Chciałbyś obliczyć składkę ubezpieczeniową za pomocą kalkulatora online, ale nie masz ochoty na podawanie swoich danych? Niestety, dobra porównywarka zawsze tego wymaga. Liczbę udzielanych informacji można jednak ograniczyć do minimum i tak uzyskując mnóstwo ofert. A to wszystko w zaledwie kilka minut!

Kalkulator OC bez podawania jakichkolwiek danych? Nie wierz w takie rzeczy!

“Oblicz najtańsze OC, nie podając żadnych danych!” – widząc takie hasło reklamowe, łatwo ulec pokusie, by sprawdzić, co się za nim kryje. Niestety, rzeczywistość zwykle okazuje się brutalna i kalkulator, który miał nie pytać o Twoje dane, już na wstępie wymaga podania numeru telefonu, adresu mailowego, numeru PESEL itd. A jeśli nie? Wówczas możesz zapomnieć o wiarygodnej kalkulacji.

Bo chociaż reklamy mogą brzmieć pięknie, fakty są takie, że nie da się rzetelnie obliczyć składki ubezpieczeniowej bez podawania danych. Czemu? Kalkulatory działają w oparciu o informacje, których wymagają firmy ubezpieczeniowe. To na ich podstawie obliczane jest ryzyko związane z objęciem ochroną konkretnego kierowcy, z którego bierze się wysokość jego składki. A jeśli ubezpieczyciel nie będzie niczego o nim wiedział, to jak ma zaproponować mu właściwą cenę za OC?

Szukając najtańszego ubezpieczenia, nie powinieneś się zatem kierować wyłącznie liczbą wprowadzanych do kalkulatora danych. Potrzebujesz narzędzia, które przy minimum informacji i tak zagwarantuje Ci znalezienie realistycznych ofert, a tak właśnie działa porównywarka OC AC.

Co ubezpieczyciel chce wiedzieć na Twój temat?

Aby zaproponować Ci wiarygodną stawkę OC, firmy ubezpieczeniowe muszą trochę Cię poznać. Ale spokojnie, sam możesz zdecydować, do jakiego stopnia. Jeśli chcesz, możesz podać bardziej szczegółowe dane osobowe, zyskując dzięki temu więcej precyzyjnie dopasowanych ofert. Możesz jednak spokojnie ograniczyć się do podstawowych informacji – nadal nie będziesz narzekał na brak propozycji ubezpieczenia.

Czego dokładnie potrzeba, aby wyliczyć składkę OC? Można podzielić te informacje na trzy kategorie, ale uwaga, tylko dwie pierwsze trzeba podać obowiązkowo.

  1. Dane na temat samochodu – m.in. marka, model, rok produkcji, przebieg, data pierwszej rejestracji, itp.
  2. Dane na temat właściciela – m.in. data urodzenia, data uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, itp.
  3. Dane osobowe właściciela – m.in. imię i nazwisko, PESEL, numer telefonu, itp.

Uwaga! 

Podawanie numeru rejestracyjnego auta nie jest konieczne!

Trzecia, nieobowiązkowa kategoria, może sprawiać problem wielu użytkownikom. W końcu podawanie szczegółowych informacji w sieci wiąże się z wieloma zagrożeniami. Dane mogą trafić w niepowołane ręce, adres mailowy do reklamodawców zasypujących Ci skrzynkę spamem, a numer telefonu do konsultantów dręczących uciążliwymi ofertami. Na szczęście kalkulator OC AC szanuje Twoją prywatność, prosząc o dane dopiero wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Kiedy musisz podać swoje dane osobowe? Czy będą bezpieczne?

Pamiętaj, że decyzja o udostępnieniu nam Twoich danych należy zawsze wyłącznie do Ciebie. Jeśli chcesz sprawdzić cenę OC tylko orientacyjnie lub szukasz właśnie samochodu, porównując ceny ubezpieczenia dla różnych opcji, nic nie stoi na przeszkodzie, byś robił to bez podawania szczegółowych informacji – nawet numer rejestracyjny auta nie będzie potrzebny!

Musisz jednak wiedzieć, że lista ofert będziesz wówczas mniejsza. Dzieje się tak, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele wymagają podania większej liczby danych już na etapie kalkulacji składki. Chcąc zatem otrzymać pełną listę ofert, trzeba liczyć się z koniecznością dokładniejszego uzupełnienia formularza.

Na szczęście nie oznacza to, że kompletnie stracisz kontrolę nad swoimi danymi. Kalkulator OC AC zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo. Stosując odpowiednie szyfrowanie na stronie i przestrzegając wszystkich standardów ochrony danych, gwarantujemy, że podane w nim informacje zostaną użyte tylko do obliczenia Twojej składki. 

Czy wiesz, że …

Jeśli nie udzielisz zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych, nie będziesz otrzymywał treści reklamowych. Co więcej, raz wyrażoną zgodę możesz w dowolnym momencie cofnąć.

Czy stracisz coś, nie podając danych osobowych?

Nie będziemy ukrywać – tak, ograniczając liczbę udzielonych w formularzu odpowiedzi, pozbawiasz się pewnych możliwości. Jakich?

 • Nie otrzymasz pełnej listy ofert – niektóre firmy (np. Generali czy Proama) wymagają do obliczenia składki podania danych osobowych. Bez nich nie zobaczysz, jakie stawki zostałyby Ci zaproponowane przez te zakłady.
 • Ograniczysz dostęp do gotowej kalkulacji – tylko podając adres mailowy, otrzymasz dostęp do panelu klienta, a Twoje wyliczenia zostaną zapisane i wysłane do Ciebie, byś mógł do nich zawsze w łatwy sposób wrócić.
 • Twoje wyliczenie może być mniej dokładne – kluczowe znaczenie ma numer rejestracyjny, po którym ubezpieczyciel zidentyfikuje Cię w bazie UFG, sprawdzając też Twoją historię ubezpieczeniową. Dzięki temu obliczona dla Ciebie składka będzie w stu procentach dokładna.

Jak Twoje dane wpływają na cenę ubezpieczenia OC?

Wiesz już, że informacje na temat Ciebie i Twojego samochodu są konieczne do obliczenia składki OC. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że mogą one w istotny sposób wpłynąć na cenę polisy?

Konstruując oferty, towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się m.in. statystykami dotyczącymi kierowców i ich udziału w zdarzeniach drogowych. Na tej podstawie są w stanie stwierdzić, którzy właściciele pojazdów uczestniczą w nich najczęściej i jakimi autami jeżdżą, co z kolei ma wpływ na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.

Statystycznie bezpieczniejszy kierowca ma zatem dużą szansę na tanie OC, w przeciwieństwie do osoby, dla której prawdopodobieństwo spowodowania wypadku jest większe. Dlatego też tak ważne jest, abyś w formularzu porównywarki OC AC podał jak najwięcej zgodnych z rzeczywistością danych. Wpisanie fałszywych informacji nie ma sensu, ponieważ uzyskasz fałszywą wycenę, a ubezpieczyciel i tak odkryje prawdę, np. weryfikując ją za pomocą UFG.

Czego potrzeba do obliczenia ceny OC i czemu te dane są ważne?

Przeglądając formularz kalkulatora OC AC, może Cię zdziwić, o jakiego rodzaju informacje będziesz pytany. Wbrew pozorom wszystkie one mają jednak bardzo duże znaczenie, ponieważ mogą istotnie wpłynąć na wysokość Twojej składki. Prześledźmy je teraz punkt po punkcie.

Dane samochodu

Zaczynamy od określenia parametrów technicznych auta. Kalkulator poprosi Cię o wskazanie:

 • roku produkcji,
 • marki,
 • modelu,
 • rodzaju paliwa,
 • pojemności silnika,
 • liczby drzwi,
 • wersji samochodu.

Tę część kończy pytanie o datę startu ubezpieczenia. Ponieważ formularz jest maksymalnie uproszczony, by każdy bez problemu poradził sobie z jego obsługą, w miarę uzupełniania danych będą pojawiać się kolejne podpowiedzi. Zwróć uwagę, że w tej części nie możesz zostawić żadnych pustych pól. Czemu to takie ważne?

To proste – rodzaj i parametry Twojego auta mają duże znaczenie dla określenia ryzyka ubezpieczeniowego. Choćby właściciele sportowych pojazdów z pojemnymi silnikami muszą się spodziewać, że ich składka będzie z tego powodu wyższa, gdyż większe możliwości auta to większe prawdopodobieństwa wystąpienia szkody.

Informacje o użytkowaniu auta

Kolejny segment to pytania dotyczące sposobu, w jaki korzystasz z auta. Musisz podać m.in. stan licznika, określić orientacyjnie, ile kilometrów samochód przejedzie w ciągu najbliższego roku, a także uzupełnić informacje na temat rejestracji i ubezpieczenia. Oczywiście możesz pominąć podawanie numeru rejestracyjnego.

Pod koniec sekcji pojawia się pytanie o miejsce parkowania samochodu nocą. Jakie to ma znaczenie? Dla ubezpieczyciela jest to informacja przydatna pod kątem wyliczania składki autocasco. Na tej podstawie określa, w jakim stopniu auto jest narażone na kradzież lub szkodę parkingową.

Dane właściciela i innych kierowców

Pierwsze pytanie w tej sekcji znów daje Ci możliwość zdecydowania, ile danych chcesz ujawnić. Wybierając opcję z większą liczbą ofert, zostaniesz poproszony o podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL

Te informacje umożliwią kalkulatorowi przedstawienie Ci propozycji wszystkich towarzystw, które będą mogły łatwo zweryfikować Twoją historię ubezpieczeniową. Pamiętaj jednak, że możesz pominąć tę opcję – wówczas wystarczy, że podasz datę urodzenia. Kolejne pytania dotyczą natomiast:

 • daty uzyskania prawa jazdy,
 • miejsca zamieszkania,
 • płci,
 • stanu cywilnego,
 • liczby dzieci.

Uwaga! Ubezpieczyciele nie mogą różnicować cen OC ze względu na płeć.

W tym miejscu możesz podać także informację o ewentualnych współwłaścicielach lub dodatkowych kierowcach samochodu. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić młodzi ludzie, dla których dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszej i bardziej doświadczonej za kierownicą osoby może poskutkować obniżeniem składki OC.

Na koniec masz jeszcze okazję, by samodzielnie poinformować o swojej historii ubezpieczeniowej (jeśli wcześniej podałeś swoje dane, ubezpieczyciel może to sprawdzić w bazie UFG). Im więcej lat bezszkodowej jazdy za Tobą, tym większe masz szanse na tanie ubezpieczenie.

Dane kontaktowe

Aby zobaczyć listę przygotowanych dla Ciebie ofert, nie musisz zostawiać w formularzu ani swojego numeru telefonu, ani adresu mailowego. Ułatwią Ci one jednak ewentualny kontakt z agentami ubezpieczeniowymi, a także szybki powrót do kalkulacji.

Porównywarka OC AC to oszczędność czasu i pieniędzy

Choć po rozpisaniu cały proces uzupełniania formularza porównywarki ubezpieczeń OC AC wygląda na długi, w rzeczywistości uporasz się z tym nawet w 4 minuty! Zamiast tracić czas na mozolnym przeglądaniu ofert różnych ubezpieczycieli możesz zatem znaleźć polisę w kilka chwil, a resztę dnia poświęcić innym zajęciom.

Co więcej, oszczędzasz nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze. Ponieważ zakres ubezpieczenia OC jest zawsze identyczny, opłaca się wybierać najtańszą dostępną opcję. Porównywarka OC AC gwarantuje, że jej nie przegapisz.

Podsumowanie:

 • Wiarygodny kalkulator OC bez podawania danych nie istnieje.
 • Firmy ubezpieczeniowe potrzebują danych na temat kierowcy i jego samochodu, by wyliczyć odpowiednią składkę OC. 
 • Niektóre towarzystwa wymagają też danych osobowych. Ich podanie w formularzu kalkulatora jest w pełni bezpieczne, a dzięki nim otrzymasz większą liczbę ofert.
 • Porównując ubezpieczenia za pomocą kalkulatora OC AC, oszczędzisz czas i pieniądze. Pamiętaj jednak, by podać prawdziwe dane, ponieważ mają one wpływ na wysokość składki.

Loading...