Kalkulator OC a porównywarka OC. Dlaczego kierowcy myślą, że to synonimy, kiedy prawda jest inna?

W sieci dostępne są liczne, różnorodne narzędzia do szacowania składki za polisę ubezpieczeniową OC dla kierowcy. Bardzo często korzystają przy tym z porównywarek I kalkulatorów, traktując je jako podobne narzędzia. Czy rzeczywiście są one podobne? Czy są między nimi różnice? Dlaczego kierowcy traktują te dwa narzędzia, jako dwie odmiany tego samego?

Co to jest kalkulator ubezpieczenia OC?

Kalkulator OC AC to zazwyczaj narzędzie, które jest wypuszczane przez jedną firmę ubezpieczeniową i dotyczy polis, które wyłącznie ona oferuje. Mimo tego, że zakres i zasada działania OC jest we wszystkich firmach taka sama, to i tak towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą różnorodne oferty i pakiety. Niektóre z nich są dodatkowo wzbogacone przez AC mini, asisstance czy inne dodatkowe opcje. Wszystko po to, by jak najbardziej zachęcić klienta, do zawarcia umowy właśnie w tej firmie.

Jeżeli więc dane towarzystwo ubezpieczeniowe, dysponuje kilkoma ofertami OC i różnią się one zakresem dołączonych rozszerzeń, to w takim kalkulatorze można z powodzeniem znaleźć wiele informacji na temat każdego z tych produktów i porównać je ze sobą.

Podkreślić jednakże należy, że nawet jeżeli pojawi się możliwość dokonania takiego porównania, to będzie ono wyłącznie w obrębie produktów tej samej firmy.

Co to jest porównywarka ubezpieczeń OC?

Czym innym jest porównywarka ubezpieczeń OC. To narzędzie, również dostępne online, które skupia w sobie oferty ubezpieczeniowe kilku firm ubezpieczeniowych. Niektóre duże porównywarki są w stanie przeanalizować nawet kilkanaście propozycji pochodzących od różnych ubezpieczycieli.

Wystarczy:

  • wypełnić odpowiedni formularz,
  • odpowiedzieć na wszystkie zawarte w nim pytania dotyczące kierowcy i samochodu,
  • zaznaczyć wszystkie obowiązkowe pola,

by zaledwie po kilku minutach otrzymać informacje dotyczące możliwego ubezpieczenie z kilku lub kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Ponieważ wiele firm stosuje własne zasady dotyczące internetowego wyliczania składki, w takiej porównywarce może się znaleźć informacja dotycząca tego, że chcąc uzyskać dodatkową ofertę z innej firmy, należy również uzupełnić pola dodatkowe. Jeżeli pozostaną one puste, to oferty z tych firm nie zostaną przedstawione.

Na tym nie koniec. Porównywarka prezentuje wyniki uszeregowane ceną w kolejności malejącej lub rosnącej. Dzięki temu można zobaczyć, która firma ubezpieczeniowa oferuje najdroższe, a która najtańsze ubezpieczenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, które z pewnością daje znacznie szerszy obraz i dostarczają dużo więcej informacji o ofercie rynkowej.

Które narzędzie jest korzystniejsze dla ubezpieczonych?

Dla ubezpieczonych znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest oczywiście porównywarka. Z kalkulatora można skorzystać wtedy, gdy klient jest przekonany, że chce zawrzeć polisę w tej właśnie firmie. Warto dodać, że niekiedy, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkową zniżkę dla swoich klientów. Właśnie dlatego, jeżeli ktoś ma np. mieszkanie ubezpieczone w danej firmie, to w tej samej chce też zawrzeć polisę OC komunikacyjne. Może dzięki temu uzyskać specjalny rabat. W takich sytuacjach kalkulator będzie przydatniejszy.

Porównywarki nie uwzględniają bowiem informacji o innych, posiadanych przez klienta ubezpieczeniach. Zwracają uwagę wyłącznie na te informacje, które dotyczą dokładnie ubezpieczenia samochodowego.

Jeżeli jednak klient jest otwarty na nowe rozwiązania i nowe propozycje, wówczas porównywarka będzie bardziej użytecznym rozwiązaniem. W jednym miejscu zgromadzone są różne oferty ubezpieczeń. To znaczna oszczędność czasu. Wszystkie dane, niezbędne do przeprowadzenia kalkulacji, wprowadza się tylko raz, nie trzeba ich powtarzać przy każdej firmie ubezpieczeniowej. To już znaczna korzyść.

Druga rzecz, można zobaczyć znacznie szersze spektrum ofert ubezpieczeniowych. Tu przekrój jest większy, a i różnice w składce bardziej zauważalne. O ile w jednej firmie różnice mogą sięgać 100 – 300 zł rocznie, to w przypadku porównywania ofert z różnych firm, różnice mogą mieścić się nawet w 1000 zł. Możliwość zaoszczędzenia tysiąca złotych jest bardzo korzystną opcją, z której warto skorzystać.

PODSUMOWANIE

Kalkulator ubezpieczeniowy OC a porównywarka ubezpieczeń to dwa różne darmowe narzędzia online, mimo że przez klientów firm ubezpieczeniowych mogą być traktowane jako tożsame. Kalkulator daje informacje z jednej firmy. Porównywarka pozwala porównać oferty pochodzące z kilku różnych towarzystw ubezpieczeniowych.