Jeżeli chcesz zrobić prawo jazdy i kupić pierwszy samochód, to pojęcie „ubezpieczenia samochodu” na pewno nie jest Ci obce.

Czy znasz jednak wszystkie różnice między OC a AC?

To dwa podstawowe ubezpieczenia, które powinny interesować każdego kierowcę. Kupując je, warto pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą zaoszczędzić Ci czas i pieniądze.

1. Ubezpieczenia komunikacyjne dzielimy na dobrowolne i obowiązkowe

Ubezpieczeń samochodu jest wiele, lecz tylko jedno z nich jest obowiązkowe – OC. Autocasco możesz wykupić dodatkowo. Nie istnieje obowiązek jego wykupienia, jednak wielu właścicieli pojazdów decyduje się na zakup tej polisy. Dlaczego? O tym w dalszej części poradnika.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne wynika z regulacji prawnych narzuconych przez przyjętą ustawę. Natomiast autocasco jest propozycją stworzoną przez towarzystwa ubezpieczeniowe i całkowicie dobrowolną.

2. Zakresy ubezpieczenia: od pojedynczych zdarzeń po all risks

Kolejny rozdźwięk między OC a AC to zakres ubezpieczenia. Oferta obowiązkowej polisy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest taka sama, natomiast propozycje dobrowolnych AC znacznie różnią się od siebie.

Mogą obejmować odmienny zakres usług, który ma wpływ na przydatność ubezpieczenia dla kierowcy. Czy mieszkając w Polsce, chciałbyś mieć bowiem samochód chroniony przed wybuchem wulkanu, lecz nie przed kradzieżą? Jeśli chcesz mieć autocasco, przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem dokładnie ją przeczytaj.

3. Kogo chroni ubezpieczenie?

Kupując ubezpieczenie, musisz mieć świadomość, kogo ono właściwie chroni. Jeżeli uczestniczyłeś w wypadku drogowym jako jego sprawca i masz jedynie ubezpieczenie OC, nie licz na pieniądze, które pokryją Twoje straty. Zniszczony samochód, konieczność holowania – za to zapłacisz z własnej kieszeni.

Z Twojego ubezpieczenia OC zostaną wypłacone pieniądze dla osób poszkodowanych w wypadku – pokryją naprawę ich auta. Jeżeli oprócz OC posiadasz również AC – możesz liczyć na podobne zadośćuczynienie dla siebie. W zależności od wybranej oferty towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci rekompensatę za straty, których doznałeś wskutek wypadku lub pokryje koszty naprawy samochodu.

Podobnej pomocy możesz oczekiwać w przypadku kradzieży lub zniszczenia auta (np. zarysowania), którego powodem nie było Twoje zaniedbanie. AC to również ochrona przed szkodami spowodowanymi przez zdarzenia losowe: silny wiatr, powódź czy pożar.

Najkrócej: OC chroni osoby trzecie, a AC Ciebie.

4. Najtańsze OC czy najtańsze AC?

Cena ubezpieczenia AC zależy m.in. od jego zakresu. Obowiązkowe OC zawsze ma ten sam zakres. Jedynym więc wyznacznikiem, którym powinieneś kierować się przy jego kupnie, jest cena. Tańsze OC to nie gorsze OC. Wielu właścicieli pojazdów popełnia błąd i wybiera droższe ubezpieczenie samochodu, sądząc, że będzie lepsze czy też skuteczniejsze. To strata pieniędzy. Wykup OC od ubezpieczyciela, który oferuje Ci je najtaniej.

Ciekawostka:
Twoja składka OC może być wyższa od polisy ojca, lecz niższa niż młodszego brata. Wpływ na to mają czynniki takie jak wiek kierowcy czy doświadczenie za kółkiem. Nie sugeruj się więc wysokością ubezpieczenia znajomych kierowców – dla Ciebie zostanie sporządzone osobne wyliczenie.

Odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku autocasco. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych są bardzo zróżnicowane, a rozbieżności cenowe to kwoty rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Wynika to ze sposobu wyliczania składki i szeregu zmiennych, które mają na nią wpływ, np. wiek auta, jego marka czy przebieg. Ochrona ma różny zakres, więc zapoznaj się z ofertami ubezpieczycieli i wybierz najkorzystniejszą dla siebie. Pomogą Ci w tym porównywarki i kalkulator ubezpieczeń.

5. Kiedy wybija godzina zakupu ubezpieczenia?

W tym przypadku sprawa jest prosta: polisę OC musisz wykupić w dniu nabycia auta lub jego rejestracji, natomiast autocasco zwykle kupuje się od razu przy zakupie OC.
Należy pamiętać, że obowiązkowe OC trzeba przedłużać co 12 miesięcy. Z autocasco możesz zrezygnować zupełnie lub zmieniać dowolnie jego warianty.

6. Tutaj odszkodowanie się nie należy?

Ochrona AC może być bardzo rozległa i jako właściciel auta nie musisz martwić się o pieniądze na naprawę samochodu po ewentualnym wypadku. Jednak są sytuacje, w których świadczenie finansowe może nie zostać wypłacone.

Ubezpieczyciele nie poniosą odpowiedzialności i mogą odmówić przyznania odszkodowania z AC, gdy do danej sytuacji dojdzie w wyniku:

  • niedbalstwa właściciela pojazdu (np. zostawienie kluczyków w aucie),
  • celowego uszkodzenia samochodu,
  • braku kompletu kluczyków,
  • braku badania technicznego,
  • celowego wykorzystania auta w sytuacjach niebezpiecznych (np. rajdy, akcje protestacyjne).

Warto mieć świadomość istnienia tego rodzaju obostrzeń.

W przypadku OC istnieją sytuacje, kiedy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, ale będzie chciał otrzymać ich zwrot od ubezpieczonego kierowcy. Zadzieje się to, kiedy np. kierowca spowoduje wypadek po spożyciu alkoholu. Takie rozwiązanie nazywa się regresem ubezpieczeniowym.

Jeśli w wypadku zostaną uszkodzone pojazdy należące do tej samej osoby, firmy ubezpieczeniowe nie wypłacą odszkodowania z OC.

Podsumowanie:

1. OC jest obowiązkowe, AC jest dobrowolne.

2. Cena ubezpieczenia zależna jest od szeregu czynników, m.in.:

  • w przypadku OC: najważniejszy jest wiek kierowcy, staż jazdy, bezszkodowość,
  • w przypadku AC: istotna jest marka auta, wiek, przebieg, miejsce parkowania, a nawet kolor karoserii.

3. OC musisz kupić najpóźniej w dniu kupna lub rejestracji auta, za brak AC nie grożą żadne kary.

4. Posiadając AC, dostaniesz odszkodowanie za szkody powstałe w Twoim samochodzie w wyniku wydarzeń losowych. Firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania z OC osobom trzecim poszkodowanym w wypadkach.

5. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają listy wyłączeń – sytuacji, w których mimo posiadanego AC i OC nie otrzymasz odszkodowania. W przypadku OC istnieje takie pojęcie jak regres ubezpieczeniowy – kiedy firma ubezpieczeniowa domaga się zwrotu odszkodowania od ubezpieczonego.

35,00
Loading...