Ceny ubezpieczeń samochodów zależą od parametrów tych pojazdów, informacji o ich właścicielach. Poszczególni ubezpieczyciele stosują odmienne strategie wyceny, uzyskując różną wysokość składki na podstawie tych samych danych wyjściowych. Sprawdź, jak obniżyć cenę OC i AC oraz innych ubezpieczeń dodatkowych dla starego samochodu!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak uzyskać zniżki na zakup ubezpieczenia;
 • jak dopisanie współwłaściciela auta wpływa na składkę;
 • co daje zakup ubezpieczenia w pakiecie;
 • na co zwrócić uwagę przy wyborze autocasco;
 • jak znaleźć korzystną polisę dla starszego auta;
 • gdzie szukać ubezpieczenia online;
 • co daje porównanie ofert online.

Właściciele aut starszych niż dziesięcioletnie często martwią się o wysokie ceny ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają bowiem koszt wykupienia polisy również od wieku samochodu, zakładając, że starsze auta cechuje wyższa awaryjność. Tym samym bardziej narażone są na poważne usterki w drodze i częściej wymagają holowania czy kosztownych napraw. OC, AC czy assistance starego samochodu może więc być sporym wydatkiem dla właściciela takiego pojazdu. Jak można wpłynąć na obniżenie ceny ubezpieczenia? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na uzyskanie tańszej polisy!

Zniżki za bezszkodową jazdę

Podstawowym sposobem na obniżenie ceny OC, bez względu na wiek pojazdu, jest zdobycie zniżek za bezszkodową jazdę. Sięgają one nawet 60% ceny OC, przy czym już za jeden rok bezkolizyjnego przemieszczania się samochodem można otrzymać pierwsze 10% zniżki. W ten sposób da się znacznie zmienić cenę OC starego pojazdu. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w razie spowodowania wypadku lub kolizji utracimy zniżki i powrócimy do zwykłych, wyższych cen OC.

Ustanowienie współwłasności auta

Młodzi kierowcy, którzy zdecydowali się na zakup starego pojazdu, prawdopodobnie zapłacą dużo za jego ubezpieczenie. Jest to spowodowane tym, że osoby, które od niedawna mają prawo jazdy i nie są jeszcze doświadczonymi kierowcami, są uważane za mniej doświadczonych użytkowników dróg skłonnych do lekkomyślnych działań. Z tego powodu firmy ubezpieczeniowe wyznaczają dla nich wyższe ceny OC i AC (tzw. zwyżka dla młodego kierowcy).

Ustanowienie współwłasności samochodu z doświadczonym kierowcą, który ma już na swoim koncie zniżki za bezszkodową jazdę, sprawi, że cena wspólnie kupionego ubezpieczenia znacznie spadnie.

Zakup pakietu ubezpieczeń

Ubezpieczenia są tańsze w pakiecie niż przy zakupie osobno. Dotyczy to również pakietów OC i AC dla starych samochodów. Autocasco starszego pojazdu jest kosztowne, ponieważ naprawa takiego auta może okazać się bardzo droga w porównaniu z jego wartością rynkową. Niewiele towarzystw ubezpieczeniowych w ogóle decyduje się na objęcie ubezpieczeniem starych aut. Niektóre firmy przewidują ochronę dla maksymalnie 13- lub 15-letnich samochodów, natomiast inne oferują dodatkowe zniżki za wiek dla aut starszych niż 25 lat.

Wybór konkretnych opcji w ubezpieczeniu AC

W przypadku autocasco, decyzje właściciela pojazdu mogą znacznie wpłynąć na cenę ubezpieczenia. Co może wybrać kierowca ubezpieczonego samochodu?

 • może zgodzić się na użycie tańszych, zastępczych części do naprawy samochodu w ramach AC;
 • może zdecydować się na udział własny w pokryciu kosztu likwidacji szkód;
 • może wybrać gotówkową (kosztorysową) likwidację szkód, czyli otrzymać odszkodowanie w formie pieniężnej i samemu zorganizować naprawę auta;
 • może zgodzić się na amortyzację części, czyli potrącenie przez ubezpieczyciela części ich wartości ze względu na ich zużycie.

Innym rozwiązaniem jest wybór zupełnie odmiennej opcji ubezpieczeniowej, jaką jest minicasco, zwane też AC mini albo mini autocasco. Obejmuje ochronę mniejszej liczby zdarzeń drogowych (zwykle tylko szkody całkowitej i kradzieży samochodu), a co za tym idzie, jest zwykle tańsze od pełnego AC. Mimo swojego skromniejszego zakresu często taka ochrona wystarcza właścicielom starszych aut.

Znalezienie specjalnej oferty dla starych aut

Obecnie towarzystwo ubezpieczeniowe Compensa oferuje OC przeznaczone dla samochodów i motocykli mających ponad 25 lat i posiadających żółte bądź zwykłe tablice rejestracyjne. Przewiduje do 70% niższą cenę za wiek pojazdu, nie likwidując przy tym zniżki za bezszkodową jazdę. Kolejne zniżki są przewidziane dla osób posiadających jeszcze inny pojazd i dla członków Polskiego Związku Motorowego lub poszczególnych automobilklubów (Klubu Pojazdów Zabytkowych, Clubu Antycznych Automobili i Rajdów czy Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska).

Powyższą polisę OC od Compensy można rozszerzyć o assistance, NNW, ochronę zniżek lub ubezpieczenie opon czy Zieloną Kartę.

Zakup ubezpieczenia przez internet

Wykupienie ubezpieczenia przez internet okazuje się dobrym rozwiązaniem dla właścicieli auta w każdym wieku. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują do 15% zniżki za sam zakup OC online (tak jest np. w UNIQA). Niektóre przewidują dodatkowe promocje dla osób, które obliczają cenę ubezpieczenia w internetowych kalkulatorach OC, znajdujących się właśnie na stronach tych ubezpieczycieli (np. Allianz).

Porównanie ofert ubezpieczycieli online

Zestawienie ze sobą propozycji firm ubezpieczeniowych ułatwia znalezienie najtańszej oferty. W zależności od tego, jakiego ubezpieczenia szukamy, najszybciej można to zrobić w porównywarce OC i AC.

Po porównaniu różnych opcji ubezpieczeń można dojść do wniosku, że bardziej opłacalne będzie skorzystanie z usług innego TU niż dotychczas. Warto wtedy zrezygnować z obecnego ubezpieczenia, gdy będzie to tylko możliwe, czyli tuż przed zakończeniem obecnego roku polisowego, czyli przed dniem startu. Po automatycznym wznowieniu polisy, nie ma możliwości odstąpienia od niej, chyba że posiadacz nabył ubezpieczenie gdzie indziej.

Po wcieleniu w życie chociaż kilku z wymienionych sposobów obniżenia ceny ubezpieczenia z pewnością uda się uzyskać tańsze OC, autocasco i assistance dla starego samochodu.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie dla starego samochodu wcale nie musi być drogie. Istnieją skuteczne metody na obniżenie ceny obowiązkowej polisy OC oraz poszczególnych dodatków.
 • Młody kierowca posiadający wiekowy pojazd może oszczędzić na jego ubezpieczeniu dzięki współwłasności z doświadczonym kierowcą z kompletem zniżek za wieloletnią bezszkodową jazdę. Wynoszą przeważnie od 10 do 60%.
 • Niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkową zniżkę za wiek (do 70%) dla aut starszych niż 25 lat. Z kolei inni proponują autocasco dla aut w wieku do 13 lub 15 lat.
 • Zakup pakietu ubezpieczeń to szansa na objęcie auta kompleksową ochroną w korzystnej cenie. Przy autocasco zwróć uwagę na zakres poszczególnych usług, m.in.: rodzaj lub amortyzację części, wysokość udziału własnego czy sposób likwidacji szkody.
 • Niedrogie autocasco mini obejmuje wypłatę odszkodowania przeważnie po szkodzie całkowitej lub kradzieży samochodu. Jest to korzystna propozycja dla właścicieli starszych modeli.
 • Porównanie ofert ubezpieczenia i zawarcie polisy przez internet to pewność bezpieczeństwa i gwarancja najlepszych warunków dostępnych na rynku!

Loading...