Nie jesteś pewien, czy potrzebujesz assistance na cały rok, ale chciałbyś je wykupić przynajmniej na czas zagranicznego wyjazdu? Sprawdź, jak znaleźć najlepsze krótkoterminowe assistance! Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje na temat polis trwających krócej niż 365 dni w roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest krótkoterminowe assistance;
 • co wchodzi w zakres krótkoterminowego ubezpieczenia;
 • jaki zakres mają krótkoterminowe polisy assistance;
 • na co warto zwrócić uwagę przy wyborze krótkiej polisy assistance na wyjazd.

Krótkoterminowe assistance – co to?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które przydaje się przede wszystkim na czas dalekich podróży. Zapewnia m.in. holowanie, transport zastępczy, zakwaterowanie w hotelu i możliwość kontynuacji podróży samochodem zastępczym. Dlatego tym bardziej warto wykupić krótkoterminowe assistance na 7, 15 lub 30 dni. Dowiedz się, jak wybrać krótkoterminowe assistance?

Co obejmuje assistance?

Każde ubezpieczenie dobrowolne może mieć inny zakres. Czasami zdarza się nawet tak, że jedno towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje kilka różnych wersji assistance, z których trudno wybrać tę najlepszą dla siebie.

Właśnie dlatego warto odwiedzać strony internetowe stworzone właśnie dla przyszłych klientów firm ubezpieczeniowych. Jedną z takich witryn jest Ranking assistance. Można na niej znaleźć różne warianty ubezpieczeń, opisane dokładnie w przejrzystych tabelach ułatwiających ich porównanie z innymi dostępnymi opcjami.

Jaki zakres mają pakiety assistance?

Poszczególne warianty ubezpieczenia krótkoterminowego assistance różnią się od siebie zakresem. Dla porównania przedstawiamy poniżej kilka wybranych wersji tego ubezpieczenia dostępnego obecnie na rynku. Na ich przykładzie można zauważyć, jakie usługi są zawarte w pakietach i na jakie świadczenia należy zwrócić uwagę przy wyborze takiej polisy.

Assistance krótkoterminowe w Warcie

Assistance towarzystwa ubezpieczeniowego Warta o nazwie Podróżnik 15 można wykupić tylko na 15 dni. Bez względu na rodzaj pojazdu, któremu chcemy zapewnić ochronę, cena pakietu wyniesie ok. 89 zł. Warunkiem wykupienia assistance jest posiadanie aktualnej polisy OC wystawionej przez Wartę.

Krótkoterminowa polisa w UNIQA

Towarzystwo UNIQA również oferuje ubezpieczenie komunikacyjne na czas krótszy niż rok. Polisa “Assistance w Podróży” może działać na czas 7, 15 lub 30 dni na terenie Polski i Europy. 15-dniowy pakiet obejmujący Stary Kontynent to wydatek przynajmniej 84 zł. Cena rocznej polisy u tego ubezpieczyciela w tym samym zakresie wynosi minimum 269 zł.

Co sprawdzić przed wyborem ubezpieczenia?

Osoby, które jeszcze nie kupowały dobrowolnych ubezpieczeń mogą nie wiedzieć, co jest ważne przy wyborze assistance. Okazuje się, że aby sprawdzić wszystkie najważniejsze cechy ubezpieczenia, należy przeczytać informacje zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które można znaleźć na stronie każdego TU. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Kraje, na terenie których obowiązuje ochrona

Powinieneś wybrać ubezpieczenie, które obejmuje usługi świadczone na terenie państwa, do którego się udajesz. Sprawdź szczególnie wyłączenia niektórych państw europejskich.

Wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

W razie powstania niektórych szkód firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania. Są to szkody związane z:

 • rażącym niedbalstwem właściciela pojazdu (np. pozostawieniem samochodu na pochyłej powierzchni bez zaciągnięcia hamulca ręcznego),
 • zwykłą eksploatacją samochodu,
 • czynnikami niezależnymi od ubezpieczyciela i kierowcy (strajkami, działaniami terrorystycznymi i wojennymi, zanieczyszczeniem środowiska),
 • użytkowaniem samochodu po jego kradzieży,
 • użyciem samochodu niezgodnie z przeznaczeniem (np. do udziału w rajdach albo transportu zbyt ciężkich obiektów),
 • korzystaniem z pojazdu pod wpływem substancji odurzających,
 • podróżami po krajach wysokiego ryzyka (m.in. Rosji, Ukrainie, Białorusi, Mołdawii).

Franszyza kilometrowa

Jest to minimalna liczba kilometrów, która musi dzielić miejsce zdarzenia od miejsca zamieszkania poszkodowanej osoby. Poniżej tej wartości firmy ubezpieczeniowe nie są zobowiązane udzielić pomocy.

Możliwość opieki nad zwierzętami i dziećmi hospitalizowanych kierowców

W niektórych wersjach assistance można spotkać się ze specyficznymi usługami świadczonymi tylko osobom, które podróżowały z dziećmi lub zwierzętami. Jeżeli ich jedyny opiekun w wyniku obrażeń spowodowanych w czasie wypadku trafi do szpitala albo zginie, jego podopieczni zostaną przetransportowani na miejsce wybrane przez ich prawnych opiekunów.

Opieka nad dziećmi w ramach assistance trwa zwykle kilka dni. W ramach tego ubezpieczenia, pupilom poszkodowanej osoby zapewnia się przewóz do lecznicy lub hotelu dla zwierząt albo uśpienie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podsumowanie

 • Krótkoterminowe assistance warto wykupić ze względu na jego niską cenę i kompleksową ochronę, którą zapewnia.
 • Usługi świadczone w ramach krótkiej polisy wyjazdowej mogą przydać się w najmniej spodziewanym momencie. Zapewnij sobie i bliskim komfort i spokój w dalekiej podróży.
 • Dopiero po przeczytaniu OWU assistance zdecyduj o wyborze konkretnej oferty. Najkorzystniejsze propozycje ubezpieczenia znajdziesz dzięki porównywarce OC/AC!

Loading...