Sprawa z przyznawaniem zniżek i zwyżek na ubezpieczenie samochodu nie jest tak oczywista, jakby się mogło wydawać.

Bonusami i karami rządzą bowiem programy komputerowe ubezpieczycieli, a nie, jak to było kiedyś, agenci. Ci ostatni zadają swoim klientom dziwne pytania, wpisują odpowiedzi do systemu, a ten przyznaje, lub nie, promocje na ubezpieczenia. Jak programy wyliczają zniżki na OC? Tego do końca nie wiemy. Wiemy natomiast na pewno, za co możesz dostać bonus na kolejny zakup OC.

Liczy się to, kim jesteś

Ceny ubezpieczeń OC czy AC nie zależą jedynie od parametrów pojazdu, jak marka, model, wiek, rodzaj paliwa, pojemność silnika. Dla ubezpieczycieli niebagatelne znaczenie ma to, kto jest właścicielem samochodu, a więc najczęściej jego głównym kierowcą. Wyobraź sobie na przykład, że towarzystwa skrzętnie studiują statystyki, a te są jednoznaczne – kobiety powodują mniej wypadków. I to właśnie panie mogą liczyć u ubezpieczycieli na zniżki na OC czy AC. Co jeszcze biorą pod uwagę ubezpieczyciele, decydując o cenie ubezpieczenia lub przyznając promocje na ubezpieczenia?

Masz dzieci i wozisz je w samochodzie?

Towarzystwa premiują osoby, które mają dzieci.Ubezpieczyciele traktują rodziców jako kierowców ostrożnych i kulturalnych, proponując im stosunkowo tanie ubezpieczenie samochodu. Jeden z ubezpieczycieli przeprowadził kiedyś kalkulacje porównujące, ile za swoje OC płacą w Polsce rodziny bezdzietne, a ile te z potomstwem. Okazuje się, że w tym drugim przypadku promocje ubezpieczenia wyniosły nawet 25%. Kierowcy-rodzice mogą też liczyć na zniżki na AC, które wynoszą nawet 20%.

Porada eksperta:
Pamiętaj, że zniżka na dzieci zazwyczaj dotyczy Cię, jeśli Twoje pociechy nie przekroczyły 15. roku życia. Natomiast jeśli masz starsze dzieci, np. już pełnoletnie, nie tylko nie dostaniesz zniżki, ale wręcz odwrotnie – może czekać Cię zwyżka. Dlaczego? Otóż ubezpieczyciele domniemają, że zdarzy Ci się pożyczać pojazd swoim młodocianym dzieciom. Jeśli chcesz wiedzieć, ile wyniesie stawka za Twoją polisę OC, skorzystaj z internetowego kalkulatora OC i AC.

Czym się zajmujesz i gdzie mieszkasz?

Nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy Warszawy za ubezpieczenie płacą najwięcej, a mieszkańcy małych miejscowości najmniej. Nic dziwnego. Ruch samochodowy w dużym mieście jest bez porównania bardziej sprzyjający stłuczkom niż ten na prowincji. Ale czy wiedziałeś, że dla ubezpieczycieli znaczenie ma także zawód, który wykonujesz? Okazuje się, że uprzywilejowani są np. rolnicy, mundurowi, nauczyciele czy pracownicy poczty.

Za co jeszcze możesz liczyć na promocje na ubezpieczenie?

Na wyżej wymienione czynniki wpływające na zniżki i zwyżki na ubezpieczenie praktycznie nie masz wpływu. W ofertach ubezpieczycieli znajdziesz jednak bonusy, które są w Twoim zasięgu bez względu na to, czym się zajmujesz, gdzie mieszkasz, czy masz dzieci, etc. Wystarczy, że na przykład:

  • kupisz polisę przez Internet– niektórzy ubezpieczyciele przyznają nawet 7% zniżki na OC czy AC przy zakupie ubezpieczenia na stronie internetowej. Możesz też liczyć na dodatkowe zniżki podczas transakcji online, jeśli do jej sfinalizowania użyjesz karty kredytowej. Tę opcję przewiduje np. Link4,
  • kupisz produkt komplementarny – np. AXA Direct przyzna Ci 20% zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne, jeśli wcześniej kupisz w tym towarzystwie polisę na ubezpieczenie nieruchomości,
  • podzielisz się z ubezpieczycielem danymi nowego właściciela pojazdu – dotyczy to sytuacji, w której postanowisz sprzedać swój samochód wraz z ubezpieczeniem komunikacyjnym. W takim wypadku będziesz mógł skorzystać z promocji na ubezpieczenie nowego samochodu. Opcja ta dostępna jest np. w AXA Direct, gdzie na taką okoliczność dostaniesz 60 zł zniżki,
  • ubezpieczysz drugi pojazd – w większości ubezpieczalni dostaniesz zniżkę za zgłoszenie do ubezpieczenia kolejnego pojazdu. Opcja ta dostępna jest np. w AXA Direct, Liberty Direct czy Link4, a zniżka taka zazwyczaj wynosi 5%,
  • będziesz jeździł bezpiecznie – to chyba najpopularniejszy rodzaj zniżek na OC i AC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny określił 60% jako maksymalny wymiar upustów na ubezpieczenia, jaki możesz otrzymać. Utarło się przekonanie, że za każdy rok bezszkodowej jazdy ubezpieczyciele przyznają 10% promocję na ubezpieczenie w kolejnym roku. Czy aby na pewno?

Ciekawostka:
Czy każdy rok bezszkodowej jazdy to zawsze 10% zniżki na OC? Nie. Każdy ubezpieczyciel wylicza te zniżki inaczej. Może się zdarzyć, że po pierwszym roku dostaniesz 10%, po drugim 15%, a po trzecim 20%. Na przeciwległym biegunie znajdują się ubezpieczyciele, którzy przyznają 20% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy, a więc już po 3 latach dostajesz 60% promocję na ubezpieczenie OC i AC. Aby wybrać ubezpieczyciela z korzystną dla Ciebie polityką przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę, upewnij się co do tych zasad jeszcze przed podpisaniem umowy.

25,00
Loading...

Wybierz, jak podzielić się ze znajomymi: