Jak wybrać najlepsze OC? Porównujemy różne metody sprytnych kierowców

Jesteś właścicielem samochodu? Jeżeli tak, prawdopodobnie zdążyłeś się już przekonać, że za utrzymanie czterech kółek dostajesz mocno po kieszeni. Rynek przepełniony jest ofertami od ubezpieczycieli, jednak jak zapłacić mniej niż inni i wybrać rzeczywiście najlepsze OC? Mamy na to kilka sposobów.

Przy zakupie ubezpieczenia OC jedynym kryterium powinna być jego cena. Zakres OC w każdym przypadku jest taki sam, ponieważ określa go odgórnie ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wyższa cena nie oznacza więc większych korzyści. Jednak rynkowe kwoty obowiązkowej polisy są bardzo zróżnicowane. Nie przepłacaj i znajdź ubezpieczyciela, który zaoferuje najlepsze OC.

Przydatne narzędzia do szukania ubezpieczenia OC

Oszczędź czas i energię. Zanim zaczniesz dzwonić do potencjalnych ubezpieczycieli, wykorzystaj dostępne narzędzia do szukania najtańszego OC (np. kalkulator oc ac na mubi) . Pozwoli Ci to na szybkie odrzucenie ofert, którymi z pewnością nie jesteś zainteresowany.

Ranking OC – Twój pierwszy przystanek

Szukanie ubezpieczenia OC rozpocznij od przejrzenia kilku ogólnodostępnych rankingów polis. Istnieje wiele serwisów, które co roku publikują zestawienia najpopularniejszych ofert. Tego rodzaju rankingi OC to przede wszystkim duża oszczędność czasu. Pozwolą Ci na szybkie zapoznanie się z ofertami ubezpieczycieli, którzy proponują najkorzystniejsze warunki. Następnie możesz skontaktować się z nimi osobiście lub…

…poznać cenę OC w kilka minut – porównywarki i kalkulatory

Kolejnym udogodnieniem są internetowe wyceny polis. Rankingi OC pokazują jedynie szacunkowe i najniższe możliwe do uzyskania kwoty. Nie dotyczą bezpośrednio Twojego auta. To podstawowa różnica między nimi a kalkulatorami i porównywarkami.

Te narzędzia podają dokładną wycenę ubezpieczenia OC dla Twojego pojazdu na podstawie szeregu informacji, takich jak m.in. przebieg auta czy data pierwszej rejestracji. Po uzupełnieniu wymaganych pól poznajesz wysokość opłaty u danego ubezpieczyciela (kalkulator) lub porównanie kilku ofert w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych naraz (porównywarka).

Wybierając ubezpieczenie OC, powstrzymaj się przed wyborem pierwszej znalezionej oferty. Wykorzystaj dostępne narzędzia i możliwości na uzyskanie najlepszego ubezpieczenia OC. Czas, który na to poświęcisz, szybko zwróci Ci się w postaci oszczędności.

Metody na najlepsze OC

Cena, którą pokazała Ci porównywarka lub zaproponował ubezpieczyciel, jest nadal zbyt wysoka? Bez obaw, chowamy w rękawie kilka sposobów na jej obniżenie.

W rodzinie siła, czyli zniżki OC

W teorii na zniżki OC trzeba sobie zapracować, czyli jeździć bez szkód przez co najmniej kilka lat. W praktyce jednak możemy dostać je znacznie szybciej.

Jeżeli członek rodziny lub ktoś znajomy ma wypracowane zniżki, może zostać współwłaścicielem Twojego samochodu. Wtedy będziesz mógł taniej kupić ubezpieczenie OC. Większość firm, przy wyliczaniu składki, bierze pod uwagę osobę, która ma więcej zniżek.

Współwłasność to sposób na budowanie historii ubezpieczeniowej dzieci. Rodzice często ubezpieczają motor lub przyczepkę na współwłasność z dzieckiem, aby zapewnić mu w przyszłości zniżki.

Kolejny sposób jest dostępny dla osób w związku małżeńskim ze wspólnotą majątkową. Zniżki przechodzą wtedy z męża na żonę i na odwrót. Samochód kupiony w okresie małżeństwa umożliwia jednemu z małżonków korzystanie z ulg wypracowanych przez drugiego.

Aby uzyskać tego rodzaju zniżkę w sytuacji, gdy nie ma wspólnoty majątkowej, obie osoby muszą być wpisane w dowód rejestracyjny.

Firmowe promocje

Firmy ubezpieczeniowe często oferują różnego rodzaju promocje, które pozwalają zaoszczędzić na OC. Warto dokładnie zapoznać się z ich warunkami i skorzystać ze zniżek. Wybraliśmy najpopularniejsze sposoby na korzystne OC, o które możesz zapytać ubezpieczycieli.

Dwa pojazdy w tej samej firmie

Obecnie jedno auto w rodzinie to standard. Nierzadko jednak kupujemy drugi samochód dla żony lub motor dla syna. Wiele firm, np. Ergo Hestia, proponuje preferencyjne warunki na ubezpieczenie kolejnego pojazdu.

Punkty PAYBACK

LINK4 honoruje punkty PAYBACK, którymi można opłacić część polisy. Ich program lojalnościowy to interesujące rozwiązanie, które umożliwia znaczną oszczędność na OC.

Zakup OC online

W niektórych firmach za ubezpieczenie OC zapłacisz mniej, dokonując zakupu online. W AXA otrzymuje się rabat nawet do 15% wysokości składki. To prosty sposób na oszczędność – dostępny praktycznie dla każdego, ponieważ nie obowiązują tu żadne reguły wykluczające.

PODSUMOWANIE

  • Przy zakupie ubezpieczenia OC kieruj się wyłącznie ceną – każda polisa ma ten sam zakres.
  • Szukając ofert, korzystaj z internetowych rankingów, porównywarek i kalkulatorów cen.
  • Sposób na niższe OC: zniżki współwłaściciela samochodu lub małżonka.
  • Szukaj firmowych promocji: dwa pojazdy w tej samej firmie, punkty PAYBACK, zakup OC online.