Ceny ubezpieczeń samochodów zależą od parametrów tych pojazdów, informacji o ich właścicielach oraz odmiennych strategii wyceny polis stosowanych przez różnych ubezpieczycieli. Jak obniżyć cenę OC i innych ubezpieczeń starego samochodu?

Właściciele starszych niż dziesięcioletnie aut często martwią się wysokimi cenami ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają bowiem koszt wykupienia polisy również od wieku samochodu, zakładając, że starsze auta cechują się wyższą awaryjnością. OC, AC czy assistance starego samochodu może więc być sporym wydatkiem dla właściciela takiego pojazdu. Co może wpłynąć na obniżenie ceny ubezpieczenia?

Wypracowanie zniżek za bezszkodową jazdę

Pierwszym sposobem na obniżenie ceny OC, bez względu na wiek pojazdu, jest zdobycie zniżek za bezszkodową jazdę. Sięgają one nawet 60% ceny OC, przy czym już za jeden rok bezpiecznego przemieszczania się samochodem można otrzymać pierwsze 10% zniżki. W ten sposób da się znacznie zmienić cenę OC starego pojazdu. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w razie spowodowania wypadku lub kolizji utracimy zniżki i powrócimy do wysokich cen OC.

Ustanowienie współwłasności auta

Młodzi kierowcy, którzy zdecydowali się na zakup starego pojazdu, prawdopodobnie zapłacą dużo za jego ubezpieczenie. Jest to spowodowane tym, że osoby, które od niedawna mają prawo jazdy i nie są jeszcze doświadczonymi kierowcami, są uważane za mniej doświadczone i skłonne do lekkomyślności na drodze. Z tego powodu firmy ubezpieczeniowe wyznaczają dla nich wyższe ceny OC i AC.

Ustanowienie współwłasności samochodu z kierowcą, który ma już swoje zniżki za bezszkodową jazdę, sprawi, że cena wspólnie wykupionego ubezpieczenia znacznie się obniży.

Zakup pakietu ubezpieczeń

Ubezpieczenia są zwykle tańsze w pakietach. Dotyczy to również pakietów OC i AC dla starych samochodów. Autocasco starszego pojazdu jest kosztowne, ponieważ naprawa takiego auta może okazać się bardzo droga w porównaniu z jego wartością rynkową. Niewiele towarzystw ubezpieczeniowych w ogóle decyduje się na ubezpieczanie starych aut, chociaż niektóre z nich przewidują ochronę dla maksymalnie 13- lub 15-letnich samochodów.

Wybór niektórych opcji ubezpieczeniowych AC

W wypadku autocasco, decyzje właściciela pojazdu mogą znacznie wpłynąć na cenę ubezpieczenia. Co może wybrać kierowca ubezpieczonego samochodu?

  • Może zgodzić się na użycie tańszych, zastępczych części do naprawy samochodu w ramach AC,
  • może zdecydować się na udział własny w pokryciu kosztu likwidacji szkód,
  • może wybrać gotówkową (kosztorysową) likwidację szkód, czyli otrzymać odszkodowanie w formie pieniężnej i samemu zorganizować naprawę auta,
  • może zgodzić się na amortyzację części, czyli potrącenie przez ubezpieczyciela części ich wartości ze względu na ich zużycie.

Innym rozwiązaniem jest wybór zupełnie odmiennej opcji ubezpieczeniowej, jaką jest minicasco, zwane też AC mini albo mini autocasco. Obejmuje ochronę mniejszej liczby zdarzeń drogowych, zwykle tylko szkody całkowitej i kradzieży samochodu, a co za tym idzie, jest zwykle tańsze od pełnego AC. Mimo swojego skromniejszego zakresu często taka ochrona wystarcza właścicielom starszych aut.

Znalezienie specjalnej oferty dla starych aut

Obecnie towarzystwo ubezpieczeniowe Compensa oferuje OC przeznaczone dla samochodów i motocykli mających ponad 25 lat i posiadających żółte bądź zwykłe tablice rejestracyjne. Przewiduje o 70% niższą cenę za wiek pojazdu, nie likwidując przy tym zniżki za bezszkodową jazdę. Kolejne zniżki są przewidziane dla osób posiadających jeszcze inny pojazd i dla członków Polskiego Związku Motorowego.

Opisane OC od Compensy można rozszerzyć o assistance, NNW, ubezpieczenie zniżek lub opon, Zieloną Kartę.

Wykupienie ubezpieczenia przez internet

Wykupienie ubezpieczenia przez internet okazuje się dobrym rozwiązaniem dla właścicieli auta w każdym wieku. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują do 15% zniżki za sam zakup OC online (tak jest np. w AXA Direct). Niektóre przewidują dodatkowe promocje dla osób, które obliczają cenę ubezpieczenia w internetowych kalkulatorach OC, znajdujących się właśnie na stronach tych ubezpieczycieli (na przykład Aviva).

Porównanie ofert ubezpieczycieli

Zestawienie ze sobą propozycji firm ubezpieczeniowych ułatwia znalezienie najtańszej oferty. W zależności od tego, jakiego ubezpieczenia szukamy, najszybciej można to zrobić w porównywarce OC i AC albo na przykład na stronie https://ranking-assistance.pl/.

Po porównaniu różnych opcji ubezpieczeń można dojść do wniosku, że bardziej opłacalne będzie skorzystanie z usług innego TU niż dotychczas. Warto wtedy zrezygnować z obecnego ubezpieczenia, gdy będzie to tylko możliwe, czyli tuż przed zakończeniem obecnego roku polisowego.

Po wcieleniu w życie chociaż kilku z wymienionych sposobów obniżenia ceny ubezpieczenia z pewnością uda się uzyskać tańsze OC, autocasco i assistance dla starego samochodu.


Loading...