Kupiłeś właśnie samochód? Gratulacje! Mamy jednak nadzieję, że w radości z zakupu nie zapomniałeś o swoich obowiązkach. A tych masz trochę, bo każdy pojazd – nieważne czy nowy, czy używany, czy kupiony w Polsce, czy ściągnięty z zagranicy – trzeba zarejestrować. Jak, kiedy i gdzie dopełnić formalności? Ile będzie Cię to kosztować? W naszym artykule przeczytasz o wszystkim, o czym musisz pamiętać.

Rejestracja pojazdu – od czego zacząć?

Podstawowe pytanie brzmi: gdzie można zarejestrować samochód? Odpowiedź, która najczęściej pada w takiej sytuacji to „w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania”. Ale właściwie gdzie szukać tego wydziału komunikacji?

To zależy właśnie od miejsca, w którym mieszkasz lub gdzie znajduje się siedziba Twojej firmy (w przypadku samochodów firmowych). Wydziału komunikacji należy szukać w:

 • urzędzie starostwa powiatowego,
 • urzędzie miasta (jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu),
 • urzędzie dzielnicy (jeśli mieszkasz w Warszawie).

Co istotne, przepisy jasno wskazują, że właściwy urząd należy wybrać ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Nie ma więc znaczenia, że jesteś np. wciąż zameldowany w domu rodzinnym w miejscowości innej niż ta, w której na co dzień przebywasz. Rejestracja samochodu powinna odbyć się w miejscu Twojego stałego pobytu przez większą część roku. Uwaga: urzędnik może zażądać dowodu na zamieszkanie w danym mieście lub powiecie – może nim być np. umowa o pracę lub umowa najmu mieszkania.

Skoro już wiesz gdzie, trzeba jeszcze zapytać: kiedy zarejestrować samochód? Termin na zarejestrowanie lub przerejestrowanie samochodu to 30 dni od momentu zakupu. Trzymaj się go, ponieważ za jego niedotrzymanie grozi kara wynosząca od 200 zł do nawet 1000 zł. Pamiętaj, że tyle samo zapłacisz, jeśli nie dopełnisz obowiązku poinformowania wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu.

Uwaga! Z powodu pandemii termin rejestracji samochodów nabytych do końca 2020 roku wydłużono aż do 180 dni – upewnij się, czy nadal on obowiązuje!

Rejestracja samochodu online lub przez pośrednika – czy to możliwe?

Rejestracja samochodu oznacza wizytę w urzędzie. Wizyta w urzędzie to z kolei różnego rodzaju trudności, a przede dużo czasu, który z pewnością można by spędzić w przyjemniejszy sposób. Czy są na to jakieś rady? Tak!

Po pierwsze, możesz spróbować zarejestrować samochód przez internet za pomocą platformy ePUAP, jeśli Twój urząd obsługuje elektroniczną skrzynkę podawczą. Nie jest to niestety ani tak proste, ani tak wygodne, jak mogłoby się wydawać, ale jednak wykonalne. Co będzie Ci potrzebne?

 1. Profil zaufany – można go założyć na stronie pz.gov.pl.
 2. Dane zakupionego pojazdu – m.in. marka, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny.
 3. Dane poprzedniego właściciela pojazdu.
 4. Skany umowy kupna-sprzedaży, faktury lub umowy darowizny.

Po zebraniu potrzebnych informacji wejdź na stronę www.gov.pl i zaloguj się do konta „Mój GOV”. Następnie w sekcji „Usługi dla obywatela” znajdź kategorię „Kierowcy i pojazdy”, a w niej „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)”. Postępuj dalej zgodnie z instrukcjami, wypełniając i adresując formularz do właściwego urzędu, a na koniec podpisz go profilem zaufanym. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, powinieneś otrzymać potwierdzenie złożenia zawiadomienia.

Niestety, praktyka wygląda tak, że jeśli chcesz przyspieszyć sprawy i tak nie uda Ci się uniknąć wizyty w urzędzie (np. w celu dostarczenia starych tablic rejestracyjnych zamiast wysyłania ich pocztą). Rejestracja pojazdu online zamiast wygodnej i szybkiej jest więc w gruncie rzeczy trudniejsza od umówienia się w wydziale komunikacji i załatwienia wszystkiego w tradycyjny sposób.

W związku z tym coraz popularniejsza staje się działalność firm pośredniczących w procesie rejestracji samochodów, które mając odpowiednie upoważnienia, mogą załatwić wszystko w imieniu właściciela auta. Z ich usług korzystają jednak przede wszystkim Ci, w których przypadku rejestracja samochodu jest bardziej skomplikowana (np. firmy lub osoby sprowadzające auta z zagranicy).

Rejestracja samochodu – czego będziesz potrzebował?

Jakich dokumentów będziesz potrzebować, aby zarejestrować auto? To zależy, rejestracje samochodu nieco się od siebie różnią w przypadku, gdy chodzi o pojazdy nowe, używane lub ściągnięte z zagranicy.

W każdym przypadku podstawowy komplet dokumentów powinien zawierać:

 • wniosek o rejestrację pojazdu – można go znaleźć na stronie internetowej urzędu i wydrukować lub uzupełnić na miejscu;
 • dokument potwierdzający własność pojazdu – może to być umowa kupna-sprzedaży, faktura, umowa darowizny lub orzeczenie sądowe;
 • dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport, a w przypadku rejestracji auta na firmę odpis z KRS;
 • kartę pojazdu – jeśli została wydana;
 • dotychczasowe dokumenty rejestracyjne – jeśli auto było wcześniej rejestrowane;
 • zaświadczenie z badania technicznego – o ile w dowodzie rejestracyjnym nie ma aktualnego zapisu;
 • potwierdzenie ubezpieczenia OC – polisa musi zostać wykupiona najpóźniej w dniu zakupu auta,
 • potwierdzenie dokonania opłat w kasie urzędu lub przelewem.

W przypadku rejestracji nowego samochodu, sprawa jest o tyle łatwiejsza, że dużą część dokumentów zbierze i dostarczy Ci sprzedawca. Dodatkowo potrzebne będzie świadectwo homologacji oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy/cła przez dealera. Uwaga: rejestracja pojazdu, który ma współwłaściciela, będzie wymagała jego obecności lub przedstawienia pełnomocnictwa.

Rejestracja pojazdu używanego wiąże się natomiast dodatkowo z koniecznością dostarczenia jego tablic rejestracyjnych. Uwaga: trzeba to zrobić nawet wtedy, gdy nie będziesz zmieniał tablic, ponieważ urzędnik musi nakleić na nich nowe nalepki legalizacyjne. Kiedy możesz zachować tablice? Jest to możliwe, gdy auto było wcześniej zarejestrowane w tym samym powiecie i posiada najnowszy typ tablic.

Rejestracja samochodu z zagranicy oznacza z kolei najwięcej dodatkowych formalności. Przede wszystkim, każdy z niezbędnych dokumentów wymienionych wcześniej musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Ponadto potrzebny będzie dowód odprawy celnej przywozowej (jeżeli pojazd został sprowadzony spoza krajów UE) lub jeden z trzech dokumentów dotyczących akcyzy (w przypadku pojazdów sprowadzonych z krajów UE):

 • potwierdzenie zapłaty akcyzy,
 • zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy,
 • oświadczenie salonu sprzedaży, że posiada oryginał lub kopię dowodu zapłaty akcyzy.

Rejestracja samochodu opłaty – ile będziesz musiał zapłacić w urzędzie?

Gdy już zbierzesz wszystkie niezbędne dokumenty, powinieneś się jeszcze przygotować na uregulowanie obowiązkowych płatności w urzędzie. Dobra wiadomość jest taka, że rejestracja pojazdu wszędzie kosztuje tyle samo. O ile więc nie wyrabiasz indywidualnych tablic rejestracyjnych lub nie rejestrujesz pojazdu zabytkowego, nie musisz się obawiać, że zapłacisz więcej niż inni. A ile to będzie dokładnie?

Rejestracja samochodu – koszt poszczególnych elementów

 • Standardowe tablice rejestracyjne – 80 zł.
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł.
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł.
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł.
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.
 • Opłaty ewidencyjne – 2 zł.

Całkowity koszt standardowej rejestracji samochodu wynosi więc 180,50 zł. Cena ta może być jednak niekiedy wyższa i to sporo. W jakich przypadkach?

 • Indywidualne tablice rejestracyjne – 1000 zł.
 • Tablice dla pojazdu zabytkowego – 100 zł.
 • Wydanie karty pojazdu (jeśli producent albo importer jej nie wydał) – 75 zł.
 • Dodatkowe badanie techniczne pojazdu z zagranicy (nie zawsze jest wymagane) – 98 zł.
 • Ustanowienie pełnomocnictwa – 17 zł (nie dotyczy pełnomocnictwa realizowanego przez rodziców, dzieci, rodzeństwo, dziadków i wnuki).

Oznacza to, że rejestracja samochodu z zagranicy będzie kosztować 256 zł (z dodatkowym badaniem 354 zł), rejestracja pojazdu zabytkowego 200,50 zł, a właściciele aut życzący sobie indywidualnych tablic rejestracyjnych zapłacą za ich zarejestrowanie minimum 1100,50 zł.

Zaoszczędzić mogą natomiast kierowcy, którzy kupując samochód używany, nie zmieniają jego tablic rejestracyjnych – zapłacą oni tylko 81 zł. Taniej będzie również w przypadku rejestracji jednośladów, ponieważ tablice motocyklowe kosztują 40 zł, a motorowerowe 30 zł.

Wszystkich opłat można dokonać w kasie urzędu, w który rejestruje się pojazd lub wcześniej przelewem na konto urzędu. W obydwu przypadkach pamiętaj, by podczas rejestracji mieć przy sobie potwierdzenie dokonania opłat.

Zarejestrowałem samochód i co teraz?

Czy jeżeli odwiedziłeś już wydział komunikacji we właściwym dla siebie urzędzie, złożyłeś wszystkie niezbędne dokumenty i dokonałeś opłat, oznacza to, że zakończyłeś rejestrację? Nie! Podczas pierwszej wizyty, jeśli wszystko pójdzie dobrze i Twój wniosek nie zostanie cofnięty, urzędnik dokonuje tylko czasowej rejestracji na 30 dni. Co dzieje się w tym czasie?

Przede wszystkim – nie musisz się martwić, że oczekując na właściwą rejestrację, nie będziesz mógł korzystać z samochodu. Wprawdzie niezarejestrowanym samochodem absolutnie nie wolno poruszać się po drogach, ale wydane Ci przez urzędnika pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód), tablice rejestracyjne i nalepka kontrolna sprawią, że przez określony czas będziesz mógł to robić w pełni legalnie. A na to wszystko nie będziesz musiał czekać, bo czasowej rejestracji zazwyczaj dokonuje się od ręki.

Rejestracja samochodu na stałe powinna zostać dokonana w ciągu wspomnianych 30 dni – w tym czasie urzędnik sprawdzi dostarczone mu informacje o pojeździe i zapewni produkcję dowodu rejestracyjnego. Pamiętaj, że urzędnik może odmówić rejestracji pojazdu, np. gdy nie złożysz wszystkich dokumentów lub dostarczysz ich kopie zamiast oryginałów.

Uwaga: rejestracja tymczasowa pozwala Ci na używanie samochodu tylko przez 30 dni! Jeżeli w tym czasie Twoje auto nie zostanie zarejestrowane na stałe, musisz ponownie udać się do wydziału komunikacji i wydłużyć ważność tymczasowego dowodu rejestracyjnego o 14 dni. W przeciwnym wypadku narazisz się na mandat za jazdę niezarejestrowanym pojazdem.


Loading...