Porównanie AC. Czy jest sens płacić za autocasco?

Zakup Autocasco to wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych rocznie. Często oferowane jest jako dodatek do obowiązkowej polisy OC. Zanim jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, przyda Ci się porównanie AC (np. na porównywarka ubezpieczeń mubi.pl).

Czy Autocasco jest mi potrzebne?

Ubezpieczenie AC z pewnością okaże się przydatne dla właścicieli aut nowych i drogich. To oni są narażeni na największe starty finansowe w przypadku kradzieży samochodu, uczestnictwa w wypadku drogowym lub konieczności wymiany części. Im auto droższe, tym więcej będzie kosztowała naprawa.
Przeczytaj również: „Jak zaoszczędzić kilkaset złotych na ubezpieczeniu ac starego auta, zmieniając kilka warunków umowy?

Porównanie AC: zakres podstawowy i rozszerzony

Ceny Autocasco w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych znacząco się od siebie różnią. Wybierając ofertę, należy zwrócić uwagę nie na wysokość opłat, lecz zakres usług. To one odegrają najważniejszą rolę w przypadku kolizji czy kradzieży auta.

Tutaj, odwrotnie niż w przypadku OC, najtańsze nie oznacza najlepsze. Ubezpieczyciele z reguły oferują 2 zakresy ochrony: podstawowy i rozszerzony.

Zakres podstawowy AC

Obejmuje najpopularniejsze szkody powstałe w trakcie użytkowania samochodu. Oferta podstawowa u większości ubezpieczycieli chroni w przypadku:

 • kolizji drogowych z innymi pojazdami, ludźmi lub zwierzętami,
 • kradzieży (lub jej usiłowania) pojazdu lub jego wyposażenia,
 • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta,
 • zdarzeń losowych, takich jak pożar lub wybuch,
 • uszkodzenia pojazdu w wyniku zjawisk atmosferycznych (np. huragan, powódź, grad).

Zakres rozszerzony AC

Jeżeli podstawowa ochrona nie jest wystarczająca i potrzebujesz dodatkowych usług, możesz rozszerzyć standardowe Autocasco o dodatkowe pakiety (np. Assistance). Gwarantują większy komfort w razie wypadku lub konieczności naprawy auta. W ich ramach możesz liczyć na pomoc:

 • podczas wymiany koła,
 • przy organizacji i pokryciu kosztów transportu pojazdu, który uległ wypadkowi,
 • przy organizacji i pokryciu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy ubezpieczonego samochodu,
 • przy organizacji i pokryciu kosztów wynajęcia hotelu na czas naprawy pojazdu.

Czy autocasco się opłaca?

Na polskich drogach co godzinę dochodzi do 47 kolizji. Średni koszt kolizji drogowej (bez ofiar) to 6,8 tys. zł. Z danych Raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w 2016 roku wypłaty z tytułu AC wyniosły ponad 4,2 mld złotych. Te pieniądze trafiły do 26% właścicieli samochodów, którzy wykupili dodatkowe ubezpieczenie. Reszta musiała pokryć straty z własnej kieszeni.

6,8 tys. zł kontra…? Ile kosztuje AC?

Autocasco najkorzystniej kupisz w pakiecie z OC. Zawsze zwracaj uwagę na zakres ubezpieczenia AC i wybierz takie, które będzie miało odpowiednią relację ceny do usług. W najpopularniejszych towarzystwach ubezpieczeniowych ceny pakietów OC+AC możesz znaleźć w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Rozstrzał cenowy jest szeroki ze względu na wiele czynników związanych z właścicielem samochodu, jak i samym pojazdem. Jazda bez szkód, rok produkcji auta, a nawet jego kolor ma wpływ na ostateczną wysokość polisy.

Porównywarka AC – tu znajdziesz najlepszą ofertę

Porównywarka AC to narzędzie, które pomaga właścicielom samochodów wybrać najkorzystniejszą opcję ubezpieczenia pojazdu. W kilkanaście minut porównasz oferty kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych. Kupno AC w pakiecie z OC to zwykle dopłata kilkuset złotych. Kwota będzie się różnić w zależności od zakresu ochrony, jaką oferuje ubezpieczyciel, jednak jest przynajmniej kilkukrotnie niższa niż uśredniony koszt wypadku (6,8 tys. zł).

Podsumowanie

 • Autocasco jest szczególnie ważne dla właścicieli aut nowych i drogich.
 • AC podstawowe zapewnia ochronę podczas kolizji, kradzieży czy zdarzeń losowych.
 • AC rozszerzone (z dodatkowymi pakietami) obejmuje również usługi serwisowe, medyczne czy też informacyjne.
 • Cena AC waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale w pakiecie z OC jest niższa.
 • W wyborze korzystnej oferty pomoże darmowa porównywarka AC.