Sprawdzenie OC samochodu innego kierowcy może Cię interesować przede wszystkim w sytuacji, gdy ten spowoduje wypadek, w którym zostaniesz poszkodowany, ale nie tylko. Kupujesz używane auto? A może nie pamiętasz, kiedy wygasa Twoja dotychczasowa polisa? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić czy samochód w danym dniu jest ubezpieczony. Zobacz, jak zrobić to szybko w kilku krokach!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kiedy warto sprawdzić aktualność OC;
 • jak sprawdzić, czy auto ma ważne ubezpieczenie OC;
 • gdzie sprawdzić, czy auto ma aktualną polisę OC;
 • do czego potrzebny jest numer polisy sprawcy kolizji;
 • co zrobić, gdy sprawca nie ma OC;
 • jak działać w sytuacji braku ubezpieczenia.

Sprawdzenie OC samochodu – w jakich sytuacjach powinieneś to zrobić?

Wyobraź sobie, że któregoś dnia, jadąc spokojnie do pracy, zatrzymałeś się przed sygnalizacją świetlną. Podczas gdy czekałeś cierpliwie na zmianę świateł, poczułeś nagle mocne uderzenie w samochód. To jadący za Tobą ze zbyt dużą prędkością kierowca nie zdołał wyhamować, mocno uszkadzając tył Twojego auta. Przykra sprawa, ale zdarza się. Na szczęście jest OC.

Ale właśnie, czy na pewno jest? Pamiętaj, że gdy to Ty jesteś poszkodowanym w wypadku lub kolizji, szkoda może zostać zlikwidowana z OC sprawcy. To on musi więc posiadać aktualną polisę i powinien przekazać Ci informacje na jej temat. Problem w tym, że chociaż ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, nie wszyscy kierowcy się do tego obowiązku stosują.

W razie wypadku lub kolizji konieczne jest zatem sprawdzenie OC sprawcy, najlepiej jeszcze na miejscu zdarzenia. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ kierowcy nie muszą już wozić przy sobie polisy przy każdej okazji. Co więc zrobić, jeśli drugi kierowca nie będzie miał przy sobie dowodu ubezpieczenia? Sprawdź OC sprawcy online – wystarczy do tego smartfon z dostępem do internetu i garść informacji, o których piszemy poniżej.

Warto mieć również świadomość, że sprawdzenie OC przydaje się nie tylko wtedy, gdy wziąłeś udział w zdarzeniu drogowym. Równie istotna jest kontrola ubezpieczenia przy zakupie używanego auta. Sprzedawca może twierdzić, że polisa jest aktualna, ale lepiej upewnić się, czy mówi prawdę, bo jeżeli nie, to Ty możesz mieć z tego powodu poważne problemy po kupnie pojazdu. Sprawdź ubezpieczenie jeszcze przed dokonaniem transakcji, a najpóźniej w dniu nabycia samochodu!

Sprawdzenie OC online jest wygodnym rozwiązaniem również wtedy, gdy chcesz szybko upewnić się, że Twoja polisa jest wciąż ważna lub sprawdzić, kiedy dokładnie się kończy. Papierowe dokumenty mogą się zgubić, szukanie potwierdzenia ubezpieczenia w skrzynce mailowej także może zająć dużo czasu, tymczasem ze sprawdzeniem OC nie powinno się czekać ani chwili. Konsekwencje w przypadku jego braku mogą być bowiem bardzo dotkliwe. A chyba wolisz poświęcić minutę na sprawdzenie OC w internecie, niż płacić wysokie kary za brak polisy, prawda?

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Załóżmy, że doszło do którejś ze wspomnianych sytuacji i musisz sprawdzić OC samochodu. Gdzie powinieneś szukać informacji? Do wyboru masz dwie opcje:

 • sprawdzenie OC w bazie UFG,
 • sprawdzenie OC za pomocą historii pojazdu w CEPiK.

Pierwszy sposób jest szybszy i prostszy, za to drugi pozwala uzyskać więcej informacji na temat sprawdzanego samochodu.

Gdzie sprawdzić, czy auto ma aktualną polisę OC?

Sprawdzenie OC w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Zacznijmy od najprostszej metody na sprawdzenie OC pojazdu, czyli wyszukania informacji na ten temat na stronie UFG. Pod tym skrótem kryje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – instytucja powołana by z jednej strony kontrolować, czy każdy samochód posiada obowiązkowe OC, a z drugiej zapewniać pomoc dla tych poszkodowanych, którzy ucierpieli w wypadku spowodowanym przez nieznanego sprawcę lub kierowcę bez ubezpieczenia.

Weryfikując informacje ubezpieczeniowe na stronie UFG, możesz mieć pewność, że są one aktualne i prawdziwe, ponieważ za ich dostarczanie odpowiadają sami ubezpieczyciele. Każda firma ubezpieczeniowa ma obowiązek przekazać do UFG informację na temat zakupionej u siebie polisy OC i AC w ciągu 14 dni od podpisania umowy z klientem. Pamiętaj jednak, że aktualizacja danych może trochę potrwać – w razie wątpliwości warto skontaktować się z ubezpieczycielem.

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony za pomocą bazy UFG? Przyjrzyjmy się temu procesowi krok po kroku.

 1. Najpierw wejdź na stronę UFG – www.ufg.pl – i odszukaj zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”.
 2. Teraz masz dwie możliwości: sprawdzenie OC po rejestracji lub sprawdzenie OC po numerze VIN. Obydwa numery znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu lub w na samym pojeździe. Wystarczy, że podasz na stronie UFG jeden z nich. Następnie kliknij „Sprawdź”.
 3. Na kolejnym ekranie zostaniesz zapytany o dzień, na który chcesz sprawdzić ubezpieczenie oraz kraj, w którym doszło do zdarzenia. Nie zapomnij też o przepisaniu kodu weryfikacyjnego lub o zaznaczeniu konkretnych obrazków w celu weryfikacji przed przejściem dalej.
 4. To już wszystko – w odpowiedzi na swoje zapytanie otrzymasz od UFG informacje o marce pojazdu i numerze polisy, a także nazwie i adresie firmy ubezpieczeniowej, która ją wystawiła. Oczywiście, jeśli pojazd nie będzie miał OC, otrzymasz informację o braku danych na temat aktualnej polisy.

Loading...