862,12 z — tyle wg. porównywarki Mubi.pl wyniosła średnia cena OC w czerwcu 2019 roku. Młodzi kierowcy, mieszkańcy Gdańska i właściciele Audi zapłacili za nią jednak o kilkadziesiąt procent więcej!
Jaka jest przyczyna tak dużych dysproporcji? Co możesz zrobić, aby zaoszczędzić na OC?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jaka jest przyczyna ogromnych różnic w cenach OC dla tego samego kierowcy;
 • którzy kierowcy mogą liczyć na najtańsze OC, a którzy płacą najwyższe stawki;
 • jakie marki aut premiują ubezpieczyciele;
 • jak w łatwy i szybki sposób obniżyć cenę polisy nawet o 40%.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że sięgając po pierwsze lepsze OC, mogą zupełnie niepotrzebnie wyrzucić w błoto kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

OC to OC, jaka to różnica, gdzie je kupię? Przecież w każdym towarzystwie zakres jest ten sam.

Rzeczywiście. Choć zakres ochrony OC jest określony prawem i taki sam dla wszystkich towarzystw, ceny polis dla tego samego kierowcy mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Wybór przypadkowego OC często przekłada się więc na dodatkowe, zupełnie zbędne koszty.

Skąd różnice w cenach OC?

Podpisując umowę z konkretnym klientem, ubezpieczyciel ocenia potencjalne ryzyko wypadku. Aby tego dokonać, analizuje dane kierowcy (historię szkodowości, wiek, doświadczenie za kółkiem, stan cywilny, a nawet wykonywany zawód) i parametry auta (wiek, markę, model, pojemność i moc silnika, miejsce rejestracji czy rodzaj paliwa).

Ważne: jak pokazują policyjne statystyki, najwięcej wypadków (w przeliczeniu na 10 tys. populacji) powodują osoby w wieku 18-24 lata. Ryzyko zawarcia umowy z takim klientem jest więc dla ubezpieczyciela stosunkowo wysokie. Właśnie dlatego młodzi kierowcy płacą najwyższe na rynku składki. Na najtańsze OC mogą liczyć dojrzali kierowcy z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę. Jeśli od kilku lat nie spowodowali wypadku ani stłuczki, ubezpieczyciele postrzegają ich jako pewnych i odpowiedzialnych. A to znajduje odzwierciedlenie w najtańszym OC.

Wspomniana wyżej zasada stanowi jednak wyłącznie ogólny obraz strategii stosowanej przez TU. Choć każde towarzystwo bierze pod uwagę te same kryteria, stosuje inne tabele zniżek i zwyżek i własne systemy kalkulacji. Efektem takiego działania są znaczne różnice w cenach polis.

Najtańsze OC — dla kogo?

Jak pokazują dane z porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl, najtańsze OC w czerwcu 2019 roku kosztowało zaledwie 311 zł. Polisę w takiej cenie zawarła 52-letnia kobieta, mieszkanka Ostrowąsów w województwie dolnośląskim. Na niską cenę z pewnością wpłynął 21-letni staż za kółkiem i aż 10 lat bezszkodowej jazdy.

Najtańsze ubezpieczenie OC kupili także właściciele popularnych, lubianych przez ubezpieczycieli marek aut:

 • Dacii (650,65 zł),
 • Kii (695,33 zł),
 • Skody (735,29 zł).

Takie pojazdy wyposażone są z reguły w małe lub średnie silniki do jazdy po mieście. Nie sprzyjają brawurze i agresywnym zachowaniom na drodze. Użytkują je przede wszystkim osoby dojrzałe, często odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za rodziny. Podpisując umowę z takim klientem, ubezpieczyciel ponosi więc stosunkowo niewielkie ryzyko.

Na tanie OC mogli liczyć również mieszkańcy określonych miast:

 • Zielonej Góry (368 zł),
 • Bydgoszczy (388 zł),
 • Rzeszowa (397 zł).

Niska stawka polisy wynika przede wszystkim ze stosunkowo niewielkiej wypadkowości, jaką notuje się w tych miejscowościach. Dodatkowym czynnikiem jest brak popularnych węzłów komunikacyjnych.

Ważne: idealny z punktu widzenia ubezpieczyciela kierowca to osoba dojrzała, która od kilku lat nie spowodowała szkody, mieszka w mało wypadkowej miejscowość i użytkuje popularne auto z niewielkim silnikiem. Tacy klienci mogą liczyć na najtańsze OC.

Najdroższe OC — dla kogo?

Najwyższe stawki OC płacą młodzi niedoświadczeni kierowcy, bez zniżek za bezszkodową jazdę. Jak wynika z danych porównywarki Mubi.pl, w czerwcu 2019 średnia cena OC dla takich klientów wyniosła aż 1652,10 zł.

Wysokie ceny dotknęły właściciele aut marki:

 • Mazda (976,26 zł),
 • Audi (961,5 zł),
 • Mercedes (955,48 zł).

Takie pojazdy z dużymi, pełnymi mocy silnikami to prawdziwi królowie szos. Stworzone do śmiałej, odważnej jazdy, sprzyjają ryzykownym zachowaniom za kółkiem. Zwłaszcza jeśli użytkują je młodzi niedoświadczeni kierowcy.

Wysokie koszty polisy musieli ponieść także mieszkańcy:

 • Wrocławia (1080,93 zł),
 • Gdańska (1008,75 zł),
 • Łodzi (1006,44 zł).

W tych miastach do wypadków i kolizji dochodzi stosunkowo często. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko obecność ważnych węzłów komunikacyjnych, ale również zwiększony ruch wynikający z turystycznego charakteru miast. Zawarcie umowy z osobą, która porusza się po Gdańsku, Wrocławiu lub Łodzi jest więc dla ubezpieczyciela stosunkowo ryzykowne.

Jako mieszkaniec Gdańska użytkujący Mazdę 3 nie musisz jednak przepłacać za OC. Co zrobić, aby obniżyć stawkę polisy nawet o 40% i znaleźć najtańsze OC?

Współwłasność

Kiedy 2 lata temu zdałem egzamin na prawo jazdy, byłem zachwycony. Już kilka dni później kupiłem wymarzone auto i zacząłem się rozglądać za tanim OC. Kiedy okazało się, że muszę zapłacić za polisę prawie 2000 zł, miejsce ekscytacji szybko zajęła frustracja — mówi Marcin, 28-latek z Warszawy. Na szczęście z pomocą przyszedł mój tata, który zaproponował współwłasność. Dzięki temu prostemu zabiegowi zapłaciłem za polisę 900 zł mniej.

Rzeczywiście. Współwłasność jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na tanie OC. Korzystają z niego przede wszystkim młodzi kierowcy oraz ci, których historia szkodowości pozostawia wiele do życzenia. Jak działa współwłasność? Jeśli auto będzie miało nie jednego, lecz dwóch właścicieli, kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zniżki i zwyżki każdego z nich. Zapraszając do współwłasności doświadczonego kierowcę z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę, te zneutralizują Twoje zwyżki. Cena polisy będzie więc odczuwalnie niższa.
Pamiętaj jednak, że jeśli któryś z kierowców spowoduje wypadek lub stłuczkę, zniżki stracą obaj. Aby je uchronić, warto wykupić ubezpieczenie ochrony zniżek. Dzięki niej rabaty pozostaną na dotychczasowym poziomie, nawet pomimo szkody.

Ważne: jeśli zależy Ci na tym, aby polisa była jak najtańsza, uczyń właścicielem auta kierowcę z wysokimi zniżkami (siebie wpisując w dowodzie jako współwłaściciela). Odwrotna kolejność sprawi, że stawka OC będzie niższa, jednak tylko nieznacznie.

Tańsze OC dzięki… skuterowi

Kiedy w wieku 19 lat po raz drugi nie zdałam egzaminu na prawo jazdy… kupiłam skuter. Jeździłam nim kilka dobrych lat. Niestety, ograniczone możliwości użytkowania skutera wynikające z kapryśnej polskiej pogody coraz bardziej dawały się we znaki. W końcu postanowiłam podejść do egzaminu jeszcze raz i… zdałam go — tłumaczy Agnieszka, 29-latka z Andrychowa. Kiedy kupiłam auto i chciałam kupić tanie OC, okazało się, że ubezpieczyciel przeniesie moje zniżki za bezszkodową jazdę skuterem na polisę auta. Dzięki temu moja sytuacja już na starcie była naprawdę dobra — dodaje.

Większość ubezpieczycieli umożliwia przeniesienie zniżek za bezszkodową jazdę jednośladem na polisę auta. Rejestrując na swoje dane skuter (lub zostając jego współwłaścicielem), możesz pracować na przyszłe zniżki. Nawet jeśli nie masz jeszcze prawda jazdy ani auta. Jeśli za każdy rok jazdy bez szkody ubezpieczyciel nagrodzi Cię 10% rabatem, po kilku latach zniżka będzie naprawdę odczuwalna dla portfela, a OC… tanie.

Ważne: zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, osoby, które ukończyły 18 lat, mogą kierować motorowerem (o pojemności silnika do 50 cm3 lub w przypadku silników elektrycznych o mocy nie większej niż 4 kW) bez dodatkowych uprawnień. W przypadku młodszych osób konieczne jest posiadanie karty motorowerowej. Aby przystąpić do egzaminu, konieczne jest ukończenie 13 r.z.

Jednorazowa płatność

W lutym przedłużyłem polisę na kolejny rok. Poprzedni nie był łatwy dla moich finansów, dlatego chciałem zapłacić za nią w ratach, najlepiej 12 — mówi Bogdan, 50-latek z Gdańska. Bardzo się zdziwiłem, kiedy ubezpieczyciel poinformował mnie, że taka opcja jest możliwa, ale… droższa o ponad 200 zł.

Choć większość towarzystw pozwala rozłożyć płatność na 2, 4, a nawet 12 rat, cena polisy często staje się wyższa niż w przypadku jednorazowej płatności. Niewielu klientów ma tego świadomość. Zanim rozłożysz płatność na miesięczne raty, upewnij się, że cena polisy nie wzrośnie.

Ważne: wielu ubezpieczycieli premiuje nie tylko jednorazową płatność, ale również kupno polisy online. Zawierając umowę przez Internet, zaoszczędzisz od 4 do 10%.

Najtańsze OC — ranking

Byłem naprawdę zaskoczony, kiedy okazało się, że różnice w cenach OC w różnych towarzystwach są tak duże. Zawsze wydawało mi się, że skoro zakres jest ten sam, stawki będą… przynajmniej podobne — mówi Marek, 30-latek z Dąbrowy Górniczej.

Nic bardziej mylnego. Stawki OC dla tego samego kierowcy w zależności od towarzystwa mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Skutecznym sposobem na najtańsze OC i AC jest więc porównanie dostępnych na rynku ofert. Nawet jeśli Twój obraz w oczach ubezpieczyciela jest naprawdę korzystny, każde z towarzystw z pewnością zaproponuje Ci nieco inne warunki. Taki zabieg będzie zasadny bez względu na to, jaka jest Twoja historia szkodowości, gdzie mieszkasz i jakie auto użytkujesz. Skutecznym sposobem na szybkie, precyzyjne i wygodne porównanie dostępnych na rynku ofert jest skorzystanie z naszej porównywarki ubezpieczeń. To proste w obsłudze narzędzie do złudzenia przypomina kalkulatory ubezpieczeń dostępne na stronach poszczególnych towarzystw. Po uzupełnieniu formularza danymi kierowcy i pojazdu przedstawia jednak nie jedną, ale aż kilkanaście ofert różnych towarzystw. Dzięki porównywarce szybko znajdziesz najtańsze OC online i… najtańsze OC dla młodych kierowców. Będziesz mógł także od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. Co ważne, skorzystanie z porównywarki jest zupełnie darmowe, a przedstawione przez nią stawki nie są wyższe od tych, oferowanych bezpośrednio w towarzystwach. Platforma działa w 100% online. Umożliwia więc wykonanie kalkulacji w dowolnym miejscu i czasie. Niezależnie od godzin pracy agentów i stacjonarnych oddziałów TU.

Podsumowanie

 • Średnia cena OC w czerwcu 2019 roku wyniosła 862,12 zł.
 • Różnice w cenach polis dla tego samego kierowcy w różnych towarzystwach mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent.
 • Najtańsze OC kupili właściciele aut marki Dacia, Kia i Skoda. Najdroższe — Mazd, Audi i Mercedesów.
 • Na korzystne ceny mogą liczyć również mieszkańcy Zielonej Góry, Bydgoszczy i Rzeszowa. Najwięcej w Polsce zapłacą Wrocławianie, Gdańszczanie i Łodzianie.

Dzięki sprawdzonym sposobom kierowcy mogą obniżyć stawkę OC nawet o 40%. Wśród nich najczęściej wymieniają: współwłasność, użytkowanie jednośladu, jednorazowa płatność oraz skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń.


Loading...