1652,10 zł — tyle wyniosła w czerwcu 2019 średnia cena OC dla młodego kierowcy.
Najwyższa 3360, a najniższa — 855 zł. Dlaczego początkujący płacą za ubezpieczenie najwięcej? Jak znaleźć ubezpieczenie, które nie obciąży portfela?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego młodzi, niedoświadczeni kierowcy płacą najwyższe stawki OC;
 • które TU zaproponowały najkorzystniejsze ceny 24-letniej Magdzie, właścicielce Toyoty Aygo;
 • jak obniżyć stawkę OC nawet o 40%.

Koszt ubezpieczenia auta jest, poza paliwem, najistotniejszą pozycją w budżecie każdego kierowcy. Zwłaszcza młodego i niedoświadczonego. To właśnie osoby w wieku od 18 do 24 lat, mające prawo jazdy krócej niż 3 lata płacą najwyższe składki OC. Dlaczego?

Dlaczego młodzi płacą najwięcej?

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Wg statystyk udostępnionych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji osoby w wieku od 18 do 24 lat charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 000 osób. W tej grupie wiekowej wynosi on aż 17,5%, podczas gdy wśród kierowców w wieku 25-39 – 9,8%, a w grupie 40-59 – „tylko” 7,1%. W 2018 roku młodzi kierowcy spowodowali 5 113 wypadków, w których zginęło 428 osób, a 6 734 zostały ranne. Przyczyną 35,6% tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Młodzi nie tylko nie mają doświadczenia za kółkiem, ale cechują się także dużą skłonnością do ryzyka i brawury. A to znajduje odzwierciedlenie w wysokim wskaźniku wypadkowości.

Ważne:
zawierając umowę z młodym kierowcą, ubezpieczyciel ponosi więc stosunkowo duże ryzyko. Biorąc pod uwagę rosnące koszty likwidacji szkód, nie może pozwolić sobie na straty. Wraz z wysokim ryzykiem rośnie też stawka OC.

Teoria a praktyka, czyli ile za OC płacą młodzi?

1652,10 zł – tyle w czerwcu 2019 roku wyniosła średnia stawka OC dla młodego kierowcy wg danych porównywarki Mubi. Najwięcej, bo aż 3360 zł zapłacił 24-letni Robert, mieszkaniec miejscowości Czarna, właściciel VW Transportera. Najmniej – 855 zł — Krzysztof, 23-letni mieszkaniec Bielska-Białej, jeżdżący Daihatsu Cuore.

Różnice w cenach ubezpieczeń dla kierowców z tej samej grupy wiekowej mogą być więc naprawdę ogromne. Jak to możliwe?

Obliczając stawkę OC, wszystkie towarzystwa biorą pod uwagę te same parametry: dane kierowcy (wiek, historia szkodowości, długość posiadania prawa jazdy, stan cywilny) i cechy auta (marka, model, rok produkcji, rodzaj paliwa, pojemność i moc silnika). Systemy obliczania składek są jednak inne. Efektem są różnice w stawkach, dochodzące nawet do kilku tysięcy złotych!

Tanie OC dzięki porównywarce

Wybór przypadkowego ubezpieczenia może kosztować kierowcę naprawdę sporo. Przemyślany, pozwoli zaoszczędzić.
Skutecznym sposobem na szybkie i precyzyjne i porównanie ofert wielu towarzystw jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Klaro. Po podaniu informacji na temat auta i właściciela (lub właścicieli), otrzymasz kilkanaście (a często nawet kilkadziesiąt) zróżnicowanych cenowo ofert. Oprócz cen Klaro przedstawi Ci również dodatkowe świadczenia, które w ramach ubezpieczenia zaoferuje ubezpieczyciel. Może być to np. pakiet assistance, Zielona Karta czy NNW.

OC dla młodego kierowcy — stawki w różnych towarzystwach

24-letnia Magda z podwarszawskiego Piaseczna szuka taniego OC dla swojej 10-letniej Toyoty Aygo z silnikiem benzynowym o pojemności 998 cm3. Ma prawo jazdy od 2 lat i jest jedyną właścicielką auta. Ile zapłaci za polisę w poszczególnych towarzystwach?

Najtańsze OC zaproponowało Magdzie TU AXA Direct. Cena OC wraz z assistance i Zieloną Kartą wynosi jedynie 676 zł rocznie. Jeśli Magda chciałaby wzbogacić pakiet o NNW (z sumą ubezpieczenia 10 000 zł), zapłaci za polisę 731 zł.

Cena ubezpieczenia w AXA Direct

Assistance w AXA zapewnia pomoc po wypadku, awarii i kradzieży:

 • holowanie (do 75 km),
 • auto zastępcze,
 • próbę naprawy na miejscu zdarzenia,
 • pomoc serwisową — uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.

Ubezpieczenie działa wyłącznie w Polsce.
Wartość franszyzy kilometrowej wynosi 25 km.

Kolejne miejsce na podium zajmuje Benefia. Za OC z Zieloną Kartą i NNW (z sumą ubezpieczenia 30 000 zł), jednak bez assistance, Magda musiałaby zapłacić 817 zł. Za polisę z assistance — 966 zł.

Cena ubezpieczeni OC w Benefia

Ubezpieczenia OC Benefia

Assistance w Benefia zapewnia pomoc ubezpieczyciela po awarii, wypadku i kradzieży i obejmuje następujące świadczenia:

 • holowanie do 150 km,
 • próbę naprawy auta na miejscu zdarzenia,
 • dostarczenie paliwa,
 • wymianę koła,
 • uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.

Ubezpieczenie działa w Europie i nie ma franszyzy kilometrowej. Kierowca może więc liczyć na pomoc ubezpieczyciela bez względu na to, w jakiej odległości od miejsca zamieszkania doszło do zdarzenia.

Na trzecim miejscu uplasowało się YCD – marka Ergo Hestii, doskonale znana z przychylnego podejścia do młodych kierowców.

Samo OC (bez NNW i assistance) w YCD będzie kosztować Magdę 850 zł. Wzbogacone o NNW (z sumą ubezpieczenia 10 000 zł) — 894 zł. Jeśli Magda zechce poszerzyć pakiet o usługi assistance, zapłaci 954 zł.

Ubezpieczenie OC You Can Drive

 

Assistance YCD zapewnia pomoc po wypadku i awarii:

 • holowanie do 150 km,
 • próbę napraw auta na miejscu zdarzenia,
 • dostarczenie paliwa.

Ubezpieczenie działa wyłącznie w Polsce i nie ma franszyzy kilometrowej.

Jak obniżyć stawkę OC — rady dla młodych kierowców

Porównanie dostępnych na rynku ofert powinno być nieodzownym etapem poszukiwania taniego OC. Aby obniżyć stawkę ubezpieczenia, warto skorzystać także z innych metod.

Współwłasność

Jeśli poprosisz innego kierowcę o zostanie współwłaścicielem Twojego auta, kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciel uwzględni jego zniżki za bezszkodową jazdę. Te zneutralizują Twoje zwyżki za wiek, a cena polisy będzie nawet o kilkadziesiąt procent niższa.

Ważne:
aby różnica w cenie była większa, doświadczony kierowca powinien zostać właścicielem auta, a początkujący — współwłaścicielem. W przypadku odwrotnej kolejności cena OC będzie niższa, ale tylko nieznacznie.

Rejestracja jednośladu

Kierowcy, którzy kupują pierwsze OC auta, mając na swoim koncie zniżki za bezszkodową jazd, płacą za ubezpieczenie nawet kilkaset złotych mniej niż ci, którzy ich nie mają. Jak jednak wypracować takie zniżki, nie mając auta?

Jeśli zależy Ci na tym, aby budować dobrą historię szkodowości, nawet jeśli nie masz jeszcze auta zarejestruj na siebie… skuter (podobny efekt zapewni współwłasność jednośladu). Za każdy rok bezszkodowej jazdy ubezpieczyciel naliczy zniżkę (średnio 10%). Większość towarzystw pozwoli Ci przenieść wypracowane w ten sposób zniżki na OC auta. Dzięki temu już na starcie Twój obraz w oczach ubezpieczyciela będzie naprawdę pozytywny.

Jednorazowa płatność

Większość towarzystw umożliwia rozłożenie płatności na 2, 4, a nawet 12 rat. W większości przypadków płatność ratalna skutkuje jednak wyższym kosztem całkowitym. Aby zaoszczędzić, płać jednorazowo.

Ubezpieczenie ochrony zniżek

Ubezpieczenie ochrony zniżek nie zagwarantuje tańszej polisy „tu i teraz”. Pozwoli jednak znacząco ograniczyć ryzyko wzrostu ceny w przyszłości. Jeśli mając takie ubezpieczenie, spowodujesz szkodę, ubezpieczyciel przymknie na nią oko. Wyliczając stawkę OC na kolejny rok, po prostu jej nie uwzględni. Zdarzenie nie spowoduje więc wzrostu stawki.

Ważne:
ochrona zniżek działa tylko w tej firmie, w której kierowca wykupił OC. Zazwyczaj jest ograniczona tylko do jednej szkody o określonej wartości (w ciągu roku ubezpieczeniowego).

Podsumowanie:

 • Najwyższe stawki OC płacą osoby w wieku od 18 do 24 lat, mające prawo jazdy krócej niż 3 lata.
 • Wg danych porównywarki Mubi w czerwcu 2019 roku średnia stawka OC dla młodego kierowcy wyniosła 1652,10 zł, najwyższa 3360 zł, a najniższa – 855 zł.
 • Najtańsze propozycje, przedstawiły Magdzie — 24-letniej właścicielce Toyoty Aygo AXA, Benefia i YCD.
 • Młody kierowca, który chce obniżyć wysoką składkę, może skorzystać ze współwłasności, porównać dostępne na rynku oferty w porównywarce Mubi i zapłacić za ubezpieczenie jednorazowo.

Loading...