Jeśli jesteś kierowcą, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że posiadanie ubezpieczenia OC jest Twoim obowiązkiem. Aby ułatwić Ci stosowanie się do tego zalecenia, według polskiego prawa polisa chroniąca odpowiedzialność cywilną ulega automatycznemu odnowieniu, jeśli w porę nie zrezygnujesz ze współpracy z dotychczasową firmą. Musisz zdawać sobie jednak sprawę z tego, że zdarzają się sytuacje, w których ochrona ubezpieczeniowa kończy się wraz z terminem ważności umowy. Kiedy tak się dzieje? I co grozi za brak OC?

Jakie są skutki nieposiadania OC?

Nie bez powodu prawodawca zobowiązał wszystkich właścicieli pojazdów do posiadania ubezpieczenia OC. Ochrona odpowiedzialności cywilnej kierowcy to zabezpieczenie zarówno dla poszkodowanych, jak i sprawców wypadków, chociaż wsparcie otrzymują oni w nieco innym zakresie. Przykład?

Wyobraź sobie sytuację, w której jedziesz samochodem do pracy. Na drodze jest duży ruch i pech chciał, że dojeżdżając do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, nie zauważyłeś, że kierowcy jadący przed Tobą zatrzymują się, bo właśnie zapaliło się czerwone światło. Nie zdążyłeś w porę wyhamować i wjechałeś w samochód znajdujący się przed Tobą. Z racji tego, że wina leży po Twojej stronie, będziesz musiał zapłacić odszkodowanie na rzecz kierowcy uszkodzonego auta. Całe szczęście, że jesteś posiadaczem OC. Dzięki niemu to Twój ubezpieczyciel sfinansuje naprawę pojazdu tego kierowcy, a Twoje finanse nie będą zagrożone. Twoje OC to też korzyść dla poszkodowanego, bo bez większego problemu otrzyma on rekompensatę.

Funkcjonuje mylne przekonanie, że ubezpieczenie OC kupuje się dla innych kierowców, bo to oni otrzymują odszkodowanie z tego ubezpieczenia, a nie kierowca, który je wykupił. Jest to tylko część prawdy. Istotnie, to poszkodowany przez Ciebie jako ubezpieczonego kierowcę otrzymuje pieniądze z Twojego OC, ale Ty też zyskujesz na posiadaniu tego ubezpieczenia. Gdybyś go nie wykupił, za spowodowane szkody musiałbyś zapłacić z własnej kieszeni, a wartość szkód nie zawsze ogranicza się do kosztów lakierowania czy wymiany stłuczonego reflektora. Jeśli uszkodzenia pojazdu będą poważniejsze, a oprócz tego w wypadku ucierpią inni uczestnicy ruchu drogowego, np. kierowca uszkodzonego pojazdu lub jego pasażerowie, koszty ich leczenia, rehabilitacji, a często także utrzymania, jeśli przez Ciebie nie będą w stanie wrócić do wykonywanego wcześniej zawodu, pokryjesz z własnych oszczędności.

Oprócz tego, że nie posiadając ubezpieczenia samochodu (OC), za szkody musiałbyś płacić z własnej kieszeni, zostałbyś obciążony karą za brak OC. To kolejny, niemały wydatek, który mocno nadszarpnąłby zawartość Twojego portfela.

Kiedy naliczane są kary za brak OC?

Żeby uniknąć sytuacji, w której jako sprawca nie będziesz w stanie zrekompensować poszkodowanym strat, polskie prawo nakłada na Ciebie jako właściciela samochodu obowiązek posiadania OC, które w zdecydowanej większości przypadków odnawia się automatycznie na kolejny rok. Mogłoby się zatem wydawać, że przerwy w ubezpieczeniu się nie zdarzają. Tymczasem istnieje kilka przypadków, w których polisa nie przedłuża się automatycznie. To właśnie wtedy trzeba pamiętać o zakupie nowego ubezpieczenia i to jeszcze przed końcem dotychczasowej umowy, bo karę można otrzymać nawet za jeden dzień bez polisy.

Kiedy umowa ubezpieczenia OC nie odnawia się automatycznie na kolejny rok?

  • Gdy zalegasz ze spłatą raty za ubezpieczenie.
  • Gdy zawarłeś polisę krótkoterminową.
  • Gdy korzystasz z ubezpieczenia, które otrzymałeś od poprzedniego właściciela pojazdu (po zakupie używanego samochodu).

Jak naliczane są kary za brak OC?

Kary za brak OC nie są przypadkowymi kwotami. Nie są też naliczane w zależności od składki ubezpieczeniowej. Istnieje jednak kilka czynników, które mają wpływ na to, ile zapłacisz za przerwę w ochronie ubezpieczeniowej tej obowiązkowej polisy:

  • minimalne wynagrodzenie, które obowiązuje w danym roku (w 2020 roku jest to 2600 zł),
  • długość przerwy w ubezpieczeniu,
  • rodzaj pojazdu, na który powinieneś mieć wykupione OC, a nie masz.

Najwyższą karę w zależności od długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej zapłacisz, nie mając OC dłużej niż 14 dni. W przypadku samochodów osobowych jest to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia brutto, w przypadku ciężarówek – trzykrotność tego wynagrodzenia, a w przypadku innych pojazdów – ⅓ minimalnej krajowej.

Ile wynoszą kary za brak OC w 2020 roku?

Wysokość kar za brak OC może zmieniać się co roku, jeśli zmianie ulegnie minimalne wynagrodzenie brutto. W 2020 roku kwoty te przedstawiają się następująco:

Czy kara może zostać nałożona za brak OC w poprzednich latach?

Kary za brak OC są naliczane za bieżący rok. Oznacza to, że jeśli jeździsz bez OC od 2 lat, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny naliczy karę tylko za rok, w którym przeprowadzono kontrolę. Jeśli zatem UFG skontroluje Cię w 2020 roku, zostaniesz obarczony karą tylko za brak OC w 2020 roku, mimo że nie miałeś polisy także w 2019 i ostatnich miesiącach 2018 roku. Nie warto jednak ryzykować, bo nigdy nie wiadomo, kiedy odpowiednie organa zweryfikują ważność Twojej polisy. W dodatku, patrząc na to, o czym była mowa wyżej, uchylanie się od obowiązku posiadania OC jest nieodpowiedzialne.

Kto i jak kontroluje ważność ubezpieczenia OC kierowców?

Nie tylko UFG może zweryfikować ważność Twojego OC. Uprawnione do tego są także instytucje i osoby pośrednie, które po wykryciu przerwy w ochronie ubezpieczeniowej przekazują tę informację do UFG i to ten organ nakłada karę. Kto może sprawdzić, czy masz aktualne ubezpieczenie OC?

  • Organa kontrolujące ruch drogowy.
  • Inspekcja Ochrony Środowiska.
  • Inspekcja Transportu Drogowego.
  • Straż Graniczna.
  • Policja.
  • Organa zajmujące się rejestracją pojazdów.
  • Organa celne.

Loading...