą w Avivie;
 • 593 zł – koszt ubezpieczenia OC w pakiecie z NNW oraz Zieloną Kartą w Benefii;
 • 1235 zł – koszt ubezpieczenia OC w pakiecie z NNW oraz Zieloną Kartą w TU Uniqa.

Pani Katarzynie zależy na Zielonej Karcie, ponieważ w najbliższe wakacje planuje rodzinny wypad samochodem do Grecji i ułożyła już trasę prowadzącą m.in. przez Czarnogórę i Albanię. Zdaje sobie jednak sprawę, że Zielona Karta to jedynie potwierdzenie ubezpieczenia OC za granicą i w żaden sposób nie rozszerza ona ochrony ubezpieczeniowej. Aby to zrobić, potrzebny jest zakup dodatkowej polisy autocasco.

Ile musiałaby zapłacić pani Katarzyna za pakiet ubezpieczeń z AC w Europie i bezpłatną Zieloną Kartą?

 • 1015 zł – koszt pakietu OC + AC z gotówkową likwidacją szkody, naprawą na częściach zamiennych i amortyzacją w wysokości 40% w LINK4;
 • 1080 zł – koszt pakietu OC + AC z gotówkową likwidacją szkody, naprawą na częściach zamiennych i bez amortyzacji w LINK4;
 • 1206 zł – koszt pakietu OC + AC z likwidacją szkody w ASO, naprawą na częściach oryginalnych i bez amortyzacji w Avivie.

Loading...