Od kilku lat istnieją serwisy internetowe, na których można poznać historię pojazdu, jego szkodowość i obowiązkowe ubezpieczenia. Są też inne strony, gdzie da się znaleźć i wykupić OC przez internet. Sprawdzenie polisy OC online jest możliwe w każdej chwili, a szczególnie warto to zrobić w kilku sytuacjach. Jakie to sytuacje?

Sprawdzenie OC po kolizji lub wypadku

Poszkodowany w wypadku lub kolizji będzie szczególnie zainteresowany polisą OC sprawcy zdarzenia. Potwierdzenie, że sprawca ma aktualnie wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest kluczowe, ponieważ upewnia poszkodowanego, że będzie mógł się spodziewać wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia osoby winnej wypadkowi lub kolizji.

Zdarza się, że sprawca zdarzenia nie może albo nie chce okazać ważnej polisy ubezpieczeniowej. Obecnie nie ma obowiązku wozić jej ze sobą. Poszkodowany ma wtedy prawo do sprawdzenia OC sprawcy w internecie.

Gdy osoba, która wzięła na siebie winę za zaistnienie zdarzenia drogowego, wykupiła ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, odszkodowanie zostanie wypłacone z jej OC. Jeśli jednak kierowca, który spowodował wypadek lub kolizję, jechał nieubezpieczonym pojazdem, poszkodowany będzie musiał zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego z prośbą o pomoc. Wypłatą odszkodowania zajmie się wtedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego właśnie dobrze jest się dowiedzieć, czy samochód sprawcy był ubezpieczony.

Sprawdzenie OC przed zakupem używanego samochodu

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że, kupując używany samochód, możesz natrafić na auto z kradzieży? Wiedziałeś, że bardzo często zdarzają się przypadki zafałszowania przebiegu samochodu przez przekręcenie licznika? Nieuczciwi sprzedawcy pojazdów czasem próbują też zataić fakt, że auto wzięło udział w wypadku i zostało po nim naprawione z użyciem tanich zamiennych części.

W dodatku używany samochód może wcale nie być ubezpieczony albo jego zbywca może podać Ci nieprawdziwy termin wygaśnięcia ubezpieczenia. Pamiętaj, że za każdy dzień bez polisy grożą kary finansowe i poważne konsekwencje w razie spowodowania zdarzenia drogowego. Z tych względów warto sprawdzić OC i historię pojazdu, który zamierza się kupić.

Sprawdzenie OC w porównywarce ubezpieczeń przed wykupieniem polisy

Sprawdzenie OC w porównywarce ubezpieczeń może skutkować odnalezieniem ubezpieczenia tańszego o kilkaset złotych niż to, które wykupiłbyś w innej sytuacji. Porównywarki OC zwykle zapewniają też możliwość zestawienia ze sobą różnych pakietów OC i AC, a czasem i innych ubezpieczeń. Takie pakiety zwykle mają korzystniejszą cenę, niż każde z zawartych w nich ubezpieczeń kupowane osobno.

Już wiesz, kiedy warto skorzystać z możliwości sprawdzenia OC w internecie. Jak dokładnie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony oraz jaka jest jego historia i jak znaleźć dla niego najtańsze OC online?

Jak sprawdzić w bazie UFG, czy samochód jest ubezpieczony?

Chcesz dowiedzieć się, czy samochód, który kupujesz, jest ubezpieczony? Chciałbyś sprawdzić, czy auto sprawcy wypadku, w którym zostałeś poszkodowany, ma ważne OC? Możesz to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Czym jest ta organizacja?

Działanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zajmuje się wypłatą świadczeń i odszkodowań osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów albo przez nieznanych sprawców, czyli osoby, które zbiegły z miejsca wypadku. Jest też odpowiedzialny za nadzorowanie ciągłości polis ubezpieczeniowych i karanie osób, które nie wykupiły obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Zadania UFG to również:

 • żądanie zwrotu wypłaconych odszkodowań od nieubezpieczonych sprawców wypadku (tzw. regres ubezpieczeniowy),
 • wypłata odszkodowań po likwidacjach i upadłościach zakładów ubezpieczeń,
 • kierowanie Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.

Na stronie internetowej UFG można znaleźć informację, że kolizje i wypadki, do których dochodzi z winy kierowców nieubezpieczonych pojazdów, kosztują ich rocznie 74 mln zł. Mimo że wiedza o tym, iż ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu, jest powszechna, wciąż zdarzają się przypadki przemieszczania się nieubezpieczonymi pojazdami i powodowania nimi szkód. Właśnie wtedy likwidacją szkód i wypłatą odszkodowań zajmuje się UFG.

Sprawdzenie OC na stronie UFG

Jak sprawdzić na stronie UFG, czy samochód jest ubezpieczony? Do sprawdzenia polisy OC online będziesz potrzebował numeru rejestracyjnego albo numeru VIN pojazdu.

Numer rejestracyjny znajdziesz na tablicach rejestracyjnych i w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W tym ostatnim dokumencie znajduje się też numer VIN pojazdu, który jest też zamieszczony na samym pojeździe, dokładnie na podszybiu od strony kierowcy i na naklejce w ościeżnicy drzwiowej po tej samej stronie samochodu.

Na stronie głównej portalu UFG znajduje się zakładka Sprawdź OC dla pojazdu. W przeznaczonym do tego polu należy wpisać numer VIN lub numer rejestracyjny. Następnie należy podać dzień i kraj, w którym doszło do zdarzenia drogowego, oraz przepisać podany numer weryfikacyjny.

Po przejściu dalej otrzymamy informacje o:

 • marce i modelu pojazdu,
 • numerze aktualnej polisy ubezpieczeniowej,
 • nazwie i danych adresowych firmy ubezpieczeniowej wystawiającej polisę OC.

Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest też dostępna historia szkód zlikwidowanych z OC lub AC danego kierowcy. Żeby w dowolnej chwili generować swoją historię szkód, trzeba zarejestrować i zalogować się na stronie UFG.

Historia szkód danego kierowcy zawiera informacje dotyczące:

 • dokładnych dat powstania szkód,
 • tego, jaka była rola kierowcy w zdarzeniu,
 • ubezpieczenia, które posłużyło do likwidacji szkody,
 • numeru zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela.

Aplikacje UFG Na Wypadek i UFG Kup Auto

Aplikacja UFG Na Wypadek służy kierowcom właśnie po wypadku drogowym albo po kolizji, chociaż możliwe jest w niej również sprawdzenie OC sprawcy. Po samym wypadku lub kolizji aplikacja:

 • wyjaśni kierowcy, jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
 • pomoże podjąć decyzję, czy trzeba wezwać służby porządkowe,
 • poda numery telefonów do tych służb,
 • pomoże określić czas i miejsce oraz opisać przebieg zdarzenia,
 • wyszuka miejscowego reprezentanta do spraw roszczeń, co może się przydać po wypadku z udziałem obcokrajowca,
 • pomoże spisać wspólne oświadczenie o kolizji,
 • ułatwi kontakt z infolinią assistance osobom, które wykupiły takie ubezpieczenie.

Drugą aplikacją stworzoną przez UFG jest UFG Kup Auto. Jest to kolejna opcja dla osób chcących mieć możliwość sprawdzenia OC online. Oprócz tego w aplikacji możliwe jest stworzenie listy interesujących użytkownika pojazdów albo wygenerowanie umowy kupna-sprzedaży. Znajdują się tam też porady dla osób sprzedających samochody.

Sprawdzenie OC i historii pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony i poznać jego historię w jednym miejscu? Witryna historiapojazdu.gov.pl oferuje możliwość poznania historii dowolnego pojazdu objętego obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia OC, o ile jesteś w stanie podać jego numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.
Twórcy tej strony korzystają z bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Serwis zawiera również informacje na temat historii samochodów z zagranicznych baz danych.

Po wpisaniu powyższych danych na stronie otrzymasz następujące informacje dotyczące samochodu:

 • nazwę jego marki i modelu,
 • rok produkcji,
 • informacje o ubezpieczeniu OC,
 • masę pojazdu, pojemność silnika, rodzaj paliwa i inne parametry techniczne,
 • ostatni zarejestrowany stan licznika,
 • datę wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu,
 • świadectwo homologacji,
 • daty najważniejszych wydarzeń dotyczących samochodu: zmian właścicieli, badań technicznych, zgłoszeń kradzieży.

Sprawdzenie OC i historii pojazdu w tym serwisie jest bardzo proste i wymaga tylko podania danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, a pozwala na ograniczenie ryzyka kupienia używanego samochodu, który nie będzie spełniał Twoich oczekiwań i sprawi Ci dodatkowe problemy. Co jeśli właściciel pojazdu, który chcesz kupić, odmówi Ci podania danych z dowodu rejestracyjnego? Samo takie zachowanie sprzedawcy auta powinno Cię zaniepokoić.

Sprawdzenie OC online — gdzie najtaniej wykupisz polisę?

Uważasz, że Twój ubezpieczyciel zbyt wysoko wycenia polisę OC i chciałbyś znaleźć korzystniejszą ofertę? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Wcale nie tak trudno jest znaleźć najtańsze ubezpieczenie online. Z pomocą przyjdzie Ci nowoczesne narzędzie, nazywane porównywarką OC, zawierające darmowy kalkulator OC online. Co można dzięki niemu osiągnąć?

 • W ciągu kilku minut wypełnić danymi jeden formularz zamiast kilku różnych formularzy na stronach poszczególnych ubezpieczycieli,
 • poznać oferty wielu firm ubezpieczeniowych,
 • dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu,
 • porównać zakresy dobrowolnych ubezpieczeń w różnych towarzystwach,
 • znaleźć online OC na raty lub płatne jednorazowo,
 • wykupić polisę z użyciem bezpiecznej płatności albo zapisać kalkulację na później i podjąć decyzję innego dnia,
 • otrzymać wszystkie dane ubezpieczenia na swój adres mailowy.

Sprawdzenie OC w porównywarce jest darmowe, co stanowi kolejną zaletę tych narzędzi. Za ich wadę uważane jest to, że wymagają podania wielu swoich danych w internecie. Okazuje się jednak, że porównywarki wymagają tylko tych informacji, które są potrzebne ubezpieczycielom do określenia ceny OC.

Można też spotkać się z tak zwanymi porównywarkami bez podawania danych. Są to narzędzia, w których wpisanie niektórych informacji jest opcjonalne. Ich użytkownicy muszą pamiętać o tym, że jeśli nie podadzą pewnych danych (na przykład numeru rejestracyjnego pojazdu), nie otrzymają ofert od ubezpieczycieli wykorzystujących te dane do sprawdzenia ubezpieczanego samochodu w bazie UFG albo CEPiK.

Wykupienie ubezpieczenia OC przez internet — czemu się opłaca?

Przy okazji spraw związanych ze sprawdzeniem OC online, wspomnijmy o możliwości wykupienia tego ubezpieczenia przez internet. Dlaczego jest to dobrym rozwiązaniem?

Nie chodzi tylko o oszczędność czasu związaną z brakiem konieczności odwiedzania siedzib towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne zniżki za zakup polisy OC online. Takie promocje są naliczane czasem już za użycie kalkulatora OC znajdującego się na stronie TU (jak w towarzystwie Aviva). Tego typu zniżki sięgają nawet 15% ceny ubezpieczenia.

OC online — sprawdzenie i wyszukanie najtańszego ubezpieczenia

Sprawdzenie ubezpieczenia OC online sprawi, że poznasz użyteczne wiadomości na temat samochodu, który planujesz kupić, albo auta sprawcy wypadku, w którym zostałeś poszkodowany. Jeśli chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, oblicz OC online, a jeżeli chciałbyś otrzymać dodatkową zniżkę, wykup polisę przez internet. Sprawdzenie OC w internecie przynosi wiele korzyści i pozwala uniknąć zbyt dużych wydatków oraz innych problemów, na przykład związanych z niechlubną historią nabywanego pojazdu.


Loading...