Sprawdzenie OC samochodu innego kierowcy może Cię interesować przede wszystkim w sytuacji, gdy ten spowoduje wypadek, w którym zostaniesz poszkodowany, ale nie tylko. Kupujesz używane auto? A może nie pamiętasz, kiedy wygasa Twoja dotychczasowa polisa? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony w szybki i prosty sposób.
Sprawdzenie OC samochodu – w jakich sytuacjach powinieneś to zrobić?
Wyobraź sobie, że któregoś dnia, jadąc spokojnie do pracy, zatrzymałeś się przed sygnalizacją świetlną. Podczas gdy czekałeś cierpliwie na zmianę świateł, poczułeś nagle mocne uderzenie w samochód. To jadący za Tobą ze zbyt dużą prędkością kierowca nie zdołał wyhamować, mocno uszkadzając tył Twojego auta. Przykra sprawa, ale zdarza się. Na szczęście jest OC.
Ale właśnie, czy na pewno jest? Pamiętaj, że gdy to Ty jesteś poszkodowanym w wypadku lub kolizji, szkoda może zostać zlikwidowana z OC sprawcy. To on musi więc posiadać aktualną polisę i powinien przekazać Ci informacje na jej temat. Problem w tym, że chociaż ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, nie wszyscy kierowcy się do tego obowiązku stosują.
W razie wypadku lub kolizji konieczne jest zatem sprawdzenie OC sprawcy, najlepiej jeszcze na miejscu zdarzenia. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ kierowcy nie muszą już wozić przy sobie polisy przy każdej okazji. Co więc zrobić, jeśli drugi kierowca nie będzie miał przy sobie dowodu ubezpieczenia? Sprawdź OC sprawcy online – wystarczy do tego smartfon z dostępem do internetu i garść informacji, o których piszemy poniżej.
Warto mieć również świadomość, że sprawdzenie OC przydaje się nie tylko wtedy, gdy wziąłeś udział w zdarzeniu drogowym. Równie istotna jest kontrola ubezpieczenia przy zakupie używanego auta. Sprzedawca może twierdzić, że polisa jest aktualna, ale lepiej upewnić się, czy mówi prawdę, bo jeżeli nie, to Ty możesz mieć z tego powodu poważne problemy po kupnie pojazdu. Sprawdź ubezpieczenie jeszcze przed dokonaniem transakcji, a najpóźniej w dniu nabycia samochodu!
Sprawdzenie OC online jest wygodnym rozwiązaniem również wtedy, gdy chcesz szybko upewnić się, że Twoja polisa jest wciąż ważna lub sprawdzić, kiedy dokładnie się kończy. Papierowe dokumenty mogą się zgubić, szukanie potwierdzenia ubezpieczenia w skrzynce mailowej także może zająć dużo czasu, tymczasem ze sprawdzeniem OC nie powinno się czekać ani chwili. Konsekwencje w przypadku jego braku mogą być bowiem bardzo dotkliwe. A chyba wolisz poświęcić minutę na sprawdzenie OC w internecie, niż płacić wysokie kary, prawda?
Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?
Załóżmy, że doszło do którejś ze wspomnianych sytuacji i musisz sprawdzić OC samochodu. Gdzie powinieneś szukać informacji? Do wyboru masz dwie opcje:
- sprawdzenie OC w bazie UFG,
- sprawdzenie OC za pomocą historii pojazdu w CEPiK.
Pierwszy sposób jest szybszy i prostszy, za to drugi pozwala uzyskać więcej informacji na temat sprawdzanego samochodu.
Sprawdzenie OC w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Zacznijmy od najprostszej metody na sprawdzenie OC pojazdu, czyli wyszukania informacji na ten temat na stronie UFG. Pod tym skrótem kryje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – instytucja powołana by z jednej strony kontrolować, czy każdy samochód posiada obowiązkowe OC, a z drugiej zapewniać pomoc dla tych poszkodowanych, którzy ucierpieli w wypadku spowodowanym przez nieznanego sprawcę lub kierowcę bez ubezpieczenia.
Weryfikując informacje ubezpieczeniowe na stronie UFG, możesz mieć pewność, że są one aktualne i prawdziwe, ponieważ za ich dostarczanie odpowiadają sami ubezpieczyciele. Każda firma ubezpieczeniowa ma obowiązek przekazać do UFG informację na temat zakupionej u siebie polisy OC i AC w ciągu 14 dni od podpisania umowy z klientem. Pamiętaj jednak, że aktualizacja danych może trochę potrwać – w razie wątpliwości warto skontaktować się z ubezpieczycielem.
Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony za pomocą bazy UFG? Przyjrzyjmy się temu procesowi krok po kroku.
- Najpierw wejdź na stronę UFG – www.ufg.pl – i odszukaj zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”.
- Teraz masz dwie możliwości: sprawdzenie OC po rejestracji lub sprawdzenie OC po numerze VIN. Obydwa numery znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu lub w samym pojeździe. Wystarczy, że podasz na stronie UFG jeden z nich. Następnie kliknij „Sprawdź”.
- Na kolejnym ekranie zostaniesz zapytany o dzień, na który chcesz sprawdzić ubezpieczenie oraz kraj, w którym doszło do zdarzenia. Nie zapomnij też o przepisaniu kodu weryfikacyjnego przed przejściem dalej.
- To już wszystko – w odpowiedzi na swoje zapytanie otrzymasz od UFG informacje o marce pojazdu i numerze polisy, a także nazwie i adresie firmy ubezpieczeniowej, która ją wystawiła. Oczywiście jeśli pojazd nie będzie miał OC, otrzymasz informację o braku danych na temat aktualnej polisy.
Uwaga! Może się zdarzyć, że sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym w UFG nie przyniesie rezultatu – nie będzie to jednak oznaczać, że wyszukiwany pojazd nie ma ubezpieczenia! Zdarza się, że kierowca zmienia numer rejestracyjny (np. po kradzieży tablic) i nie poinformuje o tym ubezpieczyciela. Aby się upewnić, czy ma ważną polisę, konieczne będzie zatem sprawdzenie OC po numerze VIN.
Sprawdzenie OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców
Wyszukanie danych w bazie UFG jest na tyle proste i łatwo dostępne, że kierowcy, którzy potrzebują tylko informacji na temat polisy swojej lub sprawcy wypadku, najczęściej wybierają właśnie tę drogę. Istnieje jednak również inny sposób na sprawdzenie OC online – jest nim skorzystanie z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Z tej możliwości korzystają najczęściej kierowcy, którzy szukają samochodu używanego i zależy im na zweryfikowaniu informacji, znajdujących się w ofercie. Jest to bardzo rozsądny pomysł, bo niestety, ale nieuczciwych sprzedawców nie brakuje. Jeśli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić czy auto ma OC, a jednocześnie dowiedzieć o nim kilku innych rzeczy, wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl i przygotuj:
- numer rejestracyjny,
- numer VIN,
- datę pierwszej rejestracji.
Wszystkie te informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym – jeżeli sprzedawca nie będzie chciał Ci go pokazać, to może oznaczać, że ma coś do ukrycia. Po wpisaniu danych wyświetli Ci się raport na temat auta, z którego będziesz mógł odczytać, czy posiada ono ważną polisę. Zwróć jednak uwagę, że sprawdzenie OC w CEPiK nie pozwoli Ci na poznanie szczegółów ubezpieczenia, czyli terminu wygaśnięcia, numeru polisy i danych ubezpieczyciela.
Raport z CEPiK ma jednak inne zalety, ponieważ możesz się dzięki niemu dowiedzieć sporo na temat historii pojazdu. Co to znaczy? Pozwala on m.in. na sprawdzenie OC i przeglądu technicznego auta, jego parametrów, stanu licznika, liczby właścicieli, a także tego, czy pojazd nie pochodzi z kradzieży lub czy nie był własnością firmy.
Uwaga! Jeżeli martwi Cię, że w bazach UFG lub CEPiK znajdują się jakieś wrażliwe dane na Twój temat, możesz być spokojny. Portale te służą tylko i wyłącznie weryfikacji historii pojazdu oraz jego ubezpieczenia i tylko takie informacje mogą się tam znaleźć. Nie ma zatem możliwości, by jakiś przypadkowy użytkownik jednego z tych serwisów odczytał Twoje dane osobowe.
Mam numer polisy sprawcy – co teraz?
Skoro wiesz już, jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony, możesz zweryfikować informacje o polisie sprawcy wypadku. Jeżeli ta okaże się ważna, będziesz mógł przystąpić do likwidacji szkody z jego OC. Jak to zrobić?
Pierwszym krokiem jest zawsze zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy. Różne towarzystwa mają na to własne procedury, ale zazwyczaj są one do siebie podobne. Zgłoszenia można dokonać online lub telefonicznie, podając zawsze numer polisy sprawcy, informacje o zdarzeniu oraz dane jego uczestników. Szczegółowe instrukcje znajdziesz na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych.
Pamiętaj, że im wcześniej zgłosisz szkodę, tym szybciej otrzymasz odszkodowanie i tym większe są szanse, że rekompensata pokryje wszystkie zaistniałe szkody.
Sprawdzenie OC wykazało, że sprawca nie ma aktualnego ubezpieczenia – co mam robić?
Uczestniczyłeś w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę, po którym okazało się, że sprawca nie ma OC i teraz martwisz się, że nie dostaniesz odszkodowania? Spokojnie, właśnie po to istnieje UFG, by poszkodowany w takiej sytuacji nie został na lodzie. Jak jednak należy wówczas postępować?
Gdy sprawdzenie OC sprawcy wykaże, że ten nie posiada aktualnej polisy, trzeba powiadomić o tym fakcie UFG. Nie szukaj jednak w panice numeru telefonu na UFG kontakt! Szkodę powinieneś zgłosić do dowolnej firmy ubezpieczeniowej. Ta zajmie się powiadomieniem UFG, który z kolei wypłaci Ci należne odszkodowanie, a do sprawcy wypadku wystąpi z roszczeniem z regresu ubezpieczeniowego o zwrot poniesionych kosztów.
Sprawdzenie OC wykazało brak ubezpieczenia? Konsekwencje mogą być bardzo poważne!
O ile nie musisz się szczególnie przejmować, gdy niemający OC kierowca spowoduje szkodę na Twoim samochodzie, o tyle zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy to u Ciebie zostanie wykryty brak obowiązkowego ubezpieczenia. Co zrobić, gdy zauważysz, że polisa Twojego samochodu jest nieaktualna?
Przede wszystkim natychmiast wykup ubezpieczenie! Pamiętaj, że każdy zarejestrowany pojazd (nawet nieużywany) musi być objęty ochroną OC bez przerwy od dnia rejestracji, dlatego nie ma na co czekać. Najszybciej ubezpieczenie dla swojego samochodu znajdziesz, korzystając z kalkulatora porównywarki OC AC. Wypełnij formularz, wybierz ofertę, zapłać online i gotowe – polisa wyląduje na Twojej skrzynce mailowej.
Znacznie gorzej będzie, jeżeli nie zauważysz braku OC lub postanowisz zignorować ten fakt. Grożą Ci wówczas dwie rzeczy:
- kara za brak OC nałożona przez UFG,
- regres ubezpieczeniowy, czyli żądanie zwrotu kosztów odszkodowania wypłaconego przez UFG poszkodowanemu w spowodowanym przez Ciebie wypadku.
Szczególnie ta druga konsekwencja może być bolesna, bo wysokość odszkodowania z OC to często kwoty przekraczające możliwości przeciętnego człowieka. Zwłaszcza jeśli poszkodowanemu będą się należeć inne rekompensaty, np. dożywotnia renta. W porównaniu z tymi kosztami, nakładane przez UFG kary nie są aż tak duże, ale wciąż mówimy nawet o kilku tysiącach złotych grzywny.
- Kara za brak OC do 3 dni – 1040 zł,
- kara za brak OC od 4 do 14 dni – 2600 zł,
- kara za brak OC powyżej 14 dni – 5200 zł.
Czy kary za brak OC lub regresu ubezpieczeniowego można w jakikolwiek sposób uniknąć? W większości przypadków jest to niemożliwe. Wyjątki uczyniono dla osób, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji majątkowej i są w stanie to udokumentować – mogą się one ubiegać o umorzenie kary lub rozłożenie płatności na raty. Odwołać się od kary lub regresu można, składając do UFG wniosek, którego wzór znajdziesz tutaj: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wniosek o umorzenie.
Miej jednak na uwadze, że szanse na uniknięcie kary za brak OC są naprawdę niewielkie, więc zastanów się, czy naprawdę warto ryzykować. Koszt samego ubezpieczenia, zwłaszcza dobrze wybranego, będzie z pewnością znacznie mniejszy. Sprawdzenie OC w internecie nie kosztuje natomiast nic, zatem nie wahaj się korzystać z dostępnych w sieci możliwości.