Jak zaoszczędzić na oc starego auta

77% aut jeżdżących po polskich drogach na koniec 2015 roku miało ponad 10 lat – tak wynika z danych GUS-u. Zatem zdecydowaną większość samochodów można uznać za dość wiekowe pojazdy. Czy kupienie ubezpieczenia AC starego samochodu jest problematyczne? Ile maksymalnie lat może mieć auto, aby objąć je Autocasco? Dowiedz się, jak zaoszczędzić na AC samochodu, który ma już swoje lata.

Wiek samochodu a cena AC

Czemu wiek auta ma wpływ na cenę ubezpieczenia auta? To oczywiste – im starsze auto, tym większe ryzyko awarii. A im większe prawdopodobieństwo awarii, tym bardziej ryzykuje ubezpieczyciel.

Aby zrekompensować sobie to ryzyko, proponuje wyższe stawki zarówno OC, jak i AC. Młode auta, prosto z salonu czy kilkuletnie, są bezpieczniejsze i mniej awaryjne. Stąd cena pakietów OC i AC jest niższa. Nie znaczy to jednak, że nie da się wcale ubezpieczyć starego auta. Albo że cena AC będzie zaporowa (porównywarka oc ac mubi pomoże Ci obliczyć najlepszą ofertę)

Więcej o AC w poradniku: Jak wybrać najlepsze AC?

Pakiet AC: ile maksymalnie lat może mieć ubezpieczany samochód?

To, czy uzyskasz AC na wiekowe auto, zależy od ubezpieczyciela. Niektórzy oferują pakiet AC jedynie dla aut, które mają mniej niż 10 lat. Jednak ze względu na to, że starych aut jest coraz więcej na drogach, wielu ubezpieczycieli przesunęło granicę wieku auta do 12 czy 16 lat.

Ciekawostka: Trudno będzie Ci kupić ubezpieczenie AC dla auta 25-letniego czy starszego, o ile nie będzie ono miało statusu kolekcjonerskiego czy zabytkowego.

Będziesz zmuszony pytać u wielu towarzystw o pakiet AC: do ilu lat jest dostępny i w jakiej formie? Ze znanych ubezpieczycieli PZU nie ma oficjalnie limitu na wiek auta.

Porównaj inne oferty: Kalkulator OC i AC – oblicz OC i AC zanim przepłacisz.

Pakiet AC dla starego auta: zamienniki

Jeśli już uda Ci się znaleźć AC dla starego auta, musisz się przygotować na kilka kruczków w umowie.

Po pierwsze, ubezpieczenie auta starego będzie miało wysoką amortyzację części. Co to oznacza? W przypadku uszkodzenia pojazdu raczej nie dostaniesz nowych części lub ekwiwalentu ich ceny rynkowej.

Otrzymasz albo środki równe np. połowie ceny rynkowej nowej części, albo zamienniki. W pierwszej sytuacji będziesz musiał dołożyć z własnych pieniędzy, aby kupić nową część lub poszukać za otrzymaną kwotę używanej części. W przypadku naprawy z użyciem zamienników ubezpieczyciel wymieni uszkodzoną część na nieoryginalną i tańszą.

Ubezpieczenie AC starego samochodu: kosztorys

Drugim częstym zapisem, który pojawia się w umowie AC dla wiekowych aut, jest rozliczanie napraw metodą kosztorysową. Oznacza to, że naprawa nie będzie wykonana przez ubezpieczyciela. Jeśli dojdzie do szkody, towarzystwo wyceni ją według własnych kryteriów i zaproponuje Ci rekompensatę w postaci danej sumy. Możesz ją zaakceptować i samodzielnie dokonać naprawy za otrzymane odkodowanie. Raczej nie uda Ci się przeforsować zmiany tego zapisu – ubezpieczyciele standardowo stosują metodę kosztorysową dla starych pojazdów.

AC starego samochodu: udział własny

Zwróć koniecznie uwag na zapis o udziale własnym w ubezpieczeniu auta. Czym jest udział własny? To procentowo lub kwotowo wyrażony Twój udział w naprawie danej szkody. Np. auto jest wycenione na 10 tysięcy złotych, udział własny wynosi 15%. Dochodzi do kradzieży i ubezpieczyciel wypłaca ci 8500 złotych, czyli 85% wartości auta. Dzieje się tak dlatego, że 15% jest Twoim udziałem i tym samym nie przysługuje Ci pełna suma odszkodowania.

Obniżenie ceny AC starego pojazdu

Jeśli chcesz mieć niższą cenę AC, to warto zgodzić się na udział własny. Im będzie on większy, tym niższa składka za polisę. Jednak w takiej sytuacji w przypadku szkody otrzymasz niższe odszkodowanie.

Samodzielnie musisz zdecydować, co bardziej Ci się kalkuluje. Inną metodą na płacenie niższego AC jest okrojenie pakietu do AC mini, nazywanego także minicasco. To tzw. autocasco z ograniczoną odpowiedzialnością. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w przypadku kradzieży oraz całkowitej szkody, jednak awarie czy stłuczki częściowe nie są już objęte polisą.

PODSUMOWANIE

  • Im starsze auto, tym może być wyższa cena AC.
  • Niektórzy ubezpieczyciele nie oferują AC dla aut powyżej 10, 12 czy 16 lat.
  • Jeśli auto ma powyżej 20 czy 25 lat, a nie jest zabytkowe czy kolekcjonerskie, może być trudno wykupić pakiet AC dla niego.
  • Pakiet AC dla starych aut będzie miał w zapisach metodę kosztorysową lub naprawę zamiennikami.
  • Udział własny w odszkodowaniu obniża cenę AC.
  • Inną metodą na obniżenie ceny OC jest wykup jedynie podstawowej wersji AC: minicasco obejmującego kradzież i szkodę całkowitą.

O autorze

Related posts

Porównywarka bez danych osobowych

Szukasz porównywarki bez danych osobowych? Zobacz, dlaczego są potrzebne

Wyliczenie stawek OC przy pomocy porównywarki często wymaga podania danych osobowych — imienia, nazwiska, nazwiska rodowego oraz numeru PESEL. W artykule wyjaśnimy, dlaczego są potrzebne. Podpowiemy również co zrobić, aby personalia posłużyły ubezpieczycielowi wyłącznie do kalkulacji składki. Porównywarka OC pozwala szybko, precyzyjnie i w 100% online porównać oferty największych...

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *