Anglikami nazywa się samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii, których kierownice znajdują się po prawej stronie. Koszt ich ubezpieczenia różni się od ceny OC innych aut. Dlaczego tak jest? Jakich formalności trzeba dopełnić po sprowadzeniu anglika do Polski?

Na polskich drogach można zobaczyć niewiele samochodów z kierownicą położoną po prawej stronie. Ich właściciele zwykle kupują je w Wielkiej Brytanii, ponieważ zakup i sprowadzenie używanego samochodu tego rodzaju są tańsze niż kupienie go na miejscu, w Polsce.

Pojazdy z kierownicą położoną po prawej stronie nie są przystosowane do lewostronnego ruchu drogowego. Co trzeba zrobić, żeby jeździć nimi w jak najbardziej odpowiedzialny i bezpieczny sposób?

Co trzeba zrobić, żeby móc poruszać się anglikiem po polskich drogach?

Jeszcze kilka lat temu wszystkie samochody poruszające się w Polsce musiały mieć wymienioną deskę rozdzielczą i kierownicę umieszczoną po lewej stronie. O ile od 2014 roku nie trzeba już dokonywać zmiany ustawienia kierownicy, o tyle żeby dostosować anglika do polskich dróg, należy odpowiednio dopasować kilka innych jego części. Wprowadzenie jakich zmian jest obowiązkowe?

  • Zmodyfikowanie przednich reflektorów w taki sposób, żeby lepiej oświetlały prawą stronę drogi, znaki drogowe znajdujące się na niej, pobocze i poruszających się po nim pieszych i rowerzystów;
  • zmiana wkładów w lusterkach, bo muszą one zapewniać większe pole widzenia po lewej stronie;
  • przeniesienie światła przeciwmgielnego na lewą stronę;
  • przestawienie prędkościomierza, tak żeby pokazywał prędkość w kilometrach, nie milach na godzinę (chyba że już pokazuje obie wartości).

Koszt przeprowadzenia tych zmian jest szacowany na kilkaset do kilku tysięcy złotych, w zależności od marki i modelu samochodu.

Jakich formalności trzeba dopełnić po zakupie anglika?

Dokonanie wyżej wymienionych zmian technicznych w angliku nie jest jedynym obowiązkiem, który musi wypełnić posiadacz takiego pojazdu.

Po sprowadzeniu samochodu do Polski trzeba uiścić akcyzę. Należy to zrobić w urzędzie skarbowym albo przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika oraz od wartości i rodzaju auta (inne są opłaty za samochody napędzane benzyną czy gazem, a inne za bardziej ekologiczne elektryczne auta). Na opłacenie akcyzy właściciel samochodu ma 14 dni od sprowadzenia go do Polski. Po opłaceniu tego podatku należy wziąć ze sobą potwierdzenie uiszczenia zapłaty, które przyda się w wydziale komunikacji, gdzie rejestruje się auto.

Samochód z zagranicy musi przejść badanie techniczne. Zaświadczenie o nim, podobnie jak dowód opłacenia akcyzy, będzie potrzebne do zarejestrowania pojazdu.

Po wypełnieniu tych obowiązków można zarejestrować samochód. Będą do tego potrzebne następujące dokumenty:

  • tłumaczenie brytyjskiego dowodu rejestracyjnego i umowy kupna-sprzedaży oraz innych dokumentów samochodu wykonane przez tłumacza przysięgłego,
  • karta pojazdu (jeśli była wydana),
  • dokument tożsamości właściciela samochodu,
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy,
  • potwierdzenie uiszczenia opłat za rejestrację pojazdu,
  • polisa OC,
  • dowód przejścia badania technicznego,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu za granicą,
  • wniosek o rejestrację pojazdu.

Samochód otrzyma pozwolenie czasowe na poruszanie się po polskich drogach. Jest ono ważne przez 30 dni. W tym czasie powinien zostać wydany dowód rejestracyjny. To, czy jest już przygotowany do odbioru, można sprawdzić na stronie internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Po zarejestrowaniu samochodu należy wykupić dla niego całoroczne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jeśli wcześniej samochód miał tylko 30-dniowe OC.

Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2020 roku

Ubezpieczenie samochodu z kierownicą po prawej stronie w Polsce jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne. Ubezpieczyciele nie mogą odmówić wystawienia polisy OC właścicielowi żadnego samochodu. Takie ubezpieczenie jest obowiązkowe i chroni na wypadek zdarzenia spowodowanego przez osobę jadącą ubezpieczonym pojazdem. Zgodnie z prawem każdy samochód musi mieć aktualne ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie anglika w Polsce może jednak być kosztowne, dlatego klienci firm ubezpieczeniowych, chcący nabyć pojazd z kierownicą położoną po prawej stronie, mogą trafić na utrudnienia w postaci bardzo wysokich cen OC.

Co z autocasco dla takich samochodów? Bardzo trudno jest znaleźć oferty AC dla aut z kierownicą po prawej stronie, chociaż nie jest to niemożliwe. Na przykład firmy ubezpieczeniowe mtu24 i You Can Drive proponują posiadaczom aut z kierownicą po prawej stronie AC albo AC mini w pakiecie z OC.

Niechęć ubezpieczycieli do obejmowania ochroną autocasco anglików jest spowodowana tym, że takie samochody w ruchu lewostronnym powodują wiele szkód, których likwidacja często jest bardzo kosztowna dla firm ubezpieczeniowych. Zwykle nie ma natomiast problemu z wykupieniem dla nich assistance i NNW.

Czy ubezpieczenie anglika jest droższe?

Na koszt ubezpieczenia samochodu z kierownicą ustawioną po prawej stronie wpływ ma kilka dodatkowych czynników.

Pierwszy z nich to wyższe koszty likwidacji szkód poczynionych przez kierowców samochodów mających kierownicę po prawej stronie. W tak skonstruowanych samochodach trudno ocenić odległość od pojazdów poruszających się w przeciwną stronę, ponieważ siedzenie kierowcy znajduje się daleko od nich. To może zwiększyć prawdopodobieństwo doprowadzenia do zdarzenia drogowego.

Drugi czynnik mający znaczenie w czasie określania ceny ubezpieczenia anglika to koszt sprowadzenia części zamiennych do takiego samochodu. Ze względu na swoją budowę, taki samochód będzie potrzebował specjalnych zamienników, których sprowadzenie może być drogie. Ten czynnik będzie miał znaczenie w wypadku ubezpieczeń dobrowolnych, w szczególności AC.

Ponadto na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC wpływ mają:

  • marka i model samochodu,
  • wielkość miejscowości, po której porusza się pojazd,
  • zniżki zdobyte przez właścicieli samochodu, na przykład za bezszkodową jazdę,
  • wiek i doświadczenie właścicieli pojazdu,
  • pojemność silnika auta.

Są to tylko niektóre cechy samochodu i jego właścicieli mające wpływ na cenę OC. Trzeba więc pamiętać, że cena ta nie zależy jedynie od położenia kierownicy w samochodzie sprowadzonym z Wielkiej Brytanii.

Ile kosztuje ubezpieczenie anglika?

Zapewne zainteresują Cię konkretne ceny ubezpieczenia OC anglika. Jak już wiadomo, zależą od wielu czynników, dlatego mogą być różne.

Średni koszt OC anglika znacznie różni się od najniższej ceny ubezpieczenia tego samochodu oraz od cen OC dla aut lepiej przystosowanych do ruchu lewostronnego.

Poniżej przedstawiamy koszt rocznego ubezpieczenia OC dla posiadaczy samochodów kilku przykładowych modeli w wersji z kierownicą po prawej i po lewej stronie. Dane pochodzą z porównywarki OC Mubi.

Z powyższych danych można wyciągnąć wniosek, że ubezpieczenie anglika jest średnio droższe niż wykupienie OC dla samochodu z kierownicą położoną po lewej stronie. W wypadku pojedynczych samochodów z najtańszym OC ceny ubezpieczenia dwóch wariantów pojazdu są jednak zbliżone. Widać to na przykładzie aut Audi A4 i Peugeot 407. Dzieje się tak, ponieważ, jak już wcześniej wspomniano, cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zmienia się z wielu powodów, nie tylko tych związanych z położeniem kierownicy po prawej lub lewej stronie pojazdu.

Ubezpieczenie anglika na miesiąc — czy jest możliwe?

Osoby sprowadzające z Wielkiej Brytanii auto mające angielskie tablice rejestracyjne mogą zastanawiać się nad tym, czy możliwe jest tymczasowe ubezpieczenie anglika na 30 dni. Okazuje się, że dokładnie tak, jak w przypadku innych samochodów z zagranicy, można zawrzeć dla niego umowę OC na czas krótszy niż 12 miesięcy. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, krótkoterminowe OC może być wykupione dla pojazdu zarejestrowanego za granicą, ale nie posiadającego OC i Zielonej Karty.

Przynajmniej 30-dniowe ubezpieczenie auta na angielskich tablicach w Polsce może zostać wykupione w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. W odróżnieniu od 12-miesięcznego ubezpieczenia nie jest automatycznie przedłużane po swoim zakończeniu. Ubezpieczenie anglika w Polsce na miesiąc bądź na dłuższy czas nie musi więc zostać wypowiedziane i może służyć właścicielowi pojazdu tylko w czasie, gdy samochód nie będzie jeszcze zarejestrowany na terenie naszego kraju. Po zarejestrowaniu samochodu i zdobyciu polskich dokumentów rejestracyjnych należy wykupić całoroczne OC.

Ubezpieczenie anglika — gdzie najtaniej ubezpieczyć samochód mający kierownicę z prawej strony?

Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek umożliwienia wykupienia polisy OC dla wszystkich pojazdów, ale nie każda oferta ubezpieczycieli będzie korzystna dla właściciela auta z kierownicą po prawej stronie. Gdzie więc można znaleźć najtańsze ubezpieczenie anglika?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każdy samochód będzie ubezpieczony za inną cenę. Najłatwiejszym sposobem na szybkie sprawdzenie, ile może kosztować ubezpieczenie konkretnego auta, jest wpisanie jego danych w internetową porównywarkę OC i AC. Takie narzędzia są dostępne za darmo dla każdego użytkownika internetu. Można dzięki nim poznać oferty wielu ubezpieczycieli wybrane pod kątem wymagań klienta. Kalkulacje dokonane w kalkulatorze OC da się zapisać na później, żeby podjąć decyzję w dogodnej chwili. Jest też możliwość zakończenia kalkulacji natychmiastowym wykupieniem polisy z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, nawet w święto, w środku nocy albo tuż przed zakończeniem poprzedniego okresu ubezpieczeniowego.


Loading...